searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Bitkinizin Daha Büyük Bir Saksıya İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Yaşadıkça ve büyüdükçe, neredeyse tüm bitkiler bir noktada daha büyük bir saksıya ihtiyaç duyar. Ve aslında birazcık dikkat ederseniz, bitkilerin size saksılarını değiştirme zamanının geldiğiyle ilgili işaretler verdiğini görebilirsiniz.

Öncelikle şunu söylememiz gerek, saksı yenilemek her zaman bitkiyi daha büyük bir saksıya koymak anlamına gelmeyebilir. Eğer çok kuru ve sıkı bir forma girdiyse, nemi emmiyorsa ya da suyu geçirmiyorsa, toprağı tazelemek ve bitkinizin köklerini rahatlatmak, onun için yeni büyüme alanları açmaya yetecektir.

Fakat aşağıdaki durumlardan birine ya da birkaçına tanık oluyorsanız bitkiniz size saksı değişim zamanının geldiğini söylemeye çalışıyor demektir!

1 - Kökler Görünür Biçimde Büyüdüyse

Kökler saksının altındaki drenaj deliklerine dayandı ve dışarı çıkmaya mı çalışıyorlar? Bu o saksının artık yeterince büyük olmadığının en belirgin işaretlerinden biri. Fazla suyun kolayca süzülebilmesi için mutlaka drenaj delikleri olan saksıları seçmelisiniz, ancak yoksa da bitkinizi hafifçe saksının dışına alarak köklerini kontrol edebilirsiniz. Eğer daha büyük bir saksıya ihtiyacı varsa, bitkinin aşırı büyümüş kalabalık köklerinin saksı dibinde kalın bir ağ oluşturduğunu göreceksiniz.

2 - Bitkiniz Normal Bir Şekilde Büyüyor Ama Bol Miktarda Sarı Yaprak Varsa

Eğer bitkinizde yeni çıkan yaprak sayısı kadar sararan yapraklar da görmeye başladıysanız bu, saksının içinde en güçlü olanın hayatta kalmaya çalıştığı anlamına geliyor. Yani yeni çıkan güçlü kökler, daha eski ve zayıf olanların yaşama alanını ele geçiriyor, eski yaprakların sararmasına sebep oluyor. Bu durum bitkinizin büyük oranda yaprak kaybetmesine neden olacağı için onu hızlıca daha büyük bir saksıya transfer etmeniz en doğrusu olacak.

3 - Yapraklar Sarkıyorsa, Özellikle Toprak Nemliyken

Bitkinizi gerektiği miktarda suluyorsanız bile yaprakları susuzluktan zayıf düşmüş gibi sarkıyorsa bu, köklerin artık çok fazla yer kapladığının bir göstergesi olabilir.

Özellikle yaz hala devam ediyorken ve saksı değiştirmek için hala çok uygun bir zamanken evdeki bitkilerinizi bir süre gözlemleyin ve gerekliyse saksılarını bir an evvel değiştirin. Bitkinizin nasıl canlandığını, ne kadar hızlı büyüdüğünü görünce gözlerinize inanamayacaksınız!

tags Etiketler: saksı, bitki, mutlu yaşam

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz