searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Çamaşır Makinesinde Yıkamamanız Gereken 8 Şey

Kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanmak, hızlı yıpranmalarını önlemek için yıkama talimatlarını doğru uygulamak çok önemli. Fakat diğer yandan neyi çamaşır makinesinde yıkadığınız da makinenizin kullanım ömrünü doğrudan etkiliyor.
Hem kıyafetleriniz hem çamaşır makineniz açısından, yıkayacağınız şeyler konusunda dikkatli olmanız şart, ancak ne yaparsanız yapın asla çamaşır makinesinde yıkamanızı önermediğimiz 8 şey var!

 

Mayolar
Mayolar her ne kadar sürekli suyun içinde giyilmeye uygun geliştirilen özel kumaşlardan üretilse de, çamaşır makinesi içindeki su mayolar için ideal değil. Çamaşır makinesinde yıkamak hem mayonuzun formunu bozarak hızlı bir şekilde yıpranmasına sebep oluyor, hem de mayonun ipleri ya da kendisi çamaşır makinesi içinde sıkışarak makinenizin arızalanmasına sebep olabiliyor. Özellikle mayonuzu uzun bir süre kullanmak istiyorsanız elde yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Takım Elbiseler
Özel dikim bir takım elbise, çoğu zaman bir gardırobun en değerli parçalarından biridir. Elbette bu kadar değerli bir parçanın bakımı ve temizliği için de özenli ve dikkatli olmak gerekiyor. Bu konuda yapmanız gereken şeylerin başında da takım elbiseleri çamaşır makinesine atmamak geliyor. Makineye attığınızda kumaş ile astar arasındaki, takıma formunu veren kumaş materyaller bozuluyor. Hatta hassas parçaların çamaşır makinesi içerisinde yırtılıp parçalanması bile söz konusu. Bu yüzden takım elbiselerinizi kuru temizlemeye götürerek ömürlerini uzatabilirsiniz.

 

Deri Ayakkabılar ve Giysiler
Her ne kadar bez ayakkabılarımızı çamaşır makinesinde yıkayabiliyor olsak da, konu deri ayakkabılar olduğunda sonuç hayal kırıklığı oluyor. Çoğu deri ayakkabıda, aşırı nem ve ısıdan zarar görebilecek parçaları bulunuyor. Deri kıyafetler ise yapıları itibariyle çamaşır makinesinde yıkandıklarında yüzeyi bozulmuş ve kırışmış bir şekilde ıslak kalıyorlar, yapıları bozuluyor. Bu yüzden bu tür ayakkabı ve kıyafetlerinizi deri temizliği konusunda uzman yerlere yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yün, Kaşmir ve Kadife Kıyafetler
En sevdiği kıyafetleri uzun süre yıpranmadan kullanmayı kim istemez? Bunun için dikkat edilmesi gereken en temel kural yukarıda da söylediğimiz gibi bu kıyafetlerin bakımını talimatlarına uygun şekilde gerçekleştirmek. Örneğin, bazı çocuk kıyafetleri ve kadife türü kumaşlar makinede yıkanabilir olsa da, çoğu yün ve kaşmir daha hassas bir şekilde muhafaza edilmeli ve mümkünse elde, uygun deterjanlarla yıkanmalı, unutmayın!

 

Kravatlar
Erkeklerin olmazsa olmaz aksesuarlarından biri olan kravatlar gardırobun en narin parçalarından. Bu yüzden özellikle ipekten yapılan kravatları çamaşır makinesinde yıkamak büyük bir hata olabilir, çünkü çamaşır makinesi, kravatınızın şeklini bozarak kullanılmaz bir hale getirebilir. Kravatınıza bir şey döküldüğünde onu elde yıkamanız ya da bir kuru temizlemeciye götürmeniz en doğru seçenek olacak, unutmayın!

 

Köpük Yastıklar ve Sandalye Minderleri
Hemen her evde görebileceğiniz yumuşak dokulu içi köpüklü malzemeden yastıklar ve sandalye minderleri asla çamaşır makinesine atmamanız gereken şeylerden ikisi. Çamaşır makineleri özellikle sıkma yaparken bu eşyaları parçalara ayırarak kullanılmaz bir hale getirebiliyor. Onları temizlemenin en ideal yolu ılık su ve deterjanla narin bir şekilde silmek, hepsi bu!

 

Evcil Hayvan Minder ve Yatakları
Evcil hayvanlarınızın yatak ve minderleri düzenli temizlik gerektirse de onları çamaşır makinesinde yıkamak pek de iyi bir fikir değil. Çünkü evcil hayvanların tüylerinden dolayı çamaşır makinesinin su pompasının tıkanması da kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple, evcil hayvanlarınızın eşyalarını yıkamadan önce onları bir fırça yardımıyla temizleyin ve daha sonra bir çarşafa sararak çamaşır makinesinde yıkayın.

 

Ağır Lekeli Kumaşlar
Eğer bir giysiniz yemeklik yağ, motor yağı, benzin gibi maddelerle lekelenmişse, onu yıkamadan önce ıslatın, üzerine deterjan dökün ve küvette bir süre bekletin. Bunlara rağmen leke inatçı davranıyor ve çıkmıyorsa bir kuru temizlemeciye götürerek bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu tür ağır lekelere maruz kalmış eşyalarınızı çamaşır makinenizde yıkamak, makinenizde kalıcı hasara yol açabilir, unutmayın.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz