searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Evdeki Kütüphanenizi Düzenlemek İçin Öneriler

Kitap okumayı sevenler için evde zengin bir kütüphane oluşturmak büyük bir keyiftir. Sıkı bir kitapseveri sık sık evindeki kütüphanenin başında okuduğu kitapları karıştırırken, kitaplarını yeniden düzenlerken bulabilirsiniz! Hatta bazen kitaplığınızı düzenlemek, çocuklarla yapabileceğiniz keyifli bir ev aktivitesi bile olabilir. Kitaplığınızı düzenlerken yardımcı olabileceğini düşündüğümüz önerilerimiz var:

1 - ARŞİVİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Büyük bir kütüphane oluşturmaya çalışıyor ya da henüz evde kendi kitaplığınızı kurmaya başlıyor olabilirsiniz. Ne olursa olsun, işe öncelikle kitap arşivinizin bir listesini çıkarmakla başlayın. Okuduklarınız, okumadıklarınız, en sevdikleriniz, sevmedikleriniz, hepsini tek tek elden geçirin. Kütüphanenizde olmasını istemediğiniz kitapları arkadaşlarınızla ya da ihtiyaç sahipleri ile paylaşın. Koleksiyonunuz genişledikçe belirli periyotlarda bu incelemeyi yaptığınızda elinizde tamamen sizin kişisel zevklerinizi yansıtan keyifli bir arşiv kalacak.

2 - KİTAPLARINIZI KULLANDIĞINIZ YERLERE YERLEŞTİRİN

Birçok kitapseverin evinde, her odada bir kitaplıkla karşılaşabilirsiniz. Her odada kitaplık olmasa da bir raf oluşturarak, orada en çok kullandığınız kitapları yerleştirebilirsiniz. Yemek kitaplarının mutfakta her an elinizin altında olması, mesleki kitaplarınızın çalışma masanıza yakın bir yerde durması hayatınızı kolaylaştırabilir.

3 - YÜKSEK KİTAPLIKLARI TERCİH EDİN

Eğer çok fazla kitabınız varsa ve onları evinize nasıl sığdıracağınızı bilemiyorsanız, boş duvarlarınızı değerlendirmeyi düşünmelisiniz. Tavana dek uzanan kitaplıklar hem size evinizde depolama alanı verecek hem de kitaplarınızı harika bir şekilde sergileyebileceksiniz.

4 - BENZER KİTAPLARI BÖLÜMLERE VE ALT BÖLÜMLERE AYIRIN

Bir kitaplığı düzenlerken yapılacak ilk şeylerden biri de kitaplarınızı kategorize etmek. Bunun için kurgu-kurgu olmayan, edebi-bilimsel gibi temel ayrımlarla başlayıp kategorilerinizi arşivinize göre derinleştirip detaylandırabilirsiniz.

5 - BİR ARŞİV UYGULAMASI KULLANIN

Eğer kütüphanenizdeki karmaşadan nasıl sıyrılabileceğinizi bilemiyorsanız, çevrimiçi kütüphane katalog uygulamaları imdadınıza yetişebilir! LibraryThing, My Home Library gibi uygulamalar GoodReads’deki kitapseverlerin favori uygulamalarından bazıları. Hayatı kolaylaştırmak açısından teknolojiden biraz yardım almanız güzel olabilir!

6 - ESTETİK VE KULLANIŞLI METOTLAR BELİRLEYİN

Tamamen güzel görünmesi için kitapları renklerine göre ayırmak ya da kapaklarını içe çevirmek, aradığınızı bulamadığınızda sizi epey bunaltabilir. Estetik zevklerinizden ödün verin demiyoruz; ama hem estetik hem kullanışlı bir düzen kurmanız mümkün. Örneğin bir seramik parçası, seyahatlerinizde aldığınız küçük biblolar gibi dekoratif öğelerle birlikte sergilemek için benzer renkli kitaplarla küçük potpuriler yapabilir, kütüphanenize hem kullanım kolaylığı hem estetik bir dokunuş kazandırabilirsiniz.

7 - ÇOCUK KİTAPLARINI ULAŞILABİLİR RAFLARA KOYUN

Çoğu yetişkinin kitap sevgisi çocukluk yıllarına dayanır. Çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanması için de istediği her an kitaplarına özgürce ulaşabilmesi önemlidir. Bu yüzden onların kitaplarını daima en ulaşılabilir raflarda bulundurun ve bırakın kitapların büyülü dünyasında özgürce, macera dolu yolculuklara çıkabilsinler!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz