searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Keyifli Yaz Akşamlarında Oynayabileceğiniz Oyunlar

Uzun yaz akşamlarının tatlı serinliğinde arkadaşlarımızla veya ailemizle birlikte vakit geçirmenin keyfi bir başka. Bu yazımızda sizlerle; kahkahaların atıldığı, eğlencenin en tepeye çıktığı bu anlara eşlik edecek oyun önerilerimizi paylaşıyoruz.

 

Her Zaman Bir Klasik: Tabu  

Yaz akşamlarında keyfinize keyif katabilecek oyun önerilerinde akla gelen ilk önerimiz pek tabii Tabu. Farklı modellere ve konseptlere sahip olan bu kart oyununu artık neredeyse bilmeyen yok ancak bu durum oyunun çok daha eğlenceli olmasına engel değil.  
Basit mantıkla kartın tepesinde yer alan kelimeyi aynı kelimenin altında yer alan “tabu” ya da “yasak” kelimeleri kullanmadan anlatmanız gerekiyor. Oyunun kendine has kuralları ve aşamaları da olduğunu unutmayın.  

Örneğin bir kukla yardımıyla anlatmak istediğiniz kelimeyi veya durumu tarif etmek için mücadele ederken anlattığınız şeyi direkt olarak ortaya çıkaracak ses, hareket gibi eylemleri yapamazsınız. Bu nokta zaten Tabu oyununu da güzel yapan nokta. 
  Zira oyunun bir klasik haline gelmesini sağlayan kelimelerin veya durumların eğlencesinden daha çok bunlar anlatılırken kurulan diyalogların, yanlış anlaşılmaların eğlencesi. İşin içine bir de tatlı rekabet girdiğinde yaz akşamlarının eğlencesi bir başka olacak.

Öte yandan Tabu oynamak için her zaman kutuya da ihtiyaç yok. Oyuna benzer formatta birçok mobil uygulama tasarlandı ve bu sayede eğlencenin her an her yerde ortaya çıkması kolaylaştı. Tabu farklı etapları ve bu etaplardaki hedefleri de düşünülünce hem görsel hem de fiziksel anlamda zorlu ve bu bağlamda oldukça da geliştirici bir oyun olarak ifade edilebilir. Oyunun bu özelliği eğlencenin küçükten büyüğe yayılmasını sağlıyor.

 

Tam Anlamıyla Serüven: Vampir Köylü 

Çok uzun zamandan beri oynanan ve her arkadaş grubunda kendine dair kurallarıyla öne çıkan Vampir-Köylü oyununa da değinmeden geçmek olmaz.  

Bu oyunda bir hakem, bir vampir ve en az 2 köylü bulunuyor. Oyunun temel amacı vampir olan kişi köylüleri oyundan düşürmeden vampiri tespit etmek olarak kısaca özetlenebilir. Bahsi geçtiği gibi oyunun kuralları oyuncular tarafından kimi zaman değiştirilebiliyor ancak temel amaç değişmiyor. 

Örneğin vampirin kim olacağını belirlemek için kimi gruplar küçük kağıtları kullanıyorlar. Bazı gruplardaysa hakem veya moderatör olarak belirlenen kişi vampiri kendisi seçiyor. Hakem herkese gözlerini kapattırdıktan sonra küçük kağıtları dağıtıyor veya vampiri kendisi belirliyor. Sonrasında vampir kişiye gözlerini açmasını söyleyen hakem bu sayede teyit almış oluyor. 

Turlar halinde oynanan oyunda tüm oyuncular gözlerini kapattıktan sonra hakem vampire köyden birisini işaret etmesini söylüyor. Sonrasındaysa köy halkı vampiri tespit etmeye çalışıyorlar ve eğer son oyuncu vampir olarak kalırsa o oyuncu oyunu kazanmış oluyor. 

Siz de bu oyunu kendi eğlence anlayışınıza göre özelleştirebilirsiniz. Örneğin vampirin yanına bir doktor ekleyerek o oyuncunun da bir köylüyü korumasını söyleyebilir ve bu sayede vampirin köyü ele geçirmesine engel olabilirsiniz! 

Vampir-Köylü oyununun bir diğer güzel tarafı da rol yapma yeteneğine sağladığı katkı. Yine her yaşa uygun oyunlardan birisi olan bu oyun belki de ailenizden bir aktör ya da aktris çıkmasını sağlar!

 

Kahkahanın Sınırı Yok: Sürdürülebilir Roman  

Arkadaş oyunlarının vazgeçilmezlerinden biri olan Sürdürülebilir Roman oyunu için gereken tek şey kâğıt, kalem ve arkadaşlarınız. Oldukça basit bir mantığa sahip olan oyun kalabalık gruplar içerisinde daha da keyifli oluyor. 

İlk oyuncu belirlenen eğlenceli tema üzerinden hayal dünyası ve eğlence anlayışına göre romanın başlangıcını yaptıktan sonra kağıt ve kalemi bir yanındaki arkadaşına veriyor. Diğer oyuncu bir önceki oyuncunun yazdığı satırlardan sadece sonuncuyu okuyor ve bu cümle üzerinden kendi eğlence anlayışına göre öyküyü devam ettiriyor. 

Romanın başlangıcını yapan oyuncuya sıra dönene kadar oyun devam ediyor. Sonunda ortaya çıkacak olan metnin sizi çok eğlendireceğine emin olabilirsiniz! 

Bununla birlikte eğlenceyi sınırlamaya gerek yok! Romanlar ortaya çıktıktan sonra en iyi, en komik ve en yaratıcı hikâye gibi ödüllerle bu alanlarda başarılı gördüğünüz oyuncuları ödüllendirebilirsiniz.

 

Gerçekten Dijitale: Among Us!

Son oyun önerimiz bu sefer bir konsol oyunu ancak bizlere oldukça tanıdık. 15 Haziran 2018 tarihinde piyasaya sürüldükten sonra oyun dünyasını kasıp kavuran ve etkisi altına alan Among Us!   Oyun mantığı olarak Vampir-Köylü oyunuyla aynı prensibi benimsiyor.  

Bilgisayar, mobil, konsol gibi farklı platformlar üzerinden oynanabilen oyunun bu yanı yanımızda olmayan arkadaşlarımızla eğlenceli vakit geçirebilmek adına önemli bir avantaj sağlıyor denebilir!

Uzay temalı bir oyun olarak tasarlanan Among Us, Crewmate ve Impostor takımı olmak üzere iki farklı takımın mücadelesi olarak geçiyor. Crewmate takımının temel amacı oyunda belirlenmiş görevleri tamamlamak ve Impostor olanları tespit ederek yapılan oylamada onları diskalifiye etmek. Impostor’ların amacı ise, Crewmate takımını çeşitli yöntemlerle oyun içerisinde egale ederek ortadan kaldırmak ve onların görev yapmalarını engellemek.

Among Us’ın oyunu oynayan bireyler için şüphe duyma, sorgulama, oy verme, görev yapma sorumluluğu gibi kavramların gelişimini sağladığı belirtiliyor. Bilhassa pandeminin yoğun döneminde ciddi bir şekilde yayılan oyun arkadaşlarınızla aynı yerde olmasanız bile yine de eğlenceye ortak olabilmeyi sağlamasıyla oldukça değerli!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz