searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Hayata Bakışınızı Değiştirecek Kitaplar

Orhan Pamuk’un Yeni Hayat romanı şöyle başlar: “Bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” İşte edebiyatın büyüsü tam olarak böyle bir şey. Bir kitap hayata bakışınızı yeniden şekillendirebilir. Kitaplar sayesinde hiç bilmediğiniz yaşamlara tanıklık eder, hayatı bir de karşı tarafından gözünden izlersiniz.

Sizin için hayata bakışınızı değiştireceğini düşündüğümüz bazı kitapları sıraladık. Eğer henüz okumadıysanız şimdi başlamanın tam zamanı!

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ / Ahmet Hamdi Tanpınar (1954)

Hayri İrdal fakir bir ailede büyüyen, saatlere karşı inanılmaz büyük ilgisi olan bir gençtir. Kitapta da Tanzimat öncesi, Tanzimat ve Cumhuriyet dönemi olmak üzere üç zaman, Hayri İrdal ve daha sonrasında Halit Ayarcı karakterleri çerçevesinde ele alınır. Aslında batılılaşma çabaları içinde kendinden uzaklaşmayı incelikli bir şekilde anlatan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın romanı Saatleri Ayarlama Enstitüsü, eşsiz bir kurgu ve okuma deneyimi sunuyor

PAZARTESİ CUMARTESİ’DEN BAŞLAR / Arkadi ve Boris Strugatsky (1972)

Kült Rus bilimkurgu eserlerinin yazarları Arkadi ve Boris Strugatsky kardeşlerin 1972 tarihli kitabı Pazartesi Cumartesi’den Başlar, Sovyet döneminde, küçük ama mucizelerle dolu bir kasabada geçiyor. Bilgisayar mühendisi Saşa Privalov arabasına tesadüfen iki otostopçuyu alıyor ve kendini mitolojik yaratıkların, büyülerin ve YOKHİÇ Enstitüsü’nün içinde buluyor. J.K. Rowling’e Harry Potter’ı yazarken ve Hogwarts’ı kurgularken büyük ilham kaynağı olmuş bu enstitüde geçenler, hayatın sonsuz bir Pazartesi olup olmadığı konusunda sizi de düşündürecek.

VAR OLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ / Milan Kundera (1984)

Yaşam tekrar eden bir döngü mü yoksa dümdüz devam eden ve öylece tek seferlik yaşanan olaylar bütünü mü? Kundera kitabında yaşamda sonsuza kadar tekrar eden yinelemelerin bir ağırlık, bir defa yaşanan şeylerin ise hafiflik olduğunu söylüyor. İnsanın var olabilmesi için tüm bağlarından kurtulması, hafiflemesi gerektiğine inanan Thomas, onun tam tersi bağlanmaya derin bir ihtiyaç duyan Tereza, hiç kimseye ait olmak istemeyen Sabine ve Sabine için ailesini terk etmeyi göze alan Franz etrafında hayatta karşılaşılan tesadüfleri, hayatta her şeyin belki de sadece bir kere gerçekleşeceğini sorguluyor.

KÖRLÜK / Jose Saramago (1995)

Arjantinli yazar Jose Saramago’ya 1998’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran Körlük, isimsiz bir ülkenin isimsiz bir şehrinde geçer. Bir gün otomobili ile ışıklarda duran isimsiz bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken aniden körleşir. Ancak bu sıradan bir körlük değildir. Çünkü gözleri karanlığa değil, aydınlığa yani beyaza bürünür. Ne yapacağını şaşıran adam doğruca hastaneye gider. Körlük maalesef bulaşıcıdır. Kendisini muayene eden doktor da bundan nasibini alır. Derken, bu hastalık tüm şehri etkisi altına almaya başlar. Hükümet ise körleşen halkı hapishaneden bozma bir yerde karantinaya alır. Ve işler buradan sonra değişir. Yeni bir düzen yaratmalı ve bu düzene ayak uydurmayı başarmalıdırlar. Peki, ama nasıl? Bu incelikli distopya size yaşadığımız sistem ve toplumsal alışkanlıklar konusunda bambaşka bir bakış açısı verecek.

YERDENİZ BÜYÜCÜSÜ SERİSİ / Ursula K. Le Guin (1968)

Doğuştan üstün büyücülük yeteneklerine sahip Ged, teyzesinden aldığı eğitimlerle köyünde kendini büyü konusunda geliştirir. Köyüne saldırı olunca düşmanlarını sis büyüsü ile alt edip içdeniz adalarında ün yapar. Daha sonra büyücülük okuluna davet alır. Büyücülük okulunda bir ifşa çekişmesi sonucunda ruh çağırmaya çalışır ve karanlık diyardan bir gölgeyi çağırır. Daha sonra ise tek amacı bu gölgeyi tekrar ele geçirip karanlık diyara göndermek olur. Yerdeniz Büyücüsü serisinin ilk kitabında Ged’in Ejderhalar, Gölge ve karanlık varlıklar ile mücadelesini okuyacaksınız. Bu muhteşem ve büyülü seri hayatınızı değiştirecek!

UÇURTMA AVCISI / Khaled Hosseini (2003)

Afganistan asıllı yazar Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı’nda, ait oldukları sınıflar bakımından birbirinden çok farklı şartlarda ancak birlikte büyüyen Emir ve Hasan adlı iki çocuğun hikayesini anlatıyor. Emir’in babası, Afganistan’ın varlıklı ve tanınmış kişileri arasındadır. Hasan’ın babası ise Emir’in babasının yanında hizmetkardır. Hasan Emir’e koşulsuz şartsız bir sevgi ve bağlılık duyarken, Emir onu sürekli aşağılar. Bir gün uçurtma şenliğinde Hasan, Emir’i mutlu etmek için bir fedakarlık yapar ve çok kötü bir olayla sonuçlanır. Emir bu olaya şahit olmasına rağmen müdahale etmek için adım atmaz ve Hasan’a karşı düşmanca tavırlarına devam eder.

Afganistan’da Sovyet işgalinin başlamasıyla bölgede yaşayan birçok kişi gibi Emir ve babası da ABD’ye göç eder. Burada babasıyla birlikte eski hayatından daha yoksul bir halde yaşayan Emir, Hasan’a yaptığı eziyetler yüzünden sürekli vicdan azabı çeker ve günün birinde Hasan’a dair bir haber alıp apar topar Afganistan’a döner. Emir’in burada öğrendikleri, hikayenin akışını baştan sona değiştirecektir. Bu çarpıcı kitap sizi hiç bilmediğiniz hayatlarla buluşturacak ve derinden etkileyecek.

HAYVANLARDAN TANRILARA: SAPIENS / Yuval Noah Harari (2011)

Harari; kitabının başında dünyanın gelişiminin önce fizik, ardından kimya ve en sonunda biyoloji etrafında teşekkül ettiğini söyleyerek sözlerine başlıyor, neandertal ve sapiens türlerinin günümüze uzanan köklerini ele alıyor.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; dinlerden yönetim biçimlerine, toplumsal katmanlardan geçim kaynaklarına, göçlerden savaşlara kadar farklı disiplinlere ilişkin birçok konuyu tek başlık altında bir araya getiriyor. Kitap, başta kendini hayvanlarla eş değer olarak gören insanın zamanla doğaya ve kendisine karşı sürdürdüğü üstünlük savaşımını konu ediniyor. Hatta insanın, gücü sayesinde günümüze yaklaştıkça kendine tanrısal bir nitelik atfetmesine de eleştirel bir gözle yaklaşıyor. Harari’nin derslerinde anlattığı konulardan derlediği bu kitap, hayata, topluma, tarihe ve var oluşa dair aydınlatıcı bir kaynak.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz