searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Açık Havada Vakit Geçirmek İçin 7 Neden

Pek çoğumuz uzmanların da önerdiği üzere, pandeminin başından beri gerekmedikçe dışarı çıkmayarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumaya çalıştık. Neredeyse 2 seneyi izole olarak geçirdikten sonra sürekli evde vakit geçirme hali sizde bir alışkanlık haline gelmiş, dışarı çıkma isteğiniz azalmış olabilir. Bunun çok normal olduğunu ve pek çok insanın bunu yaşadığını unutmayın!

Buna rağmen dışarıda vakit geçirip temiz hava almak, güneşin tadını çıkarıp doğanın sesini dinlemek hem fiziksel hem de ruh sağlığımız için oldukça önemlidir! Özellikle evden veya ofisten çalışsak da günümüzün büyük çoğunluğunu kapalı mekanlarda ve ekran karşısında geçirdiğimizi düşünürsek, açık havada vakit geçirmeye her şeyden çok ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz. Açık havada vakit geçirmenin faydaları konusunda uzmanların da hemfikir olduğu 7 maddeyi beraber inceleyelim!

 

D Vitamini Almanızı Sağlar
D vitamini vücudumuz için en önemli bileşenlerden biridir ve faydalarını saymakla bitiremeyiz. Eğer D Vitaminin faydalarını detaylıca incelemek isterseniz daha önce yazdığımız blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kısaca D Vitaminin faydalarını saymamız gerekirse; kemik sağlığını korur, solunum enfeksiyonlarını azaltır, hastalıklara karşı korur. Bunların yanında kilo vermeye de yardımcıdır. Sadece fiziksel sağlığımızı için değil, ruh sağlığımızı da korumaya yardımcı olur ve depresyonu azaltır. D vitaminini en kolay ve en etkili biçimde alabileceğiniz yöntem de güneşlenmektir.

 

Bağışıklığınızı Güçlendirir
Bazı araştırmalara göre doğa, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanser karşıtı proteinleri arttırma konusunda iyileştirici güce sahiptir.

2010 yılında yayınlanan bir araştırmada, ormanda vakit geçirmenin bağışıklık fonksiyonu üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından değerlendirildi. Bir grup yetişkin Japon için üç günlük bir orman gezisi, kanlarındaki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdı. Bu beyaz kan hücrelerinin seviyeleri, ormandaki maceralarından sonra 30 günden fazla bir süre yüksek seviyede kalmaya devam etti. Beyaz kan hücreleri bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Çünkü beyaz kan hücreleri, antikorların yardımıyla patojenleri ve zararlı davetsiz misafirleri tanıyarak vücudunuzun mikroplarla savaşmasına yardımcı olurlar.

Egzersiz Yapmanıza Olanak Sağlar
Doğada yapacağınız yürüyüş, koşu ya da bisiklet sürmek gibi aktiviteler spor salonlarına üyelik yapmanıza gerek kalmadan egzersiz yapmanıza olanak sağlar. Başka bir fikir olarak da matlarınızı alarak açık havaya çıkıp yoga veya meditasyon yapmanız egzersizin yanı sıra zihninizi boşaltıp rahatlamanızı sağlayacaktır. Böylelikle hem spor salonu parasından tasarruf etmiş, hem de açık havada sağlıklı vakit geçirmenin tadını çıkartmış olacaksınız!

 

Kaygıyı Azaltır, Ruh Halini İyileştirir
Güneş ışığına maruz kalmak serotonin seviyenizi yüksek tutmaya yardımcı olarak ruh halinizi de pozitif, sakin ve odaklanmış hale getirir. Anksiyete, depresyon ve öfke problemi gibi psikolojik sorunların dışarıda vakit geçirmeyle azaldığı araştırmalarla görülmüştür. Bu sebeple de çoğu doktor ve terapist, hali hazırda devam eden tedavi süreçlerine açık hava aktiviteleri ve açık havada yapılabilecek egzersizler ekler.

Soğuk veya sıcak demeden günün en uygun saatlerinde, günde 1 saat de olsa dışarıda vakit geçirmeye özen göstermeniz, stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Odaklanmayı Geliştirir
Odaklanma problemi olan çocuk veya yetişkinlerin doğada vakit geçirdikten sonra daha iyi konsantre oldukları ve daha iyi odaklanabildikleri görülmüştür. Doğa, zihnimizin mola vermesine izin vererek dikkat eksikliği ya da hiperaktivite semptomlarını azaltır. 2009’da DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) yaşayan çocukların üzerinde yapılan bir araştırmada, çocukların her gün parkta 20 dakika yürüyüş yapmaları sağlanmıştır. Araştırmanın sonucunda çocuklarda dikkat eksikliğinin azaldığı gözlemlenmiştir. Aynı etkiler yetişkinler için de geçerlidir.

 

Uykunuzu İyileştirir
Açık hava, uyku düzeninizi ayarlamanıza yardımcı olur. Gözlerinizde bulunan hücreler, vücut saatinin doğru çalışması için ışığa ihtiyaç duyar. Özellikle de sabahları alınan güneş ışığı, gece daha rahat ve düzenli bir uyku çekmenize yardımcı olur.

 

Yaratıcılığınızı Artırır
Dışarıda vakit geçirmenin belki de en önemli faydalarından biri de temiz havanın etkisiyle yaratıcılığın artması… Dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzaklaşıp doğada vakit geçirmek, yaratıcılık konusunda tıkandığınız anlarda yardımcı olabilir.

tags Etiketler: sağlık, spor, açıkhava

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz