searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Dinlemeniz Gereken 10 Jazz Şarkısı

Caz Severler Buraya!

Kökenleri Afro-Amerika kültürüne dayanan caz gönlümüze hitap eden pek çok farklı eseriyle popüler müzik türlerinden biridir. Birbirinden önemli isimlerin çalışmasıyla ortaya çıkan eğlenceli caz eserleri hemen hemen herkesin kulağında yer edinmiştir. Caz müziğin en önemli şarkıları ile henüz tanışmadıysanız hemen dinlemeniz gereken 10 jazz şarkısını ve birbirinden eğlenceli hikayelerini bu yazıda keşfedebilirsiniz!

 

1.Summertime

Ella Fitzgerald ve orkestrası tarafından performe edilen “Summertime” caz klasiklerinin başında gelmektedir. Caz müzikte en önemli kadın vokalleri tarafından seslendirilen bu şarkı Ella Fitzgerald’ın 60 seneye yakın müzik serüveninde bizce en başarılı performansları arasındadır. Dinlerken sizi yaz esintilerine götürecek “Summertime” çalma listemizde sizleri bekliyor.

 

2.What A Wonderful World

Sanıyoruz Louis Armstrong tarafından seslendirilen “What A Wonderful World” en iyi jazz şarkılarından oluşan bir çalma listesinin olmazsa olmazlarındandır. 1970’li yılların romantik Hollywood yapımlarında bolca duyduğumuz bu eser, yayımlandığı dönemde caza olan evrensel ilginin artmasına öncülük eden eserlerden de biri olmuştur. Bizim için “What A Wonderful World” yaşamın modunu yükselten eserler arasında yer almaktadır.

 

3.Donna Lee

Hareketli jazz şarkıları arasında bulunan Donna Lee, Charlie Parker tarafından Bebop caz türüne özgü bir eser olarak en beğenilen caz parçaları arasındadır. Eserin hızlı swing ritmi, performansına tamamen farklı bir lezzet katarken; parçanın çoğunlukla doğaçlamalara dayalı bir eser olması da onu diğer caz standartlarından ayırıyor. Charlie Parker’ın yüksek tempolu Donna Lee parçasıyla gününe hareket katmak isteyenleri çalma listelerimizi dinlemeye bekleriz.

 

4.Fly Me To The Moon

Fly Me To The Moon, Bart Howard tarafından bestelenen ve aynı zamanda Frank Sinatra ile özdeşleşen şarkılardan biridir. Yayınlandığı 1954 yılında evrensel bir hit parça olan Fly Me To The Moon; pek çok sinema filmi, televizyon programı ve sahne performanslarında da kullanılarak hafızalarımıza kazınmış eserler arasında yer almıştır. En beğenilen caz eserlerinden oluşturulan bir liste hiç şüphesiz Fly Me To The Moon olmadan olmazdı.

 

5.Hymn To Freedom

Oscar Peterson, caz tarihinde önemli bir konuma yükselmeyi Hymn To Freedom şarkısına borçludur diyebiliriz. Oscar Peterson’ın ırkçılık karşıtı şarkılarından olan Hymn To Freedom yayınlandığı sene farklı şarkılara kıyasla daha kısa bir kayıt olması nedeniyle radyolarda gün içinde pek çok kez tekrar etti. Bu durum Oscar Peterson ve menajeri Norman Granz’in daha da ün kazanmasına sebep oldu. Sizin de tekrar tekrar dinleyeceğiniz bir eser olan Hymn To Freedom bizim de listemizde yerini aldı.

 

6.My Foolish Heart

My Foolish Heart, 1949 senesinde Ned Washington tarafından yazılmasına karşın pek çok otoriteye göre şarkının en güzel yorumu da Bill Evans tarafından gerçekleştirilmiştir. Dünyaca ünlü caz piyanisti olan Bill Evans’ın yorumu pek çok caz severin parçanın en çok beğendiği yorumlarından olmuştur. Eser döneminde pek çok müzik listesinde başarılı sıralamalara ulaşmakla birlikte caz severlerin gönlünde ayrı bir yere sahiptir.

 

7.Blue Train

En iyi caz parçaları listelerinin olmazsa olmazı Blue Train, Amerikalı caz müzisyeni John Coltrane tarafından dinleyenleri 1960’lara götüren bir melodiye sahiptir. Özgün üslubu ile cazın özgün atmosferini başarıyla birleştiren Blue Train, 1960’lı yılların tarzının en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Bu durumu eseri mutlaka dinlenmesi gereken caz parçaları arasına sokmaktadır.

 

8. I’m A Fool To Want You

I’m A Fool To Want You, dinlemeniz gereken 10 jazz şarkısı arasında bulunan ve birbirinden güzel yorumları ile en beğendiğimiz parçalardan biri! Özellikle Frank Sinatra, Joel Herron ve Jack Wolf tarafından yapılmış yorumlamalarıyla tanınan bu şarkının Billie Holiday yorumu caz tutkunlarının en beğendiği versiyonlarından biridir. I Want To Fool You caz kültürüne farklı bir tını katmak isteyenler için Billie Holiday yorumuyla sizlerle.

 

9.The Way You Look Tonight

The Way You Look Tonight, 1936 senesinde En İyi Şarkı Dalında Oscar Ödülü kazanan eser olarak tanınmaktadır. Özellikle birçok caz müzisyeni tarafından yorumlanan bu eserin en başarılı yorumunun Tony Bennett tarafından gerçekleştirildiği dile getirilmektedir. 1961 yılında modern üsluplarla yorumladığı versiyonuyla caz severlerin gönlünü kazanan Tony Bennett The Way You Look Tonight ile sizlerle.

 

10.My Funny Valentine

My Funny Walentine, özellikle caz müzik tarihinin en fazla yorumlanan şarkılarından biri olarak tarihe geçmiştir. İlk olarak Richard Rodgers ile Lorenz Hart müzikalinde Mitzi Green tarafından seslendirilen bu şarkının biz en çok Sarah Vaughan yorumunu beğeniyoruz.

Jazz Tarihinin “Bize Göre” en önemli eserlerini topladığımız listemizi siz de Spotify Sinpaş hesabı üzerinden dinleyebilirsiniz!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz