searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

En Çok Merak Edilen 10 Resim

İnsandaki sonsuz merak, tarih boyunca bilim, teknoloji ve sanatın gelişmesi için yol açan en güçlü ve tetikleyici duygulardan biri oldu. Merak ederek yarattığımız her şeyin bir hikayesi, dünyayı etkileyen bir yanı var. Resim sanatı da bu merak ve arayışın en etkileyici görsel dışavurumlarından biri.

Siz de resim sanatına tutkunsanız, sanat tarihinde iz bırakan büyük sanatçıların işlerini ve hikayelerini merak ediyorsanız, internet üzerinde en çok aranan 10 eseri sizin için derledik:

Sanatı dijital ortamlarda keşfetmek ilginizi çekiyorsa sizin için hazırladığımız “Dünyadan Online Ziyaret Edebileceğiniz Müzeler” içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

1 - Mona Lisa / Leonardo Da Vinci (1507)

Dünyanın her yerinden sanatseverin akın akın ziyaret ettiği, gizemli gülüşüyle popüler sanat tartışmalarına konu olan Mona Lisa tablosu, internette de en çok aranan sanat eseri. Leonardo da Vinci’nin 1504 yılında başlayıp, tamamlamasının 3-4 yıl sürdüğü tahmin edilen dünyaca ünlü eseri Paris’te Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

2 - Son Akşam Yemeği “Last Supper” / Leonardo Da Vinci (1498)

Rönesans ressamları tarafından sıkça resmedilen bir konu: İsa’nın, Romalı askerler tarafından tutuklanmasından bir gün önce havarileriyle yediği son akşam yemeği. Mona Lisa’dan sonra Leonardo Da Vinci’nin en önemli eseri olarak kabul edilen bu tablo, Milano'daki 10 ve Manastırı içerisinde yer bulunuyor.

3 - Yıldızlı Geceler “Starry Night” / Vincent Van Gogh (1889)

Hollandalı sanatçı Vincent Van Gogh’un hayatının bir dönemini Fransa’nın Saint-Rémy kentinde bir akıl hastanesinde geçirdi. Ünlü Yıldızlı Gece tablosunu da, odasının penceresinden gördüğü fırtınalı manzaralardan ilham alarak yaptı. Ünlü ressamın en önemli eserlerinden biri olan bu tablo, günümüzde New York’taki Museum of Modern Art’ta ziyaretçilerini bekliyor!

4 - Çığlık “Scream” / Edvard Munch (1893)

‘’Arkadaşlarımla yürürken gün batımına denk geldiğimizde, gökyüzünün kırmızıya dönüşü karşısında duraksayıp tırabzanlara yaslandım ve tam da o anda aslında doğanın çığlığını hissetim.’’ Norveçli ressam Edvard Munch, 1893'te başlayıp 1910'da tamamladığı Çığlık dörtlemesinin ilham kaynağını bu sözlerle anlatıyor. 1893’te yaptığı yağlı boya ilk versiyonunu Oslo’daki Ulusal Galeri’de; aynı tarihteki pastel versiyonunu ise yine Oslo’daki Munch Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

5 - Guernica / Pablo Picasso (1937)

Dünyadaki en ünlü savaş karşıtı tablo hangisi diye sorsak, cevabı şüphesiz Guernica olurdu. İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun en ünlü eserlerinden biri olan bu tablonun ilham kaynağı, hüzünlü bir hikayede saklı. O dönem Paris’te yaşayan sanatçı, 1937 yılında ülkesinde gerçekleşen ‘’Guernica Bombardımanı’'nından çok etkilenmiş ve 2 ay kadar kısa sürede tabloyu bitirmiş. Picasso’nun dünyada büyük yankı uyandıran bu eserini, Madrid’deki Museo Reina Sofía’da ziyaret edebilirsiniz.

6 - Öpücük “The Kiss” / Gustav Klimt (1908)

Avusturyalı ressam Gustav Klimt, 1908 yılında tamamladığı, günümüzün en çarpıcı eserlerinden biri olarak kabul edilen The Kiss tablosunda, uçurumun kenarında birbirine sarılmış bir kadın ve adam resmediyor. Kadın ve erkeğin ‘uyumlu zıtlık’ tasvirini yapan bu eser, Avusturya Viyana’daki Belvedere Galerisi’nde sergileniyor.

7 - İnci Küpeli Kız “Girl With a Pearl Earring” / Johannes Vermeer (1665)

Hollandalı sanatçı Johannes Vermeer tarafından 1665 yılında resmedilen İnci Küpeli Kız hakkında farklı rivayetler ortaya atılmış. Kimilerine göre İnci Küpeli Kız ressam Vermeer’in öz kızı, kimilerine göre bir yakını, kimilerine göre ise evindeki hizmetçisi. Önce bir romana sonra ise bir filme ilham kaynağı olan bu tablo, Hollanda Amsterdam’da Mauritshuis Müzesinde sergileniyor.

8 - Venüs’ün Doğuşu ‘’The Birth of Venus’’ / Sandro Botticelli (1486)

İtalyan sanatçı Sandro Botticelli'nin 1486 yılında tamamladığı Venüs'ün Doğuşu tablosu, Rönesans döneminin önemli eserlerinden biri. Latin mitolojisinde Aşk Tanrıçası olarak bilinen Venüs’ün doğduğu anı anlatan eser Floransa'daki Uffizi Galerisi’nde sergileniyor.

9 - Nedimeler ‘'Las Meninas’’ / Diego Velázquez (1656)

İspanyol sanatçı Diego Velázquez, Nedimeler adlı tablosunu 1656’da tamamladı. Sanatçının İspanya kraliyet ailesini stüdyosunda resmettiği eser; geometrik biçimler, ışık ayarı ve figürlerin yerleşimi ile İspanyol Resim Sanatı’nın üzerine en çok konuşulan ve ilham alınan tablosu olarak kabul ediliyor. Nedimeler tablosu, İspanya’da Prado Müzesi’nde sergileniyor.

10 - Adem'in Yaratılışı ‘’ Creation of Adam’’ Michelangelo (1512)

İtalyan sanatçı Michelangelo Buonarroti’nin 1512 yılında tamamladığı Adem’in Yaratılışı tablosunun, yaratıcının Adem’e hayat verişini betimlediği iddia edilir. Hakkındaki diğer bir görüşün ise reform ve rönesanstan sonra insanın tanrıya yabancılaşmasının olduğu bu eser, Vatikan’da Sistina Şapeli’nin tavanında sergileniyor.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz