searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Çocuğunuzun Sanata İlgisini Arttıracak Kitap Önerileri

Bir çocuğa estetik görme ve entelektüel düşünme becerilerini erken yaşta kazandırmak önemlidir. Özellikle de konu sanatsa, bir çocuğa sanata dahil olmayı ve sanatı anlamayı öğretmek, tüm hayatını etkileyecek bir deneyimdir. Aslında her şey bir yana, çocuğun sanatı anlamaya çalışırken kendini anlaması, eğlenmesi ve içindeki sanatçıyı keşfetmesi, onun için yapabileceğimiz en anlamlı şeylerden biri olur.

Çocuğunuza sanatı sevdirecek ve onu eğlendirirken bilgi birikimini artıracak, birlikte başına oturduğunuzda sizi de çok eğlendirecek bazı kitapları sıraladık:

KATY VE AYÇİÇEKLERİ / JAMES MAYHEW

Bir müzede gezerken ünlü ressamların tablolarına girip çıkmaya başlayan Katy, Van Gogh’un Ayçiçekler tablosuna girdiğinde, bahçede yetiştirmek için biraz ayçiçeği toplamaya karar verir. Yanlışlıkla vazoyu deviren Katy’nin yardımına, Paul Gauguin'in Dans Eden Britanyalı Kızlar tablosundaki figürlerden Mimi koşar. Ama küçük kızın yaramaz köpeği çiçekleri kapar ve Paul Cezanne’nin resimlerinin içine sürükler. James Mayhew, başka kitaplarında ise başka sanatçıların ünlü resimlerini hikayelerine dahil ediyor. Katy’nin ünlü resimlerin içinde dolaştığı sanat dolu seri, kesinlikle çocuğunuzun sanata ilgisini arttıracak ve gördüğü resimlere ilgiyle bakmasına yardımcı olacak. Mutlaka inceleyin.

ÇOCUKLAR İÇİN SANAT KİTABI / YEM YAYIN

2005 yılında ‘İllüstrasyonlu En İyi Çocuk Kitabı’ ödülünü almış Çocuklar İçin Sanat Kitabı, 30 eser üzerinden çocuklara sorular yönlendiriyor ve onlara sanat eserlerini nasıl yorumlayacaklarını öğretiyor. Çocuklar için epey kolay, anlaşılır ve eğlenceli olan bu kitap her çocuğun kütüphanesinde bulunması gereken kaynaklardan biri.

NOKTA / PETER H. REYNOLDS

Bir gün öğretmeni Vashti’ye resim yaparak, kimseyi incitmeden duygularını açıklayabileceğini söyler. Vashti’yse ‘Ben ressam değilim!’ der ve öfkeyle bir nokta çizer: ‘İşte!’. Bu noktayla birlikte içindeki yeteneği ve sanatçıyı keşfetmeye başlayan Vashti’nin hikayesi çocuğunuza olduğu kadar size de ilham verecek.

SES ÇIKARAN KİTAP / HERVE TULLET

Fransız sanatçı ve illüstratör Herve Tullet’in bütün kitapları çocuklar için ilham verici. Ses Çıkaran Kitap’ta da Tullet çocukları sayfaya parmaklarını koyup sesler çıkararak eğlenmeye çağırıyor: Aa, Oo, Vay! Karakteristik ve çocukları harekete geçiren çizimleriyle Ses Çıkaran Kitap’ın başında çocuğunuzla harika vakit geçireceksiniz.

BU BİR BOYAMA KİTABIDIR / HERVE TULLET

Herve Tullet’in çocuklara sanatı sevdirecek bir diğer kitabı, kendine has sorularıyla ‘Bu Bir Boyama Kitabıdır’. Ama aslında bu kitap herhangi bir boyama kitabı değil. Mutlu insanları hangi renge boyamak istersin, güneşe başka hangi renk yakışır, peki üzgün insanlar için hangi renkleri kullanmalı gibi sorularla çocukların duyguları renklerle ifade kabiliyetini geliştiriyor. Çocukların hem ince motor kaslarını hem de farklı düşünme becerilerini geliştiren Bu Bir Boyama Kitabı Değildir, her çocuk için harika bir hediye!

tags Etiketler: Sanat, Çocuk, Kitap, Bilgi

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz