searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Daha İyi Bir Dünya İçin: Çevre Koruma Haftası

Yaşadığımız çevrenin hızla kirlenmesi ve önüne geçilemeyecek bir hal alması sebebiyle farkındalık yaratmak için 5-11 Haziran arası Çevre Koruma Haftası olarak kabul edildi.
Daha önce ‘Evlerimizde En Çok Kullandığımız Eşyaların Sürdürülebilir Alternatifleri’, ‘Plastiksiz Alışveriş’, ‘İyi Bir Yaşam Ve İyi Bir Çevre İçin 40 Adım ‘gibi pek çok konuya yer vermiştik.
Bu haftaya özel, hep söylediğimiz gibi Live in Sinpaş’ın en büyük ideallerinden biri olan sürdürülebilir bir dünya için sizlere uygulayabileceğiniz bazı önerileri tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Önceki yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
https://www.sinpas.com.tr/liveinsinpas/iyi-yasam-hareketi-iyi-bir-yasam-ve-iyi-bir-cevre-icin-40-adim

https://www.sinpas.com.tr/liveinsinpas/plastiksiz-alisveris

https://www.sinpas.com.tr/liveinsinpas/evde-en-cok-kullandigimiz-esyalarin-surdurulebilir-alternatifleri

Ev temizliğinden gıda israfına, su kullanımından tükettiğimiz gıda ürünlerinin karbon ayak izine kadar pek çok faktörün çevreyi olumlu/olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Son günlerde Marmara Deniz’ini saran müsilaj problemi de gösteriyor ki, her zaman konuştuğumuz ve bizden çok uzakta olduğunu sandığımız o çevre krizi artık çok yakınımızda!

Sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunluğu, ormanların ve suların kirlenmesi sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada büyük bir çevre krizinin gelecekte tüm insanlığı tehdit edeceğini işaret ediyor. Çevre kirliliği daha ciddi bir boyuta ulaşmadan, alabileceğiniz bireysel önlemler ile gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek için harekete ortak olun!

Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Alabileceğiniz Önlemler

Gıda İsrafına Dur Deyin!
 BM Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre Türkiye’de her yıl 11,3 milyon tondan fazla gıda israf ediliyor ve Türkiye’de her yıl kişi başına evlerde 93 kg, restoranlarda 28 kg ve satış noktalarında 16 kg yiyecek çöpe atılıyor. Rapora göre dünya genelinde en fazla gıda israf edilen ülkelerin arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.

Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? Öncelikle, özellikle market alışverişlerinde sadece 1 hafta içerisinde tüketebileceğiniz ürünler almalısınız. Gereğinden fazla alacağınız tüm yiyecekler bozulacak ve bitiremeden atık hale gelecektir. Alışverişe her zaman liste yaparak çıkmak da gereğinden fazla alışveriş yapmanızın önüne geçecektir.

Ekmek, sebze kabukları vb. ürünleri bozulduklarında veya ezildiklerinde çöpe atmak yerine farklı tariflere dönüştürebilmenin yollarını arayın. Daha önce Ramazan ayına özel hazırladığımız gıda israfını azaltacak önerilerimize göz atabilirsiniz.

 

Su Tasarrufuna Özen Gösterin.
 Son yıllarda Türkiye’yi de bekleyen en ciddi sorunlardan biri, su krizidir. Araştırmalara göre 2030 yılında Türkiye'de kişi başına düşen su miktarının bin 120 m3'e gerileyeceği düşünülüyor. Çevreyi korumak adına alabileceğiniz önlemlerin başında, evinizde su tasarrufu yapmak geliyor.

Su tasarrufu sağlamak için atacağınız en önemli adım, evinizde kullandığınız tüm armatür ve duş başlıklarını su tasarrufu sağlayan alternatiflerle değiştirmek olacaktır. Duş sürelerini kısaltmak, diş fırçalarken veya ellerinizi yıkarken suyu kapalı tutmak, bulaşık makinesini tamamen doldurduktan sonra tasarruflu modda kullanmak, sızdıran muslukları tamir etmek ve su tasarruflu klozet kullanmak başlangıç için yeterli olacaktır.

İleri seviye su tasarrufu yapmak için ise hayvansal gıda tüketimini azaltabilirsiniz. Çünkü hayvancılık sektörü maalesef çok fazla su kullanmaktadır. İkinci olarak alabileceğiniz ileri seviye önlem ise ikinci el kıyafet satın almaktır. Çünkü WWF’nin raporuna göre bir kilogram pamuk için 20.000 litre su kullanılmaktadır. Bu da yaklaşık olarak bir pamuklu tişört ve bir pamuklu kot pantolon anlamına gelir.

 

Plastik Kullanımını Azaltın.Bir süper markete girdiğinizde farkında olmadan kaç tane plastik paketli ürün satın alıyorsunuz? Eğer bir kez alışverişiniz bittiğinde sayarsanız, ne kadar çok paketli ürün aldığınıza siz dahi şaşıracaksınız! Plastik paketler doğada kolay dönüşüm döngüsüne girmeyen ve doğa için ciddi bir tehlike oluşturan atıklardır. Hafif olması ve maliyet açısından daha avantajlı olması sebebiyle pek çok marka plastik paketi tercih etse de günümüzde artan çevre bilinciyle alternatif ürünler üreten markalar da mevcut.

Alışverişleriniz esnasında olabildiğince çevreci ambalaja sahip markaları seçerek plastik tüketimini azaltabilirsiniz. Ayrıca satın aldığınız plastik ambalajları geri dönüşüm için ayrı olarak depolamanız da faydalı olacaktır.

Sadece market alışverişlerinizde değil, banyonuzda da plastik kullanımını azaltmak için hazırladığımız önerileri inceleyebilirsiniz.

 

Karbon Ayak İzine Karşı Yereli Destekleyin.
 Küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olarak gösterilen, sera etkisine yol açan gazların oluşumuna neden olan karbondiyoksit (CO2), üretim açısından enerji kullanımıyla dünyaya bırakılan zararı ifade eder. Araçların, yoğun enerji kullanımının, fazla et tüketiminin ve daha pek çok şeyin sebep olduğu karbon ayak izini azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey, yerel üreticileri desteklemektir. Gıdaların uzun mesafeler katederek son tüketiciye ulaşma sürecinde kullanılan enerji ve tüketilen yakıt, karbon ayak izini çok yüksek miktarda artırmaktadır. Bu sebeple yaşadığınız yere yakın bölgelerde tarım ve hayvancılık yapan üreticilere ulaşmak ve gıda ürünlerinizi onlardan temin etmek, karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olacaktır. Eğer yerel üreticileri nasıl keşfedeceğinizi merak ediyorsanız, daha önce hazırladığımız İstanbul’un Semt Pazarları içeriğini ziyaret edebilirsiniz. Pazarlar her zaman yerel üreticileri ağırlayan, hem de çok keyifli bir alışveriş deneyimi sunan açık mekanlardır.

 

Daha Çevreci Çözümleri Tercih Edin.
 Günlük hayatımızda farkında olmadan çevreye zarar verecek pek çok tercihte bulunabiliyoruz. Daha sürdürülebilir bir dünya için adımlarımızı atmadan önce iki kere düşünmeli ve çevreci çözümlere yönelmeliyiz. Örneğin işe her gün arabayla gitmek yerine toplu taşıma kullanmak, hatta yakın mesafedeyse bisikletle veya yürüyerek gitmek, özel araçların egzozuna filtre takmak veya evlerin ısınması için kullanılan yakıtların kalitesini artırmak oldukça önemlidir.

Ayrıca Şehirde Sürdürülebilir Yaşam Önerileri yazımızı okuyarak daha doğa dostu ve sürdürülebilir bir yaşama kavuşabilirsiniz.

 

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz