searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Köpek Sahipleri İçin Sosyal Mesafe Önerileri

Eğer mütemadiyen evde olmaktan sıkılıyorsanız, emin olun evin sizden çok daha fazla sıkılan bir sakini var: Köpeğiniz! Köpek sahipleri için, evcil hayvanlarını sosyal mesafe sürecine nasıl adapte edebilecekleri büyük soru işaretlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli yanlarında olmanız onları ne kadar mutlu ediyor, tahmin edebiliyoruz. Ancak tüm gün evde kalıyor olmak bir köpek için gerçek bir meydan okuma diyebiliriz.

Sokağa çıkmak günlük yaşamlarının çok önemli bir aktivitesi olan evcil dostlarımızın temel ihtiyaçlarını giderebilmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri için onlara nasıl yardımcı olabiliriz, sizin için araştırdık:

KÖPEĞİNİZ İÇİN HAZIRLIK YAPIN

Öncelikle kendinizi evinizde izole etmeden evvel nasıl hazırlanıyorsanız, köpeğinizin ihtiyaçları için hazırlık yapmayı da unutmayın. Maması, ilaçları, vitaminleri, en sevdiği ödül mamaları, hepsinden en az 2 haftalık ihtiyacınız kadarını evde bulundurmayı ihmal etmeyin. Eğer mamasını evde siz yapıyorsanız gerekli malzemeleri evde bulundurun ve bitmelerine yakın yeniden sipariş vermeye özen gösterin.

TUVALET İHTİYACI KONUSUNDA ALTERNATİFİNİZ OLSUN

Köpeklerin tuvalet için dışarı çıkmaları, en temel yaşamsal ihtiyaçlarından biri. Eğer uygun bir alanınız varsa bunun için üretilmiş pedlerle evde bir tuvalet noktası oluşturabilirsiniz. Ancak siz ne yaparsanız yapın, köpeğiniz eski alışkanlıklarına bağlı kalıp bu alanı kullanmayı reddedebilir. Bu durumda birçok veteriner ve sağlık uzmanı evden çok uzaklaşmadan ve başka insanlarla etkileşime girmeden birlikte dışarı çıkabileceğinizi söylüyor. Tüm koruma önlemlerinizi eksiksiz bir şekilde alıp, köpeğiniz ihtiyacını giderdikten sonra aynı şekilde dikkat ederek eve dönmelisiniz.

KÖPEĞİNİZİN GÜNÜNE EKSTRA HAREKET KATIN

Tüm köpek sahipleri bilir, onlar için sokakta olmak bir yaşam kaynağıdır. Dışarda koşmak, zıplamak, etrafı koklayıp keşfetmek onlar için asla hayır diyemeyecekleri bir tutkudur. Doğal olarak dışarıyla ilişkimizi minimuma indirdiğimiz bugünlerde köpekler evde yeterince hareket edemediklerinde mutsuz oluyorlar. Bu yüzden onları ihtiyaçlarını gidermeleri için evin civarındaki boş sokaklara çıkardığınızda birkaç tur dolaştırmanız hem sağlıklarına hem de psikolojilerine çok iyi gelecek.

HİJYENİNİZE ÇOK DİKKAT EDİN

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına ve yayınladığı bulgulara göre evcil hayvanlardan hastalık bulaşmış bir vaka tespit edilmiş değil. Evcil hayvanlara hastalık bulaşması durumuna ise dünyada sadece 1 örnekte rastlanmış. Ancak yine de tedbirli olmakta fayda var. Bu yüzden birçok sağlık kuruluşu eve döndüğünüzde ellerinizi iyice yıkadıktan sonra bir süre evcil hayvanınızla fiziksel temas kurmamanızın daha iyi olacağını söylüyor.

EVİN İÇİNDE EĞLENCELİ AKTİVİTELER

Madem dışarı çıkamıyorsunuz, evdeki yaşamı kendiniz için olduğu kadar köpeğiniz için de eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Düzenli olarak dışarıya çıkmaya alışmış bir köpek için evde öncelikle en sevdiği oyuncakları ortaya çıkarmakla işe koyulun. Onları görmek köpekleri heyecanlandıracaktır! Ardından bol hareketli bir oyun seansıyla evdeki zamanınızın tadını çıkarın.

Yemek yemek gibi çok olağan günlük aktiviteleri bile onlar için eğlenceli bir hale getirin. Oyuncaklı mama kapları ya da evin belli köşelerine koyabileceğiniz ödül maması depolarıyla, onları evin içinde biraz dolaşmaya teşvik edin.

Basit oyunlarla zihinlerinin çalışmasını sağlayın. Örneğin kutu oyunu: Evde kargolarınızdan kalan boş kutuları evin uygun bir yerine yan yana yerleştirin ve birinin içine bir parça ödül maması saklayın. Sonra bırakın köpeğiniz kutuların arasında yiyecek avına çıksın, bu oyunun tadını çıkarsın.

Oynayabileceğiniz diğer oyun ise Cupcake Puzzle. Çok gözlü bir cupcake tepsisini alın, bir göze ödül mamasını yerleştirdikten sonra tüm gözlere birer tenis topu koyup köpeğinizin doğru bölmede mamayı bulmaya çalışmasını izleyin. Her seferinde biraz daha çabuk bulacağına eminiz!

tags Etiketler: Köpek, sosyal mesafe, virüs

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz