searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Bitkisel Beslenme Serisi: Frutaryen Beslenme

Hatırlayacağınız üzere beslenme tiplerini anlattığımız bu yazı dizimizde son olarak deniz ürünlerini beslenmenin temeline alan "Pesketaryen Beslenme" modelini işlemiş ve bu beslenme biçiminde nelerin tüketilip nelerin tüketilmediğine birlikte göz atmıştık. Serimizin bu yazısında bu sefer birçok kişiye göre çok daha zor bir beslenme biçimi olan "Frotaryen Beslenme" modeline gelin yine birlikte göz atalım!


Meyvelerle Bezeli Bir Yaşam

Beslenme konusunun hayatlarımızda ne kadar önemli ve kritik bir rol oynadığını artık çok daha iyi biliyoruz. Bununla birlikte beslenmeye dikkat etmek çoğu zaman diyet yapmak veya porsiyonlar konusunda dikkatli olmak gibi algılanıyor olsa da beslenmenin de bir felsefesi olduğunu unutmamak gerek.

Seri boyunca incelediğimiz beslenme modellerinde bu duruma sıkça değindik. Zira gerek önceden incelediğimiz beslenme biçimleri gerekse de Frutaryen Beslenme bir diyet ya da sağlıklı yaşam hedefinden daha çok yaşama bakılan noktayla ilgili bir tavır olarak algılanmalı.

Frutaryen beslenme, kolayca tahmin edilebileceği gibi İngilizcede meyve anlamına gelen “fruit” kelimesinden türetilen bir beslenme türü. Zira beslenmesinin odağını bu şekilde belirleyen insanlar genel olarak sadece ve sadece meyve yiyorlar.

Bu noktada meyvenin kabuklu yemişler ya da kurutulmuş besinlerle desteklendiğini belirtmek mümkün. Ancak bu beslenme modelini tercih eden insanların hayvansal ürünler bir yana dursun sebze dahi tüketmekten kaçındığının altını çizmek gerek.

Frutaryen beslenmenin temelini hayvansal ürünlerin, hayvan etlerinin ve sebzelerin tüketiminde bu canlıların acı çektiği düşüncesi oluşturuyor. Sebzelerin de birer bitki olarak canlı olduklarına dikkat çeken Furtaryenler, bu nedenle sadece meyve ve sözü edilen kabuklu yemişleri tüketmeyi tercih ediyorlar.

Bu noktada akla meyvelerin acı çekip çekmediğine dair bir soru geliyor. Frutaryen beslenenler bu soruya tam bir cevap vermekten daha çok beslenmenin neden meyve temelli olduğunu öne çıkarıyorlar.

Meyvelerin çekirdekleri hayvanlar sayesinde, bizler sayesinde doğanın pek çok farklı noktasına saçılabiliyor ve bu sayede üretim kendi kendine devam ediyor. İşte bu nedenle meyvelerin acı çekmesinden daha çok onların kendi doğallıklarında yaşayabiliyor olmalarının kritik rol oynadığını belirtmekte fayda var.

 

Farklı Yönleriyle Frutaryen Beslenme

Öte yandan her beslenme biçiminin olduğu gibi meyve temelli beslenmenin de yararlı ve zararlı yanlarının olduğunu belirtmek gerekiyor.

Meyve temelli bir beslenme olması sayesinde Frutaryen Beslenme modelinde vücuda bir hayli vitamin ve mineral alınabileceğini söylemek mümkün. Sindirim ve boşaltım sisteminin rahatlaması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi konularda meyvelerin gücü zaten herkesçe biliniyor.

Ancak bu noktada sadece meyve temelli bir beslenme biçiminden bahsettiğimizin ve meyvelerde pek çok ihtiyacımızın yer almadığının da farkında olmak gerek. B grubu vitaminler, omega 3 ve 6 gibi yağ asitleri başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralden yana eksik kalmış bir bünyede, halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, konsantrasyon eksikliği gibi rahatsızlıklar söz konusu olabilir.

Bu beslenme biçimleri bir diyet olarak uygulanabilecek kadar tekdüze biçimler değiller. Bir diğer deyişle sadece zayıflamak adına beslenme biçimlerini değiştirmek kalıcı sorunlara yol açmak anlamına gelebilir. Pek tabii beslenme biçiminde yapılacak her türlü değişiklikte doktorlara danışmakta fayda var!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz