searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Japonların Mutluluk Felsefesi: Ichıgo Ichıe

Kendimizle bağlantımızı güçlendirmek, yaşadığımız her anı ve aldığımız her nefesi gerçekten hissetmek için meditasyon, yoga gibi pratikleri günlük yaşamımıza dahil etmeye çalışıyoruz. İşte tam bu noktada size Japonların anı yaşamak, iyi hissetmek ve yaşamın değerini anlayıp kutlamak temelli, kökü yüz yıllar öncesine dayanan felsefelerini anlatmak istiyoruz: Ichigo Ichie, “Her an, bir kere yaşanır”.

Her anın sadece bir kere yaşandığı, bir daha tekrarlanmayacağı ve bu yüzden onu derinlemesine yaşamanın çok önemli olduğu anlamına gelen “Ichigo ichie”, ilk defa 16. yüzyılda Japon Çay Ustası Sen No Rikyu tarafından ifade ediliyor. Japonların derin bir saygıyla ve titizlikle sürdürdükleri çay seremonilerindeki misafirperverlik ve konuğuna değer verme felsefesi ile de oldukça ilişkili. Çünkü Rikyu, “Hayatın birçok sahnesinde karşılaşıyor da olsanız, o anki buluşmanız bir daha asla öncekinin aynısı olacak şekilde gerçekleşmeyecek ve bu yüzden her anı özenle yaşamalısınız.” diyor. Her şeyin ve dünyanın geçiciliğini, yaşanan her anın eşsiz ve değerli olduğunu vurguluyor.

Yüzyıllar içinde “Ichigo Ichie” bir Zen felsefesine dönüşmüş. Yaşama ve anda olmaya dair farkındalığı yükseltecek bu pratikler, yoğun ve hızlı şehir hayatında tam da ihtiyacınız olan şey olabilir:

1 - OTUR VE SADECE ETRAFINI İZLE

Çoğu zaman hepimiz geleceği ve gelecekte başımıza gelebilecek ihtimalleri düşünürüz, anda olmaktan uzaklaşırız. Bu yüzden Zen’in de öğütlediği gibi sadece sakince oturup etrafınızı izleyin, anın güzelliğini ve eşsizliğini hissedin.

2 - HER ANIN SON DEFAYMIŞ GİBİ TADINI ÇIKAR

Yaşam gerçekten mucizelerle dolu ve en basit anlar bile çok güzel. Bu yüzden her anı hayatın en güzel anı buymuş gibi yaşamak ve kutlamak gerek.

3 - DİKKATİNİ DAĞITACAK ŞEYLERDEN KAÇIN

Bir Japon atasözü şöyle der: “Bir avcı iki avın peşine birden düşerse hiçbirini yakalayamaz.” Aynı şey hem kitap okuyup hem telefonunuzda bir şeyler yapmaya çalışırken de geçerli. Zen bize aynı anda tek bir işe konsantre olmayı öğretiyor. Bu yüzden yaptığınız her ne olursa olsun kendinizi ona verin ve dikkatinizi dağıtacak diğer şeylerden kaçının.

4 - ZİHNİNİ HAFİFLET

Bir gezgini tanımak için evine değil bavulunun içine bakarsınız. Eğer en büyük yolculuk hayatsa ve hepimiz birer gezginsek, Zen bunalmış hissettiğimiz zamanlarda kendimize şu soruyu sormamızı istiyor: “Neleri serbest bırakabilirim?”. Kendinizi hafifletmek daima en güzeli.

5 - KENDİNLE ARKADAŞ OL

Kendinizi sürekli başkaları ile kıyaslamak yerine kendinizin en iyi arkadaşı olun. Dünyada eşsiz olduğunuzun farkında olun.

6 - KUSURLARINLA BARIŞ

Muhteşem bir düzen içindeki doğada bile her şey mükemmel değil, siz neden mükemmel olasınız? Hayatta her başarısızlık farklı bir yol denememize dair bir işarettir. Eğer kendinizi geliştirmeye ve denemeye açık olursanız, kusurlar daima öğreticidir.

7 - MERHAMETLİ OL

Budizm’e göre biri için üzülmek ona acımak eğil, içinde olduğu durum ile empati kurmak ve derin bir anlayıştır. Herkes içinde hiç bilmediğimiz bir savaş veriyor olabilir, bu yüzden Zen daima merhametle ve anlayışla yaklaşmayı öğütler.

8 - BEKLENTİLERİNDEN KURTUL

Tahminler yapmak ve gelecekle ilgili beklenti içinde olmak aslında bizi belli şeylere odaklar ve anı yakalamamızı engeller. Zen öğretisinde Ichigo Ichie bu beklentilerden arınmayı ve anda kalmayı öğretir.

tags Etiketler: japon, mutluluk

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz