searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Ebeveynliğe Giriş: Bebek Odası

Ailenizin neşesi ve mutluluk kaynağı haline gelecek bebeğinizi kucağınıza almaya çok az zaman kaldı ve siz hala onun için oda hazırlıklarına başlamadınız mı? Hiç endişe etmeyin! Çünkü hem ona huzurlu bir yaşam alanı sunacak hem de sizin için anneliği konforlu hale getirecek önerilerimiz var.

Size daha önce İsveç yaşam felsefesi olan ‘Lagom’dan bahsetmiştik. ‘Ne çok, ne az’ diyen bu felsefede önemli olan gerçekten bizi mutlu edecek miktarda eşyaya sahip olmak. Bu felsefeden yola çıkarak, benzer bakış açısını bebek odalarında uygulayabileceğinize inanıyoruz. İlk yaşlarını çok fazla hatırlayamayacak bir bebeğin en çok ihtiyacı olan şey; güvenli, huzurlu bir oda ve sevgi dolu bir aile.

Siz de alışveriş esnasında kaybolmak istemiyorsanız kendinizi sizin için hazırladığımız rehbere bırakın. Haydi başlayalım!

Önce duvarlar ve yer döşemesi

Sinpas Boulevard Sefaköy konsept görselidir.

Bebekler ilk doğduğunda görebildikleri renkler siyah, beyaz ve gri tonlarıdır. Siz de o odada bebeğiniz kadar vakit geçireceksiniz bu nedenle sizin de göz zevkiniz için bebek odasına birkaç farklı renk eklemek elbette çok iyi olacaktır!

Bununla beraber uzmanlar bebek odasında kırmızıdan kaçmanızı öneriyor. Kullanılması tavsiye edilen renkler ise daha çok mavi, yeşil ve pembenin pastel tonları. Pastel tonlar geleneksel ve modern olmak üzere pek çok mobilyaya da uyum sağlayacaktır.

Ama büyüdükçe çevresinde göreceği hayvan ve doğa figürleri ile dünyayı keşfetmeye başlaması çok keyifli olacaktır. Bunun için doğa veya hayvan temalı duvar kağıtları hem şık hem de eğlenceli bir seçim olabilir.

Yer döşemesi için ise yine duvar boyanızla uyumlu, sıcak ve rahat bir görünüm sağlayan türden malzemeler tercih etmelisiniz. Ayrıca elbette çocuğunuzun sağlığı ve sizin için daha kolay olması açısından, toz tutmayan ve kolay temizlenebilen malzemeler olmalıdır.

 

Sıra mobilya seçiminde

Bebeğinizin odası için beşik, gardırop, emzirme koltuğu, alt değiştirme masası ve oyuncakları için depolama alanı yeterli olacaktır. Odadaki her şey işlevsel olmalıdır.

Bir bebek beşiğinde olması gerekenler beşik çarşafı, yastığı ve battaniyesidir. Onun haricinde yatağa konulacak bütün eşyalar aksesuar görevi görecek ve bebeği yatağa koyduğunuzda bu eşyaları yataktan çıkarmanız gerekecek. Bu sebeple beşikte de fazla eşyaya yer vermemek en doğrusu olacaktır. Tekstil ürünlerini seçerken de antialerjik olmalarına dikkat etmek gerekiyor.

Bu mobilyaları alırken ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu hatırlatmak isteriz. Örneğin, çocuğunuzun güvenliği için kenarları çok sivri olmayan ve devrilmeye karşı dayanıklı takımlar olmalı. Bu eşyalardan uygun olanlar mutlaka duvara sabitlenmelidir. Mobilyaları satın aldıktan sonra odaya yerleştirip iyice temizlemenizi ve birkaç gün eşyaları mutlaka havalandırmanızı öneririz.

Ayrıca bebek odası takımlarını seçerken neme ve rutubete karşı dayanıklı malzemelerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde eğer rutubetli bir bölgede oturuyorsanız çocuğunuzda solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olabilir.

 

Uykuya destekçi aydınlatmalar

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için uyku çok önemli. Bebekler uyuyarak büyürler ve uyku sırasında, özellikle de karanlıkta salgılanan melatonin, bağışıklık sisteminin gelişmesi konusunda oldukça önemli bir role sahiptir. Bu sebeple elbette bebek odaları için en önemli şeylerden biri aydınlatmadır. Öncelikle güvenlik açısından sabitlenmiş, sarkıt olmayan aydınlatmalar olmalı. Böylelikle deprem vb. durumlarda çocuğunuz için daha güvenli bir hal alacaktır. Sert ve tek bir aydınlatma yerine daha yumuşak ve birden çok aydınlatma kullanabilirsiniz, ışığın önünde mutlaka buzlu cam vb. bir malzeme olmalıdır. Böylelikle direkt ışığı engellemiş olabilirsiniz.

Tüm bunların yanında uzmanlar, bebekler uyurken lambaların mutlaka kapalı olmasını ve bebeklerin karanlıkta uyumasını öneriyor. Bu sebeple bebekler uyurken gece lambası açık olmamalıdır.

tags Etiketler: bebek, bebekodası, ebeveyn

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz