searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Atma Kullan: Limon Kabuğunu Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Limon her mevsim mutfağın olmazsa olmazlarından! Salatalarda, içeceklerde bol bol kullandığımız C vitamini deposu bu leziz meyvenin kabukları da kendisi kadar faydalı ve birçok kullanım yöntemi mevcut.

Bundan sonra limon kabuklarını atmadan önce sizi bir kez daha düşündürecek bu kullanımlardan bazılarını sizin için sıraladık. Üstelik sadece limon değil, tükettiğiniz tüm narenciye kabukları ile uygulayabileceğiniz bu yöntemler evdeki atıksız yaşam maceranıza yeni bir soluk getirecek!

1 - ÇÖP KUTUSU KOKU GİDERİCİ

Limonları kesip kullandıktan sonra kabuklarını çöp kutusunun tabanına yerleştirirseniz, çöpler biriktikçe git gide tüm mutfağa yayılan istenmeyen kokuların büyük oranda azaldığını göreceksiniz.

2 - İÇECEK AROMASI

Kurutulmuş limon kabukları içeceklere katıldığında harika bir aroma verirler. Bunun için dikkat etmeniz gereken kabuklardan meyveyi iyice sıyırmak, ardından kurutmak. Bir fincan çaya ya da ferahlamak için hazırladığınız soğuk kokteyllere son dokunuşu kuru limon kabukları ile yapmayı deneyin. Bu özgün aromadan vazgeçemeyeceksiniz!

3 - BARBEKÜ ÇIRASI

Kurutulmuş limon kabukları ateş yakmak için harika bir şekilde çıra görevi görebilirler. Bunun için yapmanız gereken kabukları birkaç gün boyunca güneşte, ya da yüksek ısılı fırında kurutmak, hepsi bu. Kampa giderken ya da barbekü yapacağınız zaman muhteşem kokulu limon kabukları favoriniz olacak.

4 - NEFES TAZELEYİCİ

Nefesinizi tazelemenin en doğal ve leziz yollarından biri limon kabuğu çiğnemek. Sarı ve acı kabuğun altındaki yumuşak ve beyaz kısmını ayırıp tıpkı bir sakız gibi çiğneyebilirsiniz!

5 - ŞEKERLEME

Doğal yöntemlerle şekerleme yapabileceğiniz limon kabukları en sevdiğiniz atıştırmalıklardan birine dönüşebilir. Üstelik limon kabuklarını şekerleme olarak uzun bir süre saklamak da mümkün.

6 - YEMEK ÇEŞNİSİ

Yemeklerinize ve salatalarınıza muhteşem bir aroma katacak çeşnileri yapmak için kurutulmuş limon kabuğu, karabiber ve tuzu birlikte bir değirmende öğütün. Ortaya çıkan karışımın lezzetine inanamayacaksınız!

7 - EV TEMİZLİĞİ

Sirkeli su ile doğal temizliği tercih ediyor ancak kokusundan rahatsız oluyorsanız, limon kabuklarını da karışımınıza ekleyin. Eğer limon kabuklarını bir-iki hafta sirke içinde bekletirseniz asiditeleri ortaya çıkacak, kokusunu daha iyi hissettirecek ve biraz su ile seyrelttikten sonra kullanabileceğimiz bu karışımı etkili bir temizlik materyaline dönüştürecektir.

8 - HAVA TEMİZLEYİCİ

Evin havasını temizlemek ve tazelemek istiyorsanız, kaynamakta olan bir tencere suya limon kabuklarını ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Kokusu bitene ve kabukları yumuşayana kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

9 - ÇEKMECE FERAHLATICI

Çekmecelerinizi ve dolaplarınızı ferahlatmak istiyorsanız kuruttuğunuz limon kabuklarını keselere koyun ve dilediğiniz yere yerleştirin. Bu, doğal bir aroma ile tüm kapalı mekanları ve kıyafetlerinizi tazeleyecek.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz