searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Kültür Mirası Günü’nde İstanbul’da Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler

İstanbul'da Yaşayıp Hiç "Nasıl olsa bir gün gideriz" Dediğiniz Yerler Oldu mu? Artık Gitmenin Zamanı Geldi!

İstanbul’un güzelliklerini keşfetmeniz için sizlere mükemmel bir rota hazırladık. UNESCO tarafından ilan edilen ve Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 16 kültürel miras alanının İstanbul’da olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle Ayasofya, Topkapı Sarayı, Hipodrom, Sultanahmet Camisi, Yerebatan Sarnıcı’nı da içeren Sultanahmet Arkeolojik Park Alanı ve Sergius ve Bacchus Kilisesi’ne de mutlaka uğramalısınız.

UNESCO tarafından listelenmiş olan diğer yerler ise Süleymaniye Külliyesi, çarşıları ve tarihi ahşap evleriyle Süleymaniye semti, Pantokrator Kilisesi, Blachernea Sarayı’dır.

Kıtaların Aşkı İstanbul’u Gezmeye Hazır mısınız?

Marmara denizi, Boğaziçi ve Haliç tarafından çevrelenen yarımadada bulunan İstanbul’un tarihi alanları UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 1985 senesinde alınmıştır. Dünyada iki kıta üzerine kurulu tek şehir olan İstanbul’un dünya Miras Listesi’nde bulunan tarihi alanları genel olarak dört ana bölgeyle temsil edilmektedir. Bu alanlar sahip olduğu kültür varlıklarının dönemi ve niteliği açısından farklılıklar göstererek, İstanbul’un kent tarihini gözler önüne seriyor bu sebeple daha önce gezmediyseniz öncelikle bu alanları gezmeye başlayabilirsiniz.

 

İstanbul’un Tarihi Güzelliği Olan Ayasofya

Milattan önce 6500’lerden beri yerleşim gören İstanbul, Doğu Roma ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapmıştır. 1600 seneyi aşan bir süre boyunca, yüzlerce imparator ve padişah burada hüküm sürmüştür. Bunun yanı sıra Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. Günümüz Ayasofya’sı seneler boyu fethedilmiş ve yapıları korunarak camii olarak varlığını sürdürmüş durumdadır.

1935 senesinden beri müze olarak korunan bu yapı, günümüzde ziyarete açılmış durumdadır ve halen önemini sürdürmektedir. Bunun dışında Küçük Ayasofya Camii ziyareti de yapabilir ve tarihi değerleri gezebilirsiniz.

 

Seneler Boyu Padişahların Hüküm Sürdüğü Topkapı Sarayı

İstanbul Sarayburnu’nda bulunan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 senelik tarihinin 400 senesi boyunca devletlerin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı bir saraydır. Bir zamanlar içinde dört bine yakın insan yaşamıştır. Günümüzde de UNESCO miras listesinde yer alan bir yapı olarak ziyaretlere açıktır. İstanbul’da özellikle toplumsal hafızayı canlı tutan sayısız mekân, restoran, kafe ve daha birçok yer nostaljik yerler arasında önemli yer tutuyor ve özellikle UNESCO Türkiye miras listesi içerisinde bulunan Topkapı Sarayı da İstanbul’da yaşayanların ve turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

 

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da yaşıyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Kapalı Çarşı’dır. Her gün binlerce turistin akın etiği bu çarşı, tarihi yarımadanın en gözde duraklarından biri haline gelmiş durumda. Beyazıt’ta 550 senedir ayakta duran Kapalı Çarşı, tam olarak içerisinde kaybolacağınız sokakları ve dünya altın piyasasına yön veren kuyumcuları ile ünlü. İstanbul’un en eski çarşısının içerisinde ticaretin hala ne kadar canlı olduğunu ve burada satılan her şeyin İstanbul’un kadim ruhunu yansıttığını keşfedeceksiniz.

 

İstanbul’da Mutlaka Görmeniz Gereken Doğal Tarihi Yerler

İstanbul, geçmişten günümüze kadar hem doğal hem de tarihi alanları ile göz zevkini sağlayan mekanları barındırıyor. İstanbul’un kültürel özellikleri konusunda özellikle Bizans Dönemi’nde sarayın su ihtiyaçlarını karşılamak için yaptırılan sarnıç, göz alıcı sütunları ve Medusa heykeli ile bugün bile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Günümüzde içerisinde birçok sanat etkinliği de gerçekleşen Yerebatan Sarnıcı’nda konserler ve dinletiler de katılanlara tamamen büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz