searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

JR ve Dönüştürdüğü Şehirler

Sanat var olduğundan bu yana soru hiç değişmedi. “Sanat sanat için midir yoksa toplum için mi?”. Tarih boyunca tartışılan bu soruya sanatla ilgisi olan herkes kendi çerçevesinden cevaplar verirken değişen dünyanın dinamikleri bu soruya farklı cevaplar veren insanları ortaya çıkardı. Jean Rene veya bilinen adıyla JR, daha üst zümrelere hitap ettiği için eleştirilen modern sanatı toplumla birleştirerek sanatın hem toplum için hem de sanat için olabileceğini net bir şekilde sergileyen pek çok çalışma yaptı. Meksika’daki bir hapishaneden ülkemizin gözbebeği İstanbul’a gezilmedik yer bırakmayan Fransız sanatçının eserlerine ve yarattığı etkiye birlikte göz atalım!

 

Yükselen Değer
Sanat tarihin ilk dönemlerinden beri var oldu ve insanlık var oldukça o da varlığını sürdürmeye devam edecek. İnsanın kendini en güzel ifade etme biçimlerinden biri olan ve nice medeniyete ilham veren bu güzel anlatının birbirinden farklı pek çok türü bulunuyor.

Kimi zaman varlıklı zümrelerin tekeline girmesiyle kimi zaman da halkta yozlaştığı düşüncesiyle eleştirilere maruz kalan sanat ve sanatçılar modern zamanda bu çatışmayı biraz daha ortadan kaldırdılar.

Zira sokak sanatlarına olan ilgi tüm Dünya’da bir hayli arttı ve çok önemli ilham veren sanatçılar ortaya çıktı. Sokak sanatı denilince akla gelen ilk isim kimliğini hâlâ daha öğrenemediğimiz Banksy ve Banksy’ye göre daha yakından tanıdığımız ancak kimliğinin doğruluğu konusunda şüpheler bulunan JR olarak sıralanabilir.

JR kendisini bir sokak fotoğrafçısı olarak tanımlayan önemli bir isim. Bununla birlikte başarılı sanatçının Instagram profilinde bu durumu da tiye alan bir ifade yer alıyor. Gerçek bir meslek bulana kadar sanatçı olarak kendisini tanımlayan JR, sanatını yaparken halktan ve gönüllülerden destek alan bir tarza sahip.

İlham verici işleri sayesinde 2011 senesinde TED ödülünü kazanan Fransız sanatçı, bu ödülden sonra global çapta çok önemli bir projeye imza attı. Dev fotoğraf karelerini dev duvarların üstüne yapıştıran ve insan portrelerinden bir sergi oluşturan sanatçı, bu sayede projeye katılanlara kim olduklarını ve neyi temsil ettiklerini tüm insanlıkla paylaşma fırsatı tanıdı.

JR ile ilgili kısa bir araştırma yapıldığı zaman onun ilham verici tarafını direkt olarak anlamak mümkün. Bir projesinde modern sanatın en büyük mabetlerinden biri olan Louvre Müzesi’nde çalışma yaptığı görülen sanatçı, bir başka projesinde Güney Kaliforniya’da yer alan maksimum güvenlikli bir hapishanede mahkumlarla birlikte çalışıyor. Bu da aslında sanatın zincirleri ve önyargıları ne kadar kolay bir şekilde kırabildiğini bizlere hatırlatıyor.

Fransız sanatçı bu kadar farklı şehirleri gezerken İstanbul’u da pek tabii es geçmedi. The Wrinkles of The City adını verdiği projesinde çeşitli binalara mural çalışmalar yapan başarılı sanatçının verdiği ilhamın sinemada da büyük etkileri oldu.

 

Büyükanne ile Birlikte

Fransız Sineması denildi mi akla gelen ilk isimlerden biri olan Agnes Varda, JR’ın ilham verici işlerinden hayranlık duyan isimlerden biriydi ve iki önemli sanatçı birlikte çok önemli bir çalışmaya imza attılar.

Faces Places adıyla çıkan bir film çeken ikilinin merkezinde yine sıradan, basit insanlar vardı. JR Fransa’nın köylerini dolaşıp oradaki “sıradan” insanların fotoğraflarını ahırlara, duvarlara resmetti. Sıradan diye geçilen, öyküsüne göz atılmayan insanların diyaloglarına şahitlik etme fırsatı veren bu filmin de zihinlerimizdeki duvarları kırmak adına oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda var.
Sizler için Instagram hesabımızda sanatçının çalışmalarını derlediğimiz bir post hazırladık, merak ediyorsanız hesabımıza göz atabilirsiniz!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz