searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Çocuklar İçin Sürdürülebilir Dünyaya Giriş

Hepimizin okul anıları arasında doğanın başına geleceklerle ilgili kehanetlerden söz ettiğimiz kompozisyonlar vardır değil mi? O kompozisyonlarda ozon tabakasındaki delik, deodorant gibi ürünlerin kullanımı sebebiyle her geçen gün büyüyordu, bilim kurgu filmlerindeki gibi atmosferin yakın gelecekte bir gün kaybolacağından korkuyorduk! Bir sürü kompozisyon karaladık, bir sürü test çözdük ama doğanın kurtuluşunu sağlayacak doğru şıkkı bulamadık.

David Sobel, Ekofobiyi Aşmak adlı kitabında; "Ekoloji eğitiminde dünyanın içinde bulunduğu sıkıntıların yükünü çocukların omuzlarına bindirmeden önce, onların kendi evlerinin civarındaki doğa ile yakın bir ilişki kurmasına izin vermek gerekiyor"  der.

Doğa ile gerçek bir ilişki, onunla gerçek bir temas oluşturmakla başlıyor. Dokunmadan, koklamadan, yemeden, sesini işitmeden, tüm detayına kadar onu hissetmeden ve en önemlisi bilgileri içselleştirmeden doğa sevgisinin oluşması mümkün değil.

Peki bu bilgi ile ne yapabiliriz? Her şeyden önce biz yetişkinler ve ebeveynler olarak bakış açımızı, söylemlerimizi dönüştürerek başlayabiliriz. Üstelik her zaman olduğu gibi doğa ile pozitif ilişki kurduğumuz anılarımız bize yardımcı olacak. Nasıl mı?    

Bu yazıyı okumaya kısa bir ara verip gözlerinizi kapatın ve doğada/açık havada geçen bir çocukluk anınızı düşünün. Beş duyunuzla, hafızanıza işlenmiş sahneler yavaşça canlanmaya başladı değil mi? Gülümsüyor musunuz? Annenizle, dedenizle bahçeden domates toplarken, domatesin sapının ellerinize sinmiş kokusu burnunuza geldi mi? Yağmurlu bir günde su birikintilerinde botlarınız çıkardığı sesi hatırladınız mı? 

Artık hazırsanız başlayabiliriz! Pop Art'ın hakkı yenmiş sanatçısı Corita Kent'in dediği gibi; kendi çocuğunuzla, kardeşinizle veya bir yakınınızın çocuğuyla beraber doğaya dair anılar biriktirmeye başlıyoruz!

Korkutmadan, küçük omuzlarına büyük görevler yüklemeden… Çünkü bu çocuklar anılarına da doğaya da sahip çıkacaklar.  Çünkü "Bir şey ancak sevgiyle sürdürülebilir olur. " Böylelikle son sözümüzü söylemiş olalım ve hazırsanız başlayalım. 

 

Doğayla oyunlar oynayın. 
Çocukların en sevdiği şeylerin başında elbette oyun oynamak geliyor. O halde doğa sevgisini de oyun oynarken aktarmaktan daha keyifli bir yöntem düşünemiyoruz! Birlikte doğayı keşfedeceğiniz, keşfederken eğlenebileceğiniz pek çok oyun oynayabilirsiniz. Jennifer Ward’ın Oyun Arkadaşım Yeryüzü kitabında, 4-8 yaş grubu ile uygulayabileceğiniz birbirinden keyifli 52 farklı aktivite bulabilirsiniz.

Başka bir alternatif olarak Banu Binbaşaran ve Burcu Meltem Arık’ın yarattığı “Doğa Arkadaşım Kutusu” oyunuyla mevsimleri ve doğa geçişlerini takip etme oyunu oynayabilirsiniz.

Eğlenceli bir rol model olun.
Bunun için çocuklarınızı bol bol ormanla ve toprakla buluşturabilirsiniz, sizinle sokak hayvanlarını beslemesini sağlayabilirsiniz, birlikte gittiğiniz bir piknikte veya plajda doğaya bırakılan birkaç çöpü onunla toplayarak ona iyi örnek olabilirsiniz. Çocuklar her zaman kendilerine bir rol model seçer ve onun davranışlarını örnek alır. Bu sebeple çocuğunuzda çevre bilinci oluşturmak için yapabileceğiniz ilk şey, ona iyi bir rol model olmaktır.

 

Uğur böcekleri ve kitaplar

Çocukların hayal dünyalarını ve heyecanlarını düşünürsek, doğada olamadığınız zamanlarda da onlarda merak uyandıracak ve doğaya olan sevgilerini besleyecek aktiviteler yapmanız mümkün! Akşam uyumadan önce beraber bir doğa kitabı okuyabilirsiniz. Doğayı her zaman hissetmek için birlikte yaprak koleksiyonu yapabilirsiniz, kavanozda doğadan topladığınız taşları saklayıp zaman zaman o taşlarla oyun oynayabilirsiniz. Sadece masal veya hikaye kitapları yerine hayvanları, ağaçları veya böcekleri anlatan kitapları birlikte inceleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanında uğur böcekleri gibi çok sevimli böceklere dokunmasını ve onları hissetmesini sağlayabilirsiniz. Onların kendi hayal gücüyle nasıl hikaye oluşturacağına inanamayacaksınız!

 

Kendi macera noktalarınızı bulun

Çocuklarınızla kamp yapmak size ne kadar zor görünse de bunu beraber gerçekleştireceğiniz yeni bir macera olarak düşündüğünüzde çok daha keyifli bir hal alacak. Birlikte doğanın içinde kahvaltı ettiğiniz, yürüyüşler yaptığınız, ağaçlara tırmandığınız, kayalardan atladığınız ve hatta geceleri yıldızları izleyerek sohbet ettiğiniz maceradan daha güzel bir anı olabilir mi?

 

Birlikte geri dönüşüm aktiviteleri yapın

Çocuklar her şeyi çok kolay öğrenir ve özümser, önemli olan onlara doğru yöntemlerle öğretebilmektir. Özellikle 0-6 yaş dönemindeki çocuklara bir şey öğretmenin en iyi yollarından biriyse, oyun oynayarak öğretmektir. Çocuklarınıza geri dönüşüm alışkanlığını kazandırmak için, eşyaları ayırmayı ve atık kutularına atacak şekilde hazırlamayı bir oyun haline getirebilirsiniz. Önce beraber farklı atık grupları için kutular hazırlayın. Kutuları renkli etiketlerle etiketleyin ve plastik, kâğıt, cam gibi atıklarınızı hazırlayıp kutulara ayrıştırın.

 

Bir kompost kabı hazırlayın

Sadece plastik, cam, kâğıt gibi malzemeleri geri dönüştürmek değil aynı zamanda doğal atıkları da doğaya kazandırmanın bir yolu var: Kompost! Üstelik kompost hazırlamak çocuklara doğanın döngüsünü anlatırken göstermek için de harika bir örnek. Balkonunuzda veya mutfağınızın uygun bir köşesinde kompost için boş bir kova hazırlayın. İçerisine sebze, meyve artıkları gibi tamamen doğal, bitkisel ve işlem görmemiş atıklarınızı atıp bunları kompost olarak değerlendirin. Bunu hazırlarken çocuklarınıza sebze/meyveleri minimum zararla kullanmanın, kabuklarından saplarına kadar değerlendirmenin önemini anlatabilirsiniz.

 

Birlikte bir ağaç dikin.

Beraber bir ağaç dikmek, ona isim vermek ve büyüdüğünde dallarından toplayacağınız meyveleri yemeyi hayal etmek bir çocuk için en büyüleyici şeylerden biridir… Eğer bahçeniz varsa, yapabileceğiniz en güzel hafta sonu aktivitesi birkaç saati orada toprakla ilgilenerek ve ağaçlar ekerek geçirmek olacaktır. Eğer bahçeniz yoksa, saksı ağaçları/bitkileriyle balkon bahçenizi oluşturabilirsiniz. Eğer sizin için bu da mümkün değilse, şehir bostanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Ya da bir ağacı evlat edinin. Parkta kendinize bir ağaç seçin. Türlü aktivitelerinizi o ağacın altında gerçekleştirin. Bir arkadaş ziyareti gibi, mevsimlerin değişimini o ağacın üzerinden izleyin. Ağacınıza isim verin. Ağacınızı kaybetmemek için yöntemler geliştirin. Evet ağaçlar yürümüyor ama yine de onları tanımakta zorlanabiliyoruz bazen.

 

BONUS: Finans Şehir Gastronomi Bahçesi’nde keşfe çıkın!

Uluslararası Finans Merkezi’nin yanı başında, şehir parkına komşu ve az katlı mimarisiyle öne çıkan Sinpaş Finans Şehir; gastronomi bahçesiyle hem sizi hem de çocuklarınızı doğayla buluşturuyor. Nane, kekik, biberiye, adaçayı gibi pek çok aromatik bitkiyi hasat edebileceğiniz ve çocuklarınızın toprakla tanışmasına imkân tanıyan Gastronomi Bahçesi’yle tanışmak, örnek dairelerimizi ziyaret etmek için tıklayın!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz