searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Aloe Vera ve Faydaları

Bitkiler, bizlere sundukları huzur, görsel güzellik ve mutluluğun dışında da birçok açıdan fayda sağlıyor. Medikal ürünlerden kişisel bakıma kadar pek çok farklı alanda kullanılan bitkilerden birisi de Aloe Vera. Türkçede Sarısabır olarak da geçen Aloe Vera’nın faydaları saymakla bitmez. Bununla birlikte bu güzel bitkinin ev, ofis gibi alanlarda da yetiştirilmesi mümkün. Gelin birlikte bu bitkiyi ve faydalarını birlikte inceleyelim.

 

Ödüllü Bitkilerden: Aloe Vera

Süs bitkilerinin en çok rastlanılan örneklerinden biri olan Aloe Vera’ya kapalı veya açık alanlarda rastlamak mümkün. Anavatanı Afrika olan bu tropikal bitkinin uygun koşullar oluşturulduğunda evde yetiştirmek de son derece kolay.

Bitki yapısı kadar içerisinde bulundurduğu jelle de oldukça tanınan Aloe Veraya rastlamanın en çok mümkün olduğu alanlardan birisi de kozmetik sektörüdür. Bu sektörde sık sık kullanılan bu güzel bitkinin evde yetiştirilebilmesi için bazı prensiplere dikkat etmek gerek.

Aloe Vera tropikal bir bitki olması nedeniyle güneşi de oldukça seviyor. Bu nedenle evlerde bu güzel bitki için olabilecek en uygun ortam doğrudan güneş ışığı almayan mutfak pencereleri ve güneşli balkonlar olarak ifade edilebilir.

Günde 6-8 saat güneş ışığı aldığında daha da verimli bir şekilde büyüyen Aloe Vera’ya soğuk havalarda dikkat etmelisiniz. Soğuk havalar Aloe Vera bitkisinin içerisindeki jelin donmasına neden olabilir.

Yine tropikal yapısı sayesinde suya fazla ihtiyaç duymayan bu güzel bitkinin sulaması konusunda bir nebze daha dikkatli olmakta fayda var. Zira fazla su Aloe Vera köklerinin çürümesine ve toprakta mantar oluşumuna kadar yol açabilir.

Yüzeyin 4-5 cm altına kadar kuruyan toprağı seven bu yeşil bitkinin sulamasını yazın haftada 1 kez kışınsa ayda 2 kez yapmak iyi bir rutin alternatifi olarak değerlendirilebilir. Öte yandan bitkinizin sulama tarihinden emin olamadığınız takdirde birkaç gün daha bekleyip toprağın kurumasına izin verebilirsiniz.

Nisan ayından Eylül ayına kadar kuvvetli bir şekilde büyümeye eğilimli olan Aloe Vera bitkisinin unlu bitler ve haşeratlar tarafından çok sevildiğini unutmamakta fayda var. Bu nedenle zehirsiz olduğundan emin olduğunuz doğal haşere ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Saksının dışına büyümeye eğilimli bir bitki büyüttüğünüzü unutmayın. Bu da saksı seçiminde ekstra dikkatli olmak gerektiği anlamına geliyor. Aloe vera bitkisi, altında drenaj delikleri olan sağlam toprak saksı içindeyse, saksısını değiştirmeye gerek yoktur. Nemli toprak Aloe Vera bitkisi için uygun değildir. Bu yüzden kaktüsler için özel olarak hazırlanan karışımlardan faydalanabilirsiniz.

 

Jeli Derde Deva

Öte yandan bahsedildiği gibi Aloe Veranın jeli artık neredeyse kendi bilinirliğini dahi aşmış durumda. Mısır’da firavunlara ölümsüzlüğün bitkisi olarak sunulan bitkinin bazı toplumlarda şifalı ve hatta kutsal olarak kabul edildiğini biliyoruz.

Tarih boyunca önemini koruyan bu bitkinin jelini çıkarmak zor değil ancak bir özen ve dikkat istediği de kesin. Bitkinizin toprağa yakın kısımlarından bir yaprağını makasla aldıktan sonra reçinesinden sıyrılabilmesi adına yaprağı bir bardak içerisinde 10 dakikaya yakın süre boyunca dik bir şekilde bekletebilirsiniz.

Reçinesinden ayrılan yaprağı bir meyve bıçağı yardımıyla iyice soyduktan sonra yaprağın özünün ortaya çıktığını göreceksiniz. Nitekim bu yapı zaten jel halinde olacak ve bu jeli de tatlı kaşığı yardımıyla dahi yapraktan ayırabilirsiniz.

Jelin daha pürüzsüz olmasını istiyorsanız bir blender işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlem esnasında jel aniden köpürebilir ancak bu durum oldukça doğal ve işlem bittikten sonra jel kendiliğinden sönecektir.

Tüm bu işlemlerden sonra kullanıma hazır jelinizi saklama konusunda da aynı özeni göstermeniz gerektiğini unutmayın. Kuru ve serin bir şekilde 1 haftaya yakın rahatça muhafaza edilebilen bu jelin saklandığı kabın hava almaması önemli.

Öte yandan ortaya çıkan jel sizin 1 haftalık ihtiyacınızdan daha fazlasını karşılayacak miktarda olabilir. Bu noktada da jeli buz kaplarına aktararak dondurabilir ve bilhassa Aloe Veranın iyi geldiği bilinen yanıklara müdahalede bu kalıpları rahatça kullanabilirsiniz.

Cilde nem kazandırması, kırışıklık önleyici olması ve gözeneklere, saç diplerine olan faydası ile bilinen bu jelin ve diğer kişisel bakım ürünlerinin kullanımında özel durumunuz söz konusu olduğunda doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz