searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

  • Proje *
  • Ad *
  • Soyad *
  • E-mail *
  • Telefon No *

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Geçmişten Günümüze Bomonti

Bugün eski ile yeninin, hareket ile sükunetin, yaşlıların ve gençlerin bir arada var olabildiği Bomonti, İstanbul’un köklü kültürü ile öne çıkan en eski mahallelerinden biri. Birçok İstanbullu‘ya göre de şehrin en popüler mekanları Bomonti’nin yakın tarihten izler taşıyan sokaklarında konumlanmış durumda.

Özellikle hafta sonları şehrin her yerinden insanları bir araya getiren organik pazarı, antikacılar pazarı, 3. nesil kahvecileri ve Bomontiada’sıyla İstanbul’un popüler semti Bomonti’yi geçmişten günümüze inceledik:

 

Sultan Abdülaziz’in Paris Sanayi Fuarı’nı gezdikten sonra İstanbul’da sanayi yatırımlarına ağırlık verdiği devlet politikasıyla, o zamanlar kentin çeperi denilebilecek Bomonti’de fabrikalar kurulmaya başlanıyor. Bu politikanın bir sonucu olarak da, Bomonti semti ismini, bölgede 1839 yılında İsviçreli iki kardeş tarafından kurulan Bomonti Bira Fabrikasından alıyor. Günümüzde bölgenin karakteristiğini oluşturan tekstil fabrikalarını da bölgede ilk bu zamanlarda görmeye başlıyoruz.

 

1930’lu yılların başında İstanbul’un eğlence merkezi Beyoğlu-Galata bölgesinin hemen ardında kalan Bomonti, insanların bir araya geldiği alternatif bir sosyalleşme mekanı olarak çehresini değiştirmeye başlıyor. Henüz yapılaşmanın çok seyrek olduğu bu zamanlarda, bir mesire alanı niteliğinde denilebilecek Bomonti, özellikle güzel havalarda şehrin atmosferinden uzaklaşmak isteyenler için İstanbul’un Kilyos, Adalar gibi bölgelerine alternatif oluyor. Bomonti semtinin köklü mahalle kültürünün temelleri de bu yıllarda atılıyor.

 

1950’li yıllarda Bomonti İstanbul Sanayi Planı içerisinde sanayi bölgesi ilan edilince, bölgedeki konut yerleşmeleri artmaya ve kent hızla yayılmaya başlıyor. Artan popülasyon, bölgenin sosyal karakterini daha da güçlendiriyor. Ailelerin hafta sonlarını geçirdikleri bahçeler, parklar ve mekanlar her geçen dün daha da artıyor. Sanatçıların da uğrak noktalarından olan Bomonti semtinde hareketlilik, İstiklal Caddesi’nden geçen Taksim-Tatavla tramvayının oraya gidişi ile epey artıyor.

1970’li yıllarda 1. Köprü açıldıktan sonra, artık kentin büyüyen yerleşik alan sınırları içerisinde kalan Bomonti, 1980’li yıllarda merkezi orta yoğunluklu, merkezi bir konut bölgesine dönüşüyor. 1990’lı yıllarda bölgeden sanayi alanlarının desantrilizasyonu ile birlikte, sanayi alanları yerlerini tekstil depoları ve ofislerine bırakıyor.

 

2000’lerden günümüze ise Bomonti, tekstil sektörünün İstanbul’daki başat merkezlerinden olma özelliğini koruyor. Yenilenen çehresi ve popüler mekanlarıyla da şehrin kalbinin attığı noktalardan birine dönüşmüş durumunda.

Burada en büyük faktör ise eğlence, sanat, kültür hayatının şekillendiği Bomontiada ve Bomontiada’nın içerisinde yer alan, Asmalımescit’ten buraya taşınan İstanbul’un kült canlı müzik mekanı Babylon.

Mahallenin günümüzdeki en popüler diğer uğrak noktaları ise Cumartesi günleri kurulan ve zamanla bir sosyalleşme alanı kimliği kazanmış organik pazar ve Pazar günleri aynı yerde kurulan Antikacılar Pazarı. Bu pazarlar birçok şehirli için hafta sonu planlarının rutin aktivitelerinden.

 

Günümüzde Bomonti’nin samimi atmosferini ve yaşam kültürünü oluşturan temel etkense mahallenin geçmişten bugüne çok kültürlülüğü ve sosyal çeşitliliği. Bomonti tarihi, Cumhuriyet dönemi öncesinden beri Ermeni, Rum ve Türkler’in filmlere konu olmuş sıcak komşuluk hikayeleriyle dolu. Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti kampüsünün açılmasıyla genç nüfusun her geçen gün arttığı mahalle, yükselen enerjisiyle çehresini yeniliyor diyebiliriz.

 

Bomonti’de geçireceğiniz bir günde, semtin tarihi ve moderni bir arada görebileceğiniz sokaklarında kısa bir yürüyüşün ardından, klasik dükkanlarını keşfe çıkın! Nazar Profiterol, Damla Dondurmacı, Royal Şekerleme, bölgeye değer katan, mahalle atmosferini yakalayabileceğiniz, semtin klasik lezzet duraklarından. İstanbul’un en iyi üçüncü nesil kahvecilerinden Ministry Of Coffee’nin Bomonti üssünde küçük bir kahve molasının ardından, İstanbullu’nun popüler tercihlerinden bomotiada’daki Delimonti ve The Populist’te akşam yemeği keyifli olacaktır.

 

Bomontiada’daki güncel sergileri ve performansları izlemek de mahallede geçirdiğiniz bir günün etkinlik alternatiflerinden. Ardından Bomontiada içerisindeki, kült canlı müzik mekanı Babylon’da bir konserle Bomonti’deki gününüzü sonlandırabilirsiniz.

#liveinsinpaş

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz