searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

En Güzel Miskinlik: Müzik ve Kitap

Yılın en güzel ve dinlendirici mevsimi… Doğa eşsiz renklerini pencerenizden size taşırken, hafif melankolik bulutlu gökyüzü ve yağmurun sesiyle bütün yorgunluğunuzu atmak için en güzel fırsat!

Hafta sonu bir yerlere koşuşturma telaşını bir kenara bırakın ve mevsimin ruhuna uyan kitaplardan birini elinize alıp kendinizi hikâyeye kaptırmaya hazır olun… Üstelik her bir kitabın dünyasına uyacak, birbirinden güzel şarkı önerilerimizle de kulaklarınız güzellikle buluşacak!

Eğer pencere önünde koltuğunuz, dizlerinizi örteceğiniz battaniyeniz ve sıcacık ve kahveniz/çayınız hazırsa; sizin için hazırladığımız kitap ve müzik önerileri gelsin!

Henry James / Bir Hanımefendinin Portresi
Barış Demirel / Barıştık Mı – Kanadıkırık

Amerika’da doğmuş ve Amerikan asıllı Henry James, hayatının büyük kısmını İngiltere’de ve Avrupa’da geçirmiş bir yazardır. En önemli eserlerinden biri olan “Bir Hanımefendinin Portresi” adlı eserinde, Amerika ve Avrupa arasında, özellikle İngiltere’nin tutucu kültürüyle Amerika’nın özgürlükçü yapısı arasındaki çarpışmayı, ana karakter olan Isabel üzerinden gözler önüne sermiştir.

Amerika’dan İngiltere’ye gelen ve bekar bir genç kız olan Isabel, yeni tanıştığı bu kültürün içerisinde özgürlüğü ve hayattaki yerini sorguluyor. Bu roman sadece anlattıklarıyla değil, yazarın romanda kullandığı ve Henry James’in kendi buluşu olan “bakış açısı” tekniğiyle de edebiyat dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hasan Ali Toptaş / Bin Hüzünlü Haz
Arno Babajanyan / Elegia

Varoluşçuluğu taşraya taşımasıyla özgünlük kazanan, sade diliyle müzikal bir anlatım yakalayan Hasan Ali Toptaş; Bin Hüzülü Haz’da bir hikaye yazan yazarın, yazmaya başladığı hikayedeki kaybolan kahramanını arayışını anlatır. Kitapta anlamlı bir olaylar bütünü veya akan bir hikaye yerine yazarın sayıklamalarının yer aldığını söyleyebiliriz. Yazarın arayışını anlatan serüvenin ilk durağı Motel ROM olacak, ardından sayfalarca süren arayış boyunca yazarın sesiyle hayal birbirine karışacak.

Hasan Ali Toptaş’ın şiirsel bir dille ele aldı bu arayış serüveni, mevsimin melankolik ve miskin ruhuna eşlik edecek en güzel kitaplardan biri…

Michael Edge / Momo
Yann Tiersen / Porz Goret

İçinizdeki çocuğun saflığını ve heyecanını tetikleyen olan Momo, bu masal-romanın ana karakteridir ve aslında sokakta yaşayan küçük bir kızdır. Momo’nun diğer insanlardan farklı olarak çok özel bir yeteneği vardır: Momo çok iyi bir dinleyicidir ve insanları dinlemek için de çok fazla vakti vardır.

Bir gün “duman adamlar” ortaya çıkar ve ince hesaplar yaparak insanların zamanını çalmaya başlarlar. Dünya bir anda öyle korkunç bir yere dönüşür ki… Momo bu kötü adamların karşısında yalnız kalır ve onları durdurabilecek tek kişi Momo’dur.

Böylelikle Momo’nun mücadelesi ve serüveni başlar. Elinde bir çiçek, koltuğunun altında kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımlarıyla Momo bu duman adamları yenebilecek midir? Bu sorunun cevabını almak için hiç beklemeden, Momo’nun serüvenine dahil olun!

Orhan Pamuk / Veba
Geceleri İncesaz / Eylül

Orhan Pamuk’un 5 yıl boyunca üzerinde çalıştığı Veba Geceleri, Osmanlı Devleti’nin son yıllarında, Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçen sırlarla ve maceralarla dolu bir hikâyeyi anlatıyor.

1901’in baharında, Minger Adası’nda veba salgını başlar ve hızlıca yayılır. Çözüm olarak ise Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi ve kimyager olan Bankowski Paşa’yı, ardından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi (Aynı zamanda V. Murat’ın kızı Pakize Sultan’ın eşidir.) bu adaya salgını durdurması için gönderir.

Bu adada onları bekleyen sürprizler, genç ve milliyetçi Osmanlı Subayı Kolağası Kamil, onun aşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile sevgilisi Marika vardır. İsimlerini saydığımız ana karakter etrafında dönen bu hikaye, özellikle pandemiyi arkamızda bıraktığımız şu günlerde sizi çok daha fazla içine çekecek diyebiliriz.

Dostoyevski / Beyaz Geceler
Evgeny Grinko / Valse

Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Dostoyevski, Beyaz Geceler’de, Petersburg’un eşsiz güzelliğe sahip gecesinde bizi gezintiye çıkarıyor. Öykünün anlatıcısı olan karakterimiz çok yalnızdır ve en az kendisi kadar yalnız olan Nastenka ile tanışır. İkinci buluşmaları itibariyle aralarında çok güzel bir dostluk doğan bu ikili, pek çok konu hakkında sohbet eder ve Nastenka da ona kendi yaşamını anlatır.

Nastenka’nın aşık olduğu adam 1 yıl sonra geri döneceğini söyleyerek Moskova’ya gitmiştir ama bu süre geçmesine rağmen geri dönmemiştir. Kahramanımız Nastenka’nın bu hikayesini dinlerken oldukça etkilenir. Dostoyevski’nin eşsiz kalemi, Petersburg’un büyüleyici güzelliği ve aşk bir araya geldiğinde işte Beyaz Geceler gibi her okuduğunuzda sizi bir kez daha etkileyecek bir eser ortaya çıkıyor. Biz de bu benzersiz eseri, onunla aynı coğrafyadan bir müzisyenin, Evgeny Grinko’nun Valse’i ile taçlandırmak istedik…

tags Etiketler: kitap, müzik, sonbahar

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz