searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Avokado Seçme Rehberi

Avokado, içerdiği faydalı yağlar, vitaminler ve mineraller ile bir süper gıda! İyi yaşam meraklıları avokadoyu tostta, salatalarda, etin yanında ezme olarak bol bol tüketiyor. Eğer siz de avokado yemeyi çok seviyor ancak markete gittiğinizde en iyi, tüketmeye en hazır olanları bulmakta zorlanıyorsanız sizin için bir avokado seçme rehberi hazırladık.

Mükemmel avokadoyu bulmak için tüm ihtiyacınız olan birkaç etkili ipucu!

1 - KÖK TARAFINDAN BASTIRIN

Avokado alırken hangisinin olgun ve yemeye hazır olduğunu anlamak için hepimizin ilk yaptığı şey meyveyi elimize almak ve yumuşaklığını kontrol etmek oluyor. Bazı avokado çeşitleri olgunlaştığı zaman bile sertliğini korusa da satın alıp tükettiklerimizin çoğu için bu en geçerli kriterlerden biri. Ancak şunu unutmamalısınız, avokadolar hassas meyvelerdir ve biraz fazla sıktığınızda meyveye zarar verip çürümesine sebep olabilirsiniz. Bu yüzden gövdesinden değil kök kısımlarından hafifçe bastırarak kontrol etmek yeterli olacaktır.

2 - MEYVENİN SAPINI HAREKET ETTİRMEYİ DENEYİN

En olgun ve taze avokadoyu seçebilmek için fazla bilinmeyen ama oldukça etkili yöntemlerden biri de meyvenin sapını hareket ettirmek. Eğer sapı kolayca ayrılıyor ve altında meyvenin yeşil kısmı görünüyorsa, avokadonuz yenmeye hazır demektir. Ancak sapı meyveden kolayca ayrılmıyor, ayrıldığında altında kahverengi bir zar görüyorsanız avokado henüz olgunlaşmamış demektir.

3 - SADECE RENGİNE BAKARAK KARAR VERMEYİN

Avokado seçerken sadece rengine bakmak yeterli değil, çünkü çeşit çeşit avokado var ve hepsi olgunlaştığında farklı bir renge dönüşüyor. Bazı avokadolar olgunlaştıklarında koyu yeşil ya da siyah renk alırken bazıları açık yeşil rengini koruyor. Rengine bakarak bir fikir sahibi olabilmek için avokadonun çeşidine bakmak gerekir. Örneğin Hass cinsi avokadolar olgunlaştıkça koyu renk alır, alırken daha koyu renkli olanları tercih etmek gerekir.

4 - DIŞ DOKUSUNA BAKARAK KARAR VERMEYİN

Rengine bakarak avokado seçmekle aynı sebeplerden ötürü, dokusuna bakarak seçmek de size tek başına doğru bir fikir vermek konusunda yetersizdir. Örneğin Fuerte, Bacon ve Zutano avokadoları pürüzsüz bir dokuya sahipken Gwen, Reed ve Hass avokadolarının yüzeyi çıkıntılı ve pürüzlüdür. Elbette başka kriterleri de göz önünde bulunmak gerekir.

5 - SİYAH LEKELİ OLANLARI TERCİH ETMEYİN

Eğer avokadonun derisinde koyu siyah lekeler varsa ve aşırı yumuşaksa, bu avokadonun bozulmaya döndüğünün işaretidir, tercih etmemelisiniz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz