searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Cold Brew İle Soğuk Kahvenin Farkı Nedir?

Yazın bu en sıcak günlerinde ofisteki molalarda, arkadaş buluşmalarında ya da balkon keyfi yaparken, soğuk kahveler sıcak kahvelerin yerini alıyor! Kahve tutkunları en çok cold brew yani soğuk demleme ve buzlu kahveyi tercih ediyor.

Birbirinin aynısı gibi görünen ama yapılışları, içerikleri, tatları ve etkileri değişen bu iki kahve arasındaki farkı size anlatmak istiyoruz. Bir sonraki soğuk kahvenizi sipariş etmeden önce inceleyin: Hangisi sizin için daha sağlıklı ve uygun?

Nasıl Yapılırlar?

Cold brew kahve, temel olarak kahve konsantresidir diyebiliriz. İri çekilmiş kahve çekirdeklerini 12 saat boyunca soğuk suda demleyerek yapılır. Dilerseniz hazırladığımız “Evde Kendi Cold Brew Kahvenizi Yapın” içeriğimizden nasıl yapılacağını detaylıca öğrenebilirsiniz.

Buzlu kahve ise klasik demleme yöntemleri kullanılarak hazırlanır. Ardından buzla soğutulur ve servis edilir.

Tatları Farklı mıdır?

Cold brew kahve konsantre olduğu için normal demleme kahvelerden çok daha güçlüdür. Bu yüzden tadını biraz seyreltmek, hafifletmek için buz ile servis edilir. Su veya süt eklenebilir.

Cold brew kahvenin asiditesi normal demlenen buzlu kahveden daha düşük olduğu için acılığı daha az, tatlılığı ise belli belirsiz de olsa daha fazladır.

İçerikleri ve Etkileri Farklı mıdır?

Cold brew, normal demlenmiş kahveden %65 daha az asidiktir. Bu sebeple bağırsaklarınız ve mideniz için daha sağlıklı bir seçenektir.

Normal demlenmiş kahve ise antioksidan özelliklere sahip klorojenik asit içerir. Cold brew kahvenin aynı antioksidanları içerdiğine ilişkin bir kanıt henüz yoktur.

Cold brew’de çok daha fazla kahve kullanıldığı ve daha uzun sürede demlendiği için, eğer süt veya krema ile seyreltmiyorsanız, bir fincan kahvedeki ortalama kafein miktarı daha fazla olabilir.

Normal demlenen kahvenin kardiyovasküler hastalık risklerini, depresyonu, vücut yağını ve tip 2 diyabeti azalttığı kanıtlanmış. Ancak cold brew kahve için ise henüz bu denli kapsamlı araştırmalar yapılmamış değil.

Hangisi Daha İyi?

Uzmanlar hassas bir mideniz ya da reflü gibi mide hastalıklarınız varsa, asiditesi düşük olduğu için cold brew kahvenin daha sağlıklı bir tercih olacağını söylüyorlar. Fakat kafein tüketiminizi de sınırlandırmaya çalışıyorsanız, buzlu kahve kesinlikle daha uygun bir tercih.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz