searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Asma Bahçe Fikirleri

Sosyal medya bize ev dekorasyonu konusunda ilham verecek görsellerle dolu. Özellikle bitkilerle ilgilenmeyi seviyorsanız ve popüler “Urban Jungle” etiketi altında paylaşılan fotoğrafları takip ediyorsanız, eminiz sizin eviniz de çoktan bir “şehir bahçesi”ne dönüşmüştür bile!

Son yılların popüler ev bahçeciliği trendlerinden biri de, sık sık karşımıza çıkan dikey bahçeler. Mekana yaratıcı ve estetik bir dokunuş katan asma bahçeler, özellikle evde saksıları için fazla yer olmayan bitki severler için harika alternatifler. Sizin için evinizdeki dikey boşlukları değerlendirmenize yardımcı olacak, kolaylıkla uygulayabileceğiniz asma bahçe fikirlerini sıraladık.

Evinizde bulunan, bahçede bulduğunuz ya da kolaylıkla edinebileceğiniz malzemelerle duvarlarınızı bitkilerin enerjisiyle renklendirmek gerçekten çok kolay ve eğlenceli olacak!

1 - DUVAR SAKSILARI

Bitkilerin dikey olarak yerleştirilmesi deyince elbette akla gelen ilk seçenek duvar saksıları oluyor. Evinize ve bitkilerinize en uygun, duvara monte edilebilir saksılarla, duvarda göz alıcı bir bitki yerleştirmesi yapabilirsiniz.

2 - TEL IZGARA

Tel ızgaralar son yıllarda “kendin yap” projelerinde sık sık karşımıza çıkıyor. Takılık, anahtarlık, fotoğraflık gibi işlevlerle kullanılan tel ızgaraların evdeki bir diğer kullanım alanı da saksılık. Saksılarınızı tellerle ve kancalarla asılabilecek bir şekle sokabilir, asma eklentisi olan saksıları ya da dekoratif sepetleri tel ızgara üzerine sabitleyerek harika bir bitki duvarı yaratabilirsiniz.

3 - UPCYCLE AĞAÇ DALI

Bahçede bulduğunuz güçlü bir dal, harika bir saksı askısına dönüştürülebilir. İki ucuna yakın bağladığınız bir iple duvara asabileceğiniz dala makrome saksılıkları tutturarak duvarda estetik ve doğal, dekoratif bir görüntü oluşturabilirsiniz.

4 - YATAK ÜSTÜ RAFI

Yatak odanıza bitkilerle tazeleyici bir enerji katmak istiyorsanız ancak fazla boşluğunuz yoksa, duvarları değerlendirmek en mantıklı seçeneklerden biri. Yatağınızın başındaki duvara yatağınızın genişliğinde bir raf monte edip, çiçeklerinizi üzerine yerleştirmeyi deneyin. Özellikle yaprakları sarkan bitkiler yatağınızın olduğu bu köşeye harika bir hava verecek, göreceksiniz.

5 - İPE ASILI ŞİŞELER

Evdeki bitkilerinizden uygun yöntemlerle yenilerini çoğaltmayı denediniz mi? Eğer yaprakları suyun içinde köklendirerek çoğaltmayı tercih ediyorsanız, size harika bir önerimiz var: Bunu, bir ipe astığınız su dolu minik şişelerde yaparak, estetik bir dekorasyon ögesine dönüştürebilirsiniz.

Bitki Çoğaltma Yöntemleri”ni öğrenmek için içeriğimize göz atın!

6 - KOKEDAMA

Asma bahçe deyince akla ilk gelen şeylerden bir diğeri, bitkileri saksıdan çıkarıp havada yeni bir yaşam imkanı veren kokedamalar. Siz de dilediğiniz bitkiler için besleyici yosun kaplı toprak topları hazırlayıp, ardından kokedamalarınızı dilediğiniz duvarlara asabilir, tavandan sarkıtabilirsiniz.

7 - MAKROME SAKSILIK

Evdeki asma bahçenize sofistike ve bohem bir hava katmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey kesinlikle makrome askılar! Kendiniz bile yapabileceğiniz bu zarif saksılıkların birkaç tanesini bir arada kullanarak evinizde dikkat çekici bir köşe yaratabilirsiniz.

8 - ASKILIKTAN ÇİÇEKLİK

Evde kullandığınız eşek askıları, bitkilerinizi dikey olarak sergileyebileceğiniz kullanışlı aparatlar olarak değerlendirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kancalı, makrome ya da iplerle asılabilir hale getirdiğiniz saksılarınızı askılığa sağlam bir şekilde asmak, hepsi bu! Kokedamalarınızı da bu askılıklara takıp sergileyebilirsiniz.

9 - AHŞAP KASALAR

Ahşap kasalar bitkilerinizi sergilemek için kolayca bulabileceğiniz, evde varsa değerlendirebileceğiniz harika seçenekler! Kasaları jüt iplerle tavandan sallandırarak evinizde harika bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

tags Etiketler:

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz