searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Kış Tatilinde Seyahat Çantanızda Olması Gerekenler

Kış tatili kulağa mükemmel bir kaçamak gibi gelse de sert havalar için yeteri kadar hazırlıklı olmazsanız işkenceye dönüşebilir! Rüzgâr, yağmur veya yoğun kar yağışı hiç fark etmez… Tatil boyunca keyfiniz kaçsın istemiyorsanız, tüm hava şartlarına karşı hazırlıklı olmanız gerekir. İşte büyüleyici bir kış tatili için planlar yapıldıysa, tatil boyunca ‘iyi ki yanıma almışım’ diyeceğiniz, bavulunuzda muhakkak bulunması gereken temel eşya listesi sizlerle…


Soğuk havalarda sizi koruyacak ilaçlar ve gıda takviyeleri

Soğuk havalarda vücut direncimiz çok daha düşük olur ve hastalıklar her an kapımızı çalabilir. Tatilinizi hasta ve enerjisiz bir halde geçirmek istemiyorsanız, yanınızda mutlaka gıda takviyeleriniz ve ilaçlarınız olmalı. Kuru ve sert havalar öksürük yapacağından, öksürük şurubunu liste başına alabilirsiniz. Multi vitamin, C Vitamini, ateş düşürücü, ağrı kesici, burun spreyi ve ilk yardım malzemeleri mutlaka yanınızda olmalıdır.

Ayrıca vitaminler hakkında detaylı bilgi edinmek için daha önce hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.


Termal Kıyafetler

Sıcaklığın kimi zaman 0 derecenin altına düştüğü zorlu kış koşullarında, termal kıyafetler olmazsa olmazdır. Termal tayt ve termal tişört, vücut ısısını hapsederek kullanır. Eğer montlarınız sizi yeteri kadar sıcak tutmuyorsa, bu termal kıyafetler sizi daha sıcak tutacaktır. Özellikle 0 derecenin altında bir yerlere gidiyorsanız, mutlaka yünlü olanlarını tercih etmenizi öneririz.

Ayrıca hatırlatmak isteriz ki, termal kıyafetler son derece sıcak tuttuğu için çok fazla katman giymek iyi bir fikir olmayabilir.


Atkı, Şapka ve Eldivenler

Termal kıyafetler çok önemli olsa da tek başlarına maalesef yeterli değil! Vücudumuzun açıkta kalan baş, boyun, el gibi bölümlerini de sıcak tutabilmek için gideceğiniz tatile uygun atkı, şapka ve eldivenler temin etmelisiniz. Eğer bir şehir turuysa, her an yağabilecek kar veya yağmurda su geçirmeyecek türden aksesuarlar olmalı… Yahut kayağa gidiyorsanız, kayak yaparken rahatlıkla kullanabileceğiniz atkı, şapka ve eldivenler olmalıdır.

Ayrıca tatil sürenize göre kesinlikle birkaç takım yedek götürmelisiniz. Kullandığınız bir takım atkı, şapka ve eldiven ilk günden sırılsıklam olacak ve diğer günlerde kullanmak üzere onları yıkayıp kuruturken kullanabileceğiniz ikinci ve hatta üçüncü takımlar da olmalıdır.


Nemlendiriciler ve Dudak Koruyucusu

Soğuk havalardan ellerde, dudaklarda ve yüz bölgesinde yoğun kuruluk ve hatta bazı durumlarda çatlama olması kaçınılmazdır. Özellikle soğuk havaya uzun süre maruz kalacaksanız, çok iyi el&yüz nemlendiricisi ve dudak koruyucusu çantanızın olmazsa olmazıdır. Erkek takipçilerimiz her ne kadar bu maddeyi görmezden gelse de uzun süre kuru soğuğun cildinizde kesik gibi yaralar oluşturup canınızı yakabileceğini hatırlatmak isteriz! Tam da bu yüzden, kış seyahat çantanızın en önemli demirbaşlarından biri muhakkak nemlendirici olmalıdır!


Güneş Kremi

‘Kış tatilinde güneş kremi mi olur?’ diye gülümsediğinizin farkındayız ama araştırmalar UV radyasyonunun aslında kış aylarında çok daha güçlü olduğunu gösteriyor. Hava ne kadar soğuk olursa olsun, gökyüzünde güneş parlamaya devam ediyor ve cildinizin başına neler geleceğini tahmin edemezsiniz!

Özellikle kayak tatilinde, farkında olmadan uzun süre kış güneşinin altında kalabilirsiniz. Cildinizi zararlı güneş ışınlarından korumak için muhakkak yanınızda güneş kremi bulunmalıdır.


El Feneri ve Powerbank

Gideceğiniz lokasyona göre değişiklik gösterse de kış günlerinde elektrik kesintisi oldukça sık yaşanabilir. Otelde jeneratör bulunduğunu bilseniz de önlem almakta fayda var. Karlı bir ormanda yürürken veya şehrin ortasında gezinirken, şarjınız bittiğinde şarj edecek bir ortam bulamazsanız; her şey sizin için bir anda çok zorlaşabilir. İşte önlem olarak muhakkak bir powerbank ve el feneri yanınızda olmalıdır.

Önemsiz görünen bu detayların, kriz anında hayatınızı kurtacağından emin olabilirsiniz.


Bel veya boyun Çantası

Özellikle yurtdışı seyahatleri için kimlik, pasaport, nakit para ve banka kartlarınızı hem daha güvenli taşımak adına hem de daha kolay ulaşabilmek için küçük bir bel çantası veya boyun çantası taşımanız iyi olacaktır. Hesap ödeyeceğiniz an veya pasaportunuzu göstermek istediğiniz an, sırt çantanızın derinliklerinde aradığınız şeyi bulamama stresi yaşamak istemiyorsanız bu maddeyi ciddiye almanızı öneririz!


Termos

Özellikle doğa içinde geçecek bir tatil planı yaptıysanız, termos sizin için olmazsa olmazdır. Yürüyüş esnasında çok üşüyebilirsiniz veya enerjiniz azalabilir. O anda karşınıza çok büyük ihtimalle bir kahveci çıkmayacaktır ve termosunuzda taşıdığınız sıcak bir kahve veya çay sizin kahramanınız olacak!

Ayrıca yanınıza muhakkak enerji barları, çikolata, meyve pestilleri gibi enerjinizi yükseltecek şeyler de almanızı öneririz.


Yapışkanlı Vücut Isıtıcı

Bu maddemizi görünce ‘aman o da neymiş!’ diyeceğinize eminiz ama yapışkanlı vücut ısıtıcıları da en çok üşüdüğünüz anda yardımınıza koşacak, oldukça faydalı şeylerdir! Pek çok online mecrada bulabileceğiniz bu ısıtıcılar, yaklaşık 12 saat kadar yapıştırdığınız bölgeye ısı verir. Çantanızda her an birkaç tane bulunmasından ne zarar gelir ki?

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz