searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Dünyadan İlham Veren Ted Konuşmaları

Hepimizin günlük hayatın karmaşasında içinden çıkamadığımız anlar olabiliyor. Böyle zamanlarda bazen bir dostumuzun, bazen bir aile büyüğümüzün verdiği öğütler, paylaştığı tecrübeler imdadımıza koşuyor. Bunlar bizim hayata daha sıkı tutunmamızı sağlıyor, bazen de daha sağlıklı kararlar alabilmemiz konusunda bize yardımcı oluyorlar.

Bazı durumlarda ise okuduğumuz bir hikaye, izlediğimiz bir video bize, o an yaşadığımız durumla ya da geleceğimizle ilgili ilham kaynağı olabiliyor. Son yılların popüler fikir paylaşım platformlarından biri olan Ted Talks da bu tür konuşmalara ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Dünyadan ilham veren TED konuşmalarına yer verdiğimiz bu içeriğimizde, hepimizin hayatına dokunabilecek hikayeler bulacaksınız. Tüm aile hep birlikte severek izleyebileceğiniz bu harika konuşmalar, umarız size de hayatınızın bir döneminde ilham verir. İyi seyirler!

1 - İÇE DÖNÜKLERİN GÜCÜ / SUSAN CAIN

Çocukluğunda içe dönük olduğu için akran zorbalığına maruz kalmış, kitap okumayı sevdiği için dışlanmış bir çocuk olan Susan Cain, konuşmasına geçmişindeki hikayesini anlatarak başlıyor. Bu olayların sonucunda, sonraki yıllarda içinden gelmediği gibi davranmak zorunda hisseden Cain, istemediği halde yaşadığı sosyalleşme hikayesini ve iş hayatına etkisini çarpıcı bir şekilde bizlere aktarıyor.

Susan Cain’in söylediğine göre, toplumdaki her 3 kişiden 1’i veya 2’si içe dönük bir karaktere sahip. Belki en yakın arkadaşlarımızdan biri de içine dönük ve kendisini hiç istemediği halde bizimle kahve içmek zorunda hissediyor.

Susan Cain, konuşmasına toplumda inanılanın aksine, sosyalleşmenin bizi özel ve iş hayatımızda daha başarılı yapmayacağını belirtiyor. Bunun bize öğretilmiş bir şey oldu olduğunun özellikle altını çiziyor. Kariyerlerinde oldukça başarılı pek çok içe dönük insanın iş dünyasına olan katkılarından da bahseden Cain’in konuşması gerçekten etkileyici ve ilham verici!

2 - AŞKIN MATEMATİĞİ / HANNAH FRY

Hannah Fry’ın matematiği odak noktasına koyarak, insanlık tarihinin en çok konuşulan ve belki de en karmaşık meselesine farklı bir şekilde baktığı bu TED konuşması oldukça popüler. Konuşmasında ‘’Aşkın matematiği olur mu?’’ sorusuna “Evet!” yanıtını veren Fry, bizlere matematiksel olarak kanıtlanmış üç yöntemle doğru insanı nasıl bulabileceğimizi anlatıyor.

3 - ZOR SEÇİMLER NASIL YAPILIR? / RUTH CHANG

Hayatımızın her anında birçok karar almamız gerekir. Bazıları ‘’Hangi kahveyi alsam?’’, ‘’Bu akşam ne giysem?’’ gibi basit seçimlerken, bazılarıysa hayatımızın geri kalanını etkileyecek zor kararlardır. Ailemiz ya da kariyerimizle ilgili olabilecek bunun gibi büyük kararları vermenin oldukça zor olabileceğini belirten Ruth Chang’e göre bunun sebebi yanlış düşünme biçimimiz.

İzleyenlerin hayatlarına büyük bir etkisi olduğu konuşulan ‘’Zor Seçimler Nasıl Yapılır’’, felsefe profesörü Ruth Chang’in efsaneler arasında girmiş konuşmalarından biri. Mutlaka izlemelisiniz!

4 - TUTKUNUN VE AZMİN GÜCÜ / ANGELA LEE DUCKWORTH

Angela Duckworth, metaneti, uzun vadeli hedefler için tutku ve azim olarak tanımlayan deha ödüllü bir psikoloji profesörü. Duckworth, başarılı olmanın sırlarına dair yeni ve şaşırtıcı bulguları paylaştığı bu konuşmasında, yaptığı en son araştırmaların sonuçlarından yola çıkıyor. Yalnızca doğal yeteneklerine güvenmeyip azmi hayatının ilgili kısmında uygulayarak harika işler başaran insanları örneklerle anlatıyor.

Metanetin ve azmin, insan yaşamındaki önemini anlatan bu büyüleyici konuşmayı mutlaka izleyin!

5 - HAYATI GÜZELLEŞTİREN ŞEY NEDİR? / ROBERT WALDINGER

Psikiyatri uzmanı Robert Waldinger'a göre hayatı güzelleştiren kavramlar genel düşüncelerden çok farklı. Waldinger, gerçek mutluluk ve memnuniyet üzerine benzeri görülmemiş verilere sahip bir araştırmanın şu andaki yöneticisi. Bu araştırma, 75 yıl boyunca yaklaşık 750 kişinin incelediği, birbiriyle zıt iki grubu kapsıyor. Yarısı Harvard Üniversitesi mezunu, diğer yarısı Boston’un en yoksul mahallerinde yaşayan gençleri konu alan araştırma kayıtları, katılımcıların 18 yaşlarından itibaren tutulmaya başlanmış. Robert Waldinger’ın uzun ömürlü ilişkilerin nasıl kurulacağına dair üç önemli dersi paylaştığı konuşması etkili bir hayat dersi niteliğinde.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz