searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Dünyadan İkonik Mimari Yapılar

Bir şehri keşfederken oranın ruhunu size hissettiren en önemli öğelerden biri de mimari. 7 sanatın 6.sı olan mimari, bize özgün tasarım ve işlevselliğin bir arada olabileceği, hayatla sanatın iç içe olduğu konusunda ilham veriyor.

Biçimleri, materyal kullanımları, sıra dışı ve ilerici çözümleriyle zamanın ötesinde olan, çağdaşlarına ilham veren ikonik mimari yapılardan bazılarını, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlar Günü’ne özel, sizin için sıraladık.

Bir gün bu şehirlere yolunuz düştüğünde mutlaka bu ikonik yapıları da görmenizi öneririz!

1- Casa Milà / Barselona / Antoni Gaudí

İspanyol Mimar Antoni Gaudi’nin bir dağdan esinlenerek 1910’da tamamladığı Casa Milà, mimarlığa yenilikçi bir yaklaşım getirdi. Daha önce görülmemiş bir forma sahip olması ve kullanılan doğal taşlar sebebiyle sıra dışı bir örnek olan bu yapı, 1984 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına alınarak turistik ziyaretlere açıldı.

2- Dans Eden Ev / Prag / Frank Gehry & Vlado Milunić

Prag’ın sembollerinden biri olan Dans Eden Ev, postmodern mimarinin önemli örneklerinden biri. Frank Gehry & Vlado Milunic tarafından tasarlanan yapı 1996 yılında tamamlandı. Ünlü dansçılar Fred Astaire ve Ginger Rogers’tan esinlenerek tasarlanan, iki binadan oluşan Dans Eden Ev, eğimli sütunlar ile desteklenen cam kulesi ve dalgalı olan yapısı binaya hareket ediyormuş etkisi veriyor. Bir gün Prag’ı ziyaret ederseniz Dans Eden Ev’e mutlaka uğrayın!

3- Eames House / Los Angeles / Ray Eames & Charles Eames

20. yüzyılın ortalarında modern mimarinin dönüm noktalarından biri olan Eames House, 1949 yılında Charles ve Ray Eames tarafından tasarlandı, Los Angeles’ta inşa edildi. Malzeme, yapım teknikleri ve endüstriyel tasarıma dair geliştirdikleri özgün fikirlerin uygulandığı bu yapı, ABD’de tarihi ulusal simge statüsünde yer alıyor.

4- Flatiron Binası / New York / Daniel Burnham & Frederick Dinkelberg

Dünyanın ilk gökdeleni olan, 1902 yılında tamamlanan Flatiron Binası, gotik ve rönesans motiflerinin karışımı bir tasarıma sahip. Daniel Burnham, Frederick Dinkelberg tarafından tasarlanan gökdelen, üçgen yapısı ütüye benzetildiği için İngilizce’de bu anlama gelen Flatiron olarak adlandırılmış.

5- Cam Ev / Philip Johnson / Connecticut-New Canaan

1949 yılında Philip Johnson tarafından tasarlanan Cam Ev’in en önemli özelliği dikdörtgen formdaki dört dış duvarının tamamıyla cam olması. Cam Ev için kullanılan materyal ve detayların yenilikçi kurgusu ve doğayla kusursuz birleşimi modern mimarlık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip.

6- Ontario Kraliyet Müzesi / Toronto / Daniel Libeskind, John A. Pearson & Frank Darling

1914 yılında Toronto’da kullanıma açılan Ontario Kraliyet Müzesi’ne, 2007 yılında Polonya-Amerikalı ünlü mimar Daniel Libeskin tarafından tasarlanan bir eklenti inşa edildi. ‘Kristal’ adlı bu eklenti ile birlikte modernizm ve postmodernizmin bir araya getirildiği müze, ikonik ve sıra dışı bir mimariye sahip oldu.

7- Sidney Opera Evi / Sidney / Jorn Utzon

Sidney'in sembolü ve 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri olan Sidney Opera Evi, 1973 yılında Jorn Utzon tarafından tasarlandı. Olağanüstü mühendislik başarıları ve teknolojik yenilikleriyle dünyaca ünlü bir mimari simge konumunda olan bina, 2007 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine de eklendi.

8- Guggenheim Müzesi / New York / Frank Lloyd Wright

1959 yılında New York’ta ziyarete açılan Guggenheim Müzesi, Frank Lloyd Wright tarafından tasarlandı. Sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonların sergilendiği müze, spiral formu ve en üst kattan aşağıya doğru gezilmek üzere tasarlanan ilginç yapısı sebebiyle, ikonik ve yenilikçi kabul ediliyor.

9- Barselona Pavyonu / Barselona / Ludwig Mies van der Rohe & Lilly Reich

Mimarlıkta modernizm akımının sembolü olarak gösterilen Barselona Pavyonu, 1929 yılında Ludwig Mies van der Rohe ve Lilly Reich tarafından tasarlandı. Minimalizmin de öncülerinden olan bu yapı basit şekli, mermer, kırmızı oniks ve traverten gibi malzemelerin muhteşem kullanımıyla birçok önemli binaya ilham verdi.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz