searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Banyo Tasarımına Yeni Bakış

Pandemi süreciyle beraber her birimiz için en önemli ve ekstra hijyen gerektiren yaşam alanları banyolar da evin diğer noktalarına olduğu gibi değişime uğruyor; zamanla gelişiyor.

Tarih boyunca coğrafya ve kültürün de etkisiyle hem banyo dekorasyonu hem de banyo ritüellerini günümüzle kıyaslayınca artık banyolarımızın eskisi kadar hayatımızda ‘yer kaplamadığını’ göreceksiniz. Burada yer kaplama ile sadece fiziksel bir alandan değil, banyonun kültürel ve manevi anlamından da söz ediyoruz.

Özellikle üzerinde yaşadığımız coğrafyayı mercek altına aldığımızda, banyo kültürünün zenginliği gerçekten hayran bırakıyor. Roma hamamı üzerine zamanla yeşeren Osmanlı hamam kültürüyle beraber yıkanma, sadece temizlik ve hijyen için yapılan bir eylem olmaktan çıkmış; aynı zamanda bir arınma ritüeli haline gelmiştir. O eski dönemlerde şehir merkezindeki evlerin banyoları evin içinde yer alırken kırsaldaki bazı bölgelerde ev dışına konumlandırılmış, bazılarında ise dolap içine yerleştirilmiş. Safranbolu ve Ege’deki bazı geleneksel köy evleri, bunun en güzel örneğini bizlere sergiliyor.

Peki zamanla ne oldu? Eskiden geniş yer kaplarken, modernleşen ve şehir hayatına uyum sağlayan banyolar, artık yerini ritüellerden uzak ve yaşamın hızına yenik banyolara bıraktı. Zamanla fonksiyonların ön planda olduğu, daha küçük ve pratik banyo şeması ortaya çıktı.

Fonksiyonların öncelendiği bugün kullandığımız banyo şemasında klozet, lavabo, küvet, duş teknesi ve eğer yer varsa çamaşır makinesi banyonun demirbaşları oldu. Bu kompozisyonu bozmak, modern dünyanın bize sunduğu ‘kısıtlı’ alanların dışına çıkmak ve hem ruha hem de bu ihtiyaçlara karşılık veren banyolara geri dönmek istiyor insan. İşte tasarımcılar da bu derde deva oluyor!

Banyolarda neler oluyor?
Hepimiz biliyoruz ki özellikle şehir yaşamında zamandan daha önemlisi yok! Son 15 yılda küvetlere veda edilip yerine duş teknelerinin gelme sebebi de tam olarak zamanla yarışma meselesinden. Kocaman duş tekneleri gitti ve yerine kompakt duş tekneleri geldi. Özellikle küçük banyolar için bu duş tekneleri, oldukça fonksiyonel bir dokunuş oldu. Öyle ki duş teknesi bile bazıları için mekânda fazla gelebiliyor ve görünmeyen duş tekneleri tasarlanıyor. Evet yanlış okumadınız, artık var olan ama görünmeyen duş tekneleri var! Zeminde yer alan seramik duş, içindeki özel duş teknesi ile aynı düzlemde devam edip özel süzgeç yardımıyla en konforlu ve hijyen ilk şekilde yıkanabileceğiniz alanlar sunuyor. Burada yalınlığın lüks ve hijyeni de beraberinde getirdiği bir tasarım dokunuşundan bahsediyoruz. Banyolarda detaylar azalıp yalınlaşırken, daha şık bir görüntü ortaya çıkıyor.

 

Lavabo dolaplarına ne demeli?
Bir lavabo dolabının ne kadar büyük olduğu değil, nasıl organize edildiği çok önemlidir. Bunun yanında su, nem ve temizlik ürünlerine karşı dayanıklılığı da bir o kadar önemli özelliklerdir. Eskiden sadece bir vitrifiye olarak var olan lavabolar, şimdilerde çok kapasiteli bir depolama mobilyası haline geldi. Kullanım kolaylığı sunan lavabo dolapları, derin iç hacmi, çekmeceleri ve geniş tezgâh yüzeyiyle hem şıklık hem de alandan tasarruf sunuyor.

Ege Vadisi’nde çekildi.

 

Eskinin işleri ışıklı nişler olarak banyolarda
Gerek seçilen duş sistemleri gerekse havalandırma imkanlarıyla banyolar ıslak hacim olmaktan çıkıyor; keyifle vakit geçirdiğimiz ve evimizin diğer odalarında olduğu gibi estetik bir ambiyans beklentisi duyduğumuz yaşam alanları haline geliyor. Bu ihtiyaç aynı zamanda fonksiyonel ve pratik bir yaşam alanı ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Projelerimizde de sıklıkla yer verdiğimiz ışıklı nişler, bu ihtiyacı tam anlamıyla karşılıyor diyebiliriz. Banyo aydınlatmasına ek olarak şık bir etki sunan nişler, kozmetik ürünler için de depolama alanı sunuyor.

Boulevard Çankaya’da çekildi.

 

Seramikler de değişti.
Diğer tüm noktalarda olduğu gibi seramikler de bu değişimden nasibini alıyor diyebiliriz! Artık kimse seramiklerin arasındaki ince çizgileri, yani derzleri görmek istemiyor. Ne kadar küçük mekân, o kadar büyük seramik. Tasarım ilkelerinin böyle tam tersine dönmesi biraz sarsıcı gelebilir ama dünya dönüyor ve tasarımda her şey mümkün!

Ege Vadisi’nde çekildi.

 

Banyo bahçeleri
Doğayla yakınlaşma ve onu evimizin bir parçası haline getirme isteği banyolarımızda da söz konusu. Artık banyolardaki nişleri kullanarak veya askılı sistemler yardımıyla, banyo ortamında yaşamaya uygun bitkilerle banyo bahçeleri hazırlayabilirsiniz. Böylelikle banyonuzda vakit geçirdiğiniz her an kendinizi küçük bir ormanda hissetmeye hazır olun!

tags Etiketler:

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz