searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Kendinizi Şımartın: Spa Trendleri

Modern dünyanın getirdiği pek çok mental ve fiziksel yükten arınıp, kendinizi dinlenmiş hissetmenize yardımcı olacak ve sağlığınıza da çok iyi gelecek bir önerimiz var. Hazırsanız sizi tüm Fin Banyosu ile tanıştıralım!

Finlandiya’da binlerce yıldır süren bir gelenek olan Fin Banyosu, esas olarak rahatlama amacıyla kullanılsa da zevkin ötesinde sağlık için pek çok fayda sağlamaktadır.

Fin saunası veya Fin banyosu olarak da bilinen bu keyifli aktivite, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne de 2022 itibariyle dahil edilmiştir. Kökeni M.Ö. 7000’lere dayanan Fin banyosunun popülaritesi, zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

Kendine has pek çok gelenek ve kültürel dokunuşa sahip bu banyoyu gelin biraz detaylı inceleyelim.

Ardından da banyo ritüellerini ve kendini şımartmayı sevenler için, bizim, ünü tüm dünyaya yayılmış Türk hamamımız ile Fin banyosunu karşılaştıracağız.

 

Fin Saunası/Banyosuna Ait Gelenekler

Pek çok göle sahip Finlandiya’da, insanlar genellikle haftada en az 1 gün saunaya girerler. Geleneksel sauna günü ise cumartesidir.

Sauna odaları tipik olarak 80-110 derece arasında ısıtılır. Suyu ısıtmak için özel bir soba olan kiuas isimli sobalar kullanılır. Sobanın tepesinde bulunan sıcak taşlara su atılır.

Bazen ise kasları rahatlatan vihta isimli bir bitki ile nazikçe bedene vurulur. Bu bitki ayrıca sivrisinek ısırıklarından kaynaklanan yaralara da iyi gelir.

Sıcaklık bunalttığında saunadan çıkıp soğuk göle atlamak ise bir diğer gelenektir. Kışın yuvarlanmak için donmuş gölde yüzmek üzere açılmış pek çok delik bulunur.

 

Fin Banyosunun Faydaları

Fin banyosu çok keyifli ve rahatlatıcı bir aktivite olmasının yanı sıra; tansiyon, kardiyovasküler hastalık, felç ve nörobilişsel hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, düzenli sauna sonrasında hem akut hem de kronik hastalık risklerinde azalma yaşandığı veya bu hastalıkların önlendiği görülmüştür.

Tüm bunların yanı sıra Fin saunanısının fibromiyalji gibi kas-iskelet sistemi bozuklukları ile ilişkisi olan ağrılarda da azalmalara yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

 

Farklı Finlandiya Sauna Türleri

Finlandiya’da sauna çok önemli olduğundan, farklı türleri mevcuttur. Bu farklı sauna türleri genel olarak kullanılan soba türüne veya sauna binasına göre sınıflandırılır.

Bacası olmayan, odun yandığı için odanın dumanla dolduğu sauna türüne duman saunası denir.

Şehir merkezlerinin dışında yaygın olarak kullanılan ve huş ağacı yakılarak ısıtılan sauna türüne odun sobası saunası denir.

Şehir merkezindeki dairelerde kullanılan, pratik ve tek bir düğme ile çalışan sauna türlerine ise elektrikli sauna denir. Finlandiya’daki pek çok apartmanda bu tarz saunalar bulunur.

Son sauna çeşidi ise izciler, doğa maceracıları ve diğer gençlik topluluklarının yaygın olarak kullandığı mobil saunalardır. Karavan, otobüs gibi araçların arkasına bağlanarak yerleştirilir.

 

Fin Banyosu ile Türk Hamamı’nın farkı

Saunaların yüksek sıcaklığa sahip olabilmesi için bir soba kurulur ve sobadan gelen ısının boşluğa yayılmasıyla bütün oda ısınır. Türk hamamlarında ise daha nemli bir ortam vardır.

Sauna daha çok rahatlama için kullanırken, Türk hamamları cildin en etkili şekilde temizlenmesine ve ölü derinin kolayca atılmasına olanak sağlar.

Türk hamamında şampuan, sabun kullanabilirsiniz. Saunada ise bunları yapmanız mümkün değildir.

Fin saunası ahşap yapıya sahiptir. Türk hamamı ise kil veya taş yapıya sahiptir. Genellikle mermer tercih edilir. Fin banyosunda sıcaklık 80 derece üzerine çıkarken, Türk hamamında 45 dereceden yüksek değildir. Nem oranı ise Fin banyosunda %15’ten fazla değildir ama Türk hamamında yaklaşık %8-90 arasında nem bulunur. Eğer hamam aktivitesine dair çok daha fazla bilgi edinmek isterseniz, eski yazımıza göz atabilirsiniz!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz