searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

  • Proje *
  • Ad *
  • Soyad *
  • E-mail *
  • Telefon No *

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Kahve Kokusunu Takip Edin: Şehrin En İyi 3. Nesil Kahvecileri

Kahve, biz şehirliler için sabah uyanmamıza yardımcı olan bir alışkanlıktan çok daha fazlası demek. Yoğun saatlerin ardından kendinizi koltuğunuza attığınız, arkadaşlarınızla daldığınız en koyu sohbetlerin, şehir içi ve şehirlerarası yolculukların hepsinin eşlikçisi aynı: Kahve.

3. Nesil Kahve, dünyada oldukça popüler bir kahve üretim ve tüketim konsepti denilebilir. Bu bir konsept evet, çünkü sadece kahvenin farklı potlarla demlenme tekniklerini değil, etik üretim, etik ve direkt taşımacılık, etik pazarlama ve yenilikçi demleme tekniklerini de ifade ediyor.

Gelelim İstanbul’daki 3. Nesil Kahve alışkanlıklarına. Yaklaşık 10 yıldır İstanbul’un birçok bölgesinde onlarca yeni nesil kahveci açılıyor. Özellikle Beyoğlu ve Karaköy’de başlayan 3. Nesil Kahveciler, artık şehrin her yerinde kahve severleri nitelikli kahveyle buluşturuyor. Peki bilinçli bir sistem içinde üretilmiş, getirilmiş ve iyi servis edilmiş kahvenin İstanbul’daki başlıca adresleri neler? Sizin için derledik:

 

 

KRONOTROP

Kronotrop’un ilk dükkanı 2012’de Beyoğlu’nda, Galatasaray Lisesi’ne çok yakın bir konumda açıldı. İstanbullu kahve severler ‘cortado, single origin’ gibi, artık çoğuna aşina olduğumuz nitelikli kahvecilik terminolojisiyle Kronotrop sayesinde tanıştı. 2014’te Cihangir’deki yerine taşınan Kronotrop, kahvesini kendi kavuruyor ve İstanbul’daki birçok kahveciye dağıtım yapıyor.

Cihangir’deki küçük merkez üssünün yanı sıra; Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü, Orjin Plaza, Topağacı ve Emaar Square AVM şubelerinde de Kronotrop’un nitelikli kahvesini deneyebilirsiniz. 3. Nesil Kahve hikayesinin İstanbul’daki önemli aktörlerinden Kronotrop’a mutlaka uğramalı ve değişik tekniklerle demledikleri kahvelerini tatmalısınız.

 

 

PETRA ROASTİNG CO.

İstanbul’un 3. Nesil Kahve kalelerinin bir diğeri de Petra Roasting. 2013’te açılan Petra Roasting’in kurucularından Kaan Bergsen, Avrupa Nitelikli Kahve Birliği (SCAE)’nin 2014 Kahve Kavurma Şampiyonası finalistlerinden, Petra’nın da baş roaster’ı.

Nitelikli kahvesini Güney Amerika’dan ve Güney Afrika’dan getiren Petra’nın Gayrettepe’de ve Kanyon AVM’de iki şubesi mevcut. Bu şubeler dışında Lucca, Alancha ve Gaspar gibi mekanlarda da Petra’nın nefis kahvelerini deneyebilirsiniz.

MINISTRY OF COFFEE (MOC)

İyi kahve servis etmenin yanına iyi kahveyi ve demleme tekniklerini öğretmeyi de kendine misyon edinmiş MOC, İstanbul’un tabiri caizse ‘kahve bakanlığı’.

Kolombiya, Kenya, Etiyopya, Kosta Rika, Guatemala, Endonezya, Brezilya, Nikaragua, El Salvador, Yemen gibi dünyanın çok farklı noktalarından mikro üretim yapan çiftliklerden getirdikleri çekirdeklerini kendileri kavuruyorlar. Kavurma ve servis konusunda uyguladıkları metotlar ise Avustralya ekolünden. Nitelikli Kahve Birliği onaylı barista ve kavurma eğitimleri ise, kahve tutkusunu bir kariyere dönüştürmek niyetinde olan kahve severlerin eğitim almak konusunda şimdiden ilk durağı.

Bomonti’deki büyük dükkanında ev rahatlığında bir atmosfer ya da çalışmak için sakin köşeler sunan MOC’un İstanbul’da ve başka şehirlerde de şubeleri mevcut. Keyifli bir ortamda, iyi hazırlanmış bir kahvenin tadını çıkarmak için, MOC şehrin önemli kahve merkezlerinden!

 

 

CUP OF JOY

2013’te Bebek’te bir micro-brewery butik kahveci olarak açılan Cup Of Joy, ilk zamanlarından beri Bebek ve İstanbul sakinlerinin favori nitelikli kahvecilerinden. Kahve severlere farklı demleme teknikleriyle evlerinde de kendi kahvelerini yapabilmeleri konusunda ilham vermiş Cup Of Joy’un Zorlu AVM, Levent LOFT ve Vadi İstanbul AVM şubeleri de mevcut.

Özellikle Bebek’te bir pasajın içinde bulunan Cup Of Joy’un, şehirlilerin uğrak noktalarından biri olan ilk şubesinde nitelikli kahvelerini denemeli, mekanın değişik atmosferinin tadını çıkarmalısınız.

COFFEETOPIA

İyi kahvenin alışılagelmiş lokasyonlarının dışındaki ilk örneklerinden biri Coffetopia. 3. Nesil Kahve teknikleri ve farklı ülkelerden getirtip kendi kavurdukları çekirdekleriyle Coffeetopia, size kentin tarihi merkezinde, Eminönü’nde nefis bir kahve deneyimi sunmaya aday. Temelleri, 2003 yılında Sdyney’de atılan, daha sonra 2007 yılında İstanbul’a taşınan Coffeetopia, 2014 yılında beri iyi kahveyi İstanbullularla buluşturuyor.

Kemerburgaz Ünivresitesi ve Bahariye’nin yanı sıra, Coffeetopia’nın Batum’da da bir şubesi mevcut. Tarihi Yarımada’da geçirdiğiniz bir günde 3. Nesil Kahve demleme tekniklerini denemek için harika bir seçenek olacak mekanın, cold brew kahvesini mutlaka denemelisiniz.

#liveinsinpaş

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz