searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Evinizi Düzenlerken Sadeleşin: Konmari Yöntemi

Her evin bir düzeni, evdeki her eşyanın bir dinamiği ve ait olduğu bir yer vardır. Hatta çoğumuz, evimizde başkasının tüm gün arasa bulamayacağı bir eşyayı giysi yığınlarının arasından birkaç saniyede bulup çıkarabilecek kadar kendimize has düzenimize hakimizdir.

Ama şu da bir gerçek ki, evimiz ne kadar düzenli ve ferahsa, zihnimiz de o kadar berrak ve rahat oluyor. İşte Marie Kondo ve KonMari Yöntemi de hayatımıza, tam da bu mekanda ve zihinde ferahlık arayışlarımızda giriyor.

MARIE KONDO KİMDİR? KONMARİ NEDİR?

Marie Kondo, yolculuğuna bir ev düzenleme uzmanı olarak başlamıştı. Şimdiyse “Evini sadeleştirerek hayatı sadeleştir, düzenli bir evde senin için anlam ifade eden eşyalarla mutlu ol” çerçevesinde yazdığı KonMari yöntemini anlattığı kitaplarıyla dünya çapında bestseller bir yazar. Hatta bu kült düzenleme pratikleriyle ilgili Netflix’te bir programı bile var.

Ev organizasyonu konusunda bir kült haline gelmiş KonMari Yöntemi’ne göre düzenlemenin 6 temel kuralı var:

1 - DÜZENLİ OLMAK KONUSUNDA KARARLI OLUN

KonMari uygulamak sabır ve çaba gerektiriyor, çünkü aslında bu yöntem yaşam tarzınızda ve günlük alışkanlıklarınızda temel değişikleri ifade ediyor. Tek yapmanız gereken karar vermek ve kendiniz için en doğru yöntemleri uygulamak, siz yeter ki kendinize inanın!

2 - İDEAL YAŞAM TARZINIZI HAYAL EDİN

Nasıl bir evin içinde ne tür bir hayat yaşamak istediğinizi hayal edin. İsterseniz bu hayallerinizi yazıya dökün, isterseniz çizin, dergilerden fotoğraflar kesip yapıştırın, nasıl isterseniz. Temel olarak öncelikle yaşamınızı ve yaşam alanınızı kendiniz için tanımlayın.

3 - ÖNCE İHTİYACINIZ OLMAYANLARDAN KURTULMAYI ÖĞRENİN

Evinizi ve hayatınızı düzenlemek istiyorsanız öncelikle fazlalıklardan kurtulmayı öğrenmelisiniz. Dikkat edin, aslında düzensiz evlerin ortak özelliği, depolama alanlarının gereksiz eşyalarla tıklım tıklım dolu oluşudur. Düzensiz insanların ortak özelliklerinden biriyse bu fazlalıklardan kurtulamamalarıdır! Bir eşyayı neden sakladığınızla ilgili sebeplerinizi, değerlerinizi gözden geçirip kullanmadığınız tüm eşyaları elemekle sadeleşme yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

4 - ODALARI DEĞİL, KATEGORİLERİNE GÖRE EŞYALARI DÜZENLEYİN

Marie Kondo ev düzenlerken en sık yapılan hatalardan birinin, eşyalar yerine odaları düzenlemek olduğunu söylüyor ve şunu öneriyor: Yatak odanızı düzenleyerek işe başlamak yerine, örneğin giysilerinizi düzenleyerek işe başlayın. Evdeki tüm kıyafetleri alın ve bir yere yığın. Bu onların aslında evde ne kadar hacim kapladıklarını kavramanıza yardımcı olacak. İhtiyacınız olmayan eşyalarınız gözünüze çarpacak, daha dikkatli ve kararlı olmanız kolaylaşacak. Bu yüzden Marie bunu mutfak eşyaları, bahçe eşyaları gibi her kategori için yapmamızı öneriyor.

5 - EŞYALARINIZI GÖZDEN GEÇİRİRKEN DOĞRU SIRAYI TAKİP EDİN

Eşyalarınızı gözden geçirmeye başladığınızda kategorik olarak ilerlemek kadar, doğru bir sırayla eleme yapmak da önemli. Eşyalarınızı ayıklamaya çalışırken eski fotoğraflara denk geldiğiniz ve onlara bakarak dakikalar, hatta saatler kaybettiğiniz olmuştur. İşte Marie tam da bu yüzden, duygusal anlamı olan eşyaları en sona bırakmamız ve şu sırayı izlememiz gerektiğini söylüyor: Kıyafet, kitap, kağıt, evdeki karma ögeler, duygusal nesneler.

Bu sırayla ayıklamak size zaman kazandıracak ve istediğiniz gibi sadeleşmenize yardımcı olacak.

6 - KENDİNİZE SORUN: “BU EŞYA BANA NEŞE VERİYOR MU?”

Bir eşyayı elinizde aldığınızda sizde güzel hisler, içinizde bir neşe uyandırması, Marie’ye göre en önemli eleme kriterlerinden biri. Çünkü size neşe getirmeyen bir eşyaya evinizde yer vermemeniz gerektiğini ve zaten neşe getirmeyen eşyayı elinize aldığınızda üzerinizde bir yük uyandıracağını söylüyor. Unutmayın, hangi eşyanın gideceğine değil hangilerinin kalacağına karar vermeye çalışıyoruz. Bu yüzden daima iyi enerjinin ve neşenin farkında olmalı, diğer eşyalarla ise vedalaşabilmeyi öğrenmeliyiz.

KonMari yöntemini detaylı incelemek ve bu sadeleşme felsefesinde derinleşmek isterseniz, Marie Kondo’nun kitaplarını mutlaka okumalısınız.

Aşağıdaki KonMari Katlama Teknikleri videosu ise, size yeni alışkanlıklar geliştirmek ve daha düzenli olmak konusunda ilham verecek!

tags Etiketler: ev, sadeleşmek, mutlu yaşam

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz