searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Kurgularıyla Yeni Bir Dünya Yaratan Michel Gondry Filmleri

Çoğunuz onun Instagram’da paylaştığı 60 saniyelik stop motion filmleri görmüşsünüzdür: Michel Gondry filmlerinde yarattığı fantastik evreni Instagram’a bile aynı sihirle taşımayı başarmış, yeniliklerle dolu bir yönetmen. Çektiği filmler, kısa filmler ve video klipler, hatta bahsettiğimiz stop motion Instagram içerikleriyle bile Gondry, dünyaya eşsiz izler bırakıyor ve onun gözlükleriyle baktığınız bir dünya rengarenk ve mucizelerle dolu!

Sizin için Michel Gondry sinemasından her biri baş yapıt niteliğinde, fantastik kurgularıyla yeni bir dünya yaratan bir seçki hazırladık, iyi seyirler!

GÜNLERİN KÖPÜĞÜ / MOOD INDIGO (2013)

Boris Vian’ın aynı isimli kitabından uyarladığı Günlerin Köpüğü’nde, Paris’te yaşayan, bir partide birbirlerine aşık olup evlenen Chloe ve Colin’in hikayesini izliyoruz. Başta masal gibi bir aşkla yaşayan çiftin hayatında, Chloé"nin ilginç bir hastalığa yakalanması ve ciğerlerinde bir nilüfer çiçeğinin büyümeye başlamasıyla mutluluklarının yerini hüzün alır. Fantastik bir Paris"te Colin gitgide daha absürt işlerde çalışarak Chloé"yi iyileştirmeye çalışır. Tam olarak Gondry tarzı fantastik detaylarla kurulu hikayeyi görselleştirmedeki başarısı, Günlerin Köpüğü’nü hem izlemesi çok keyifli hem de duygusu çok yüksek bir film yapıyor.

RÜYA BİLMECESİ / SCIENCE OF SLEEP (2006)

Ya rüyalar artık gerçek olursa? Rüya Bilmecesi’nde Gondry’nin rüyalara ve gerçeklere, ikisi arasındaki kafa karışıklıklarına dair gözlemlerini, hayalperest, duygusal Stephane ve yan komşu Stephanie ile keşfediyoruz. Paris’e taşınan Stephan, yan komşusu Stephanie’ye aşık olur ve duygularını nasıl kontrol edebileceğini bilemez. Rüyalarında yaşadıklarını kontrol etmeye çalışır, bu işe de yarar ancak bir süre sonra rüyalar ve gerçekler birbirine karışmaya başlar. Masalsı hikayeler, stop motion görüntüler ve fantastik detaylarıyla kısa sürede yönetmenin kült filmlerinden biri olarak kabul edilen Rüya Bilmecesi, gerçekten bulmaca gibi çözdükçe heyecan uyandıran bir film.

SİL BAŞTAN / ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND (2004)

Michel Gondry “Sil Baştan” ile 2004 yılına damgasını vurmuştu. Birbirlerinden çok farklı iki karakter Joel ve Clementine’ın birbirine aşık olduğu ama ardından Clementine’ın Joel’u hafızasından sildirdiği gerçeküstü kurgusuyla sinefiller bu filme tam not vermişti. Tüm fantastik görüntüler ve hikayesine rağmen duygusal arka planı da çok zengin ve bu durum Sil Baştan’ı gerçek aşka dair güçlü bir film kategorisine koyuyor.

LÜTFEN BAŞA SARIN / BE KIND REWIND (2008)

Fantastik bir Michel Gondry filminde görmeyi isteyeceğiniz en fantastik karakterlerden biri Jack Black olacak. Üstelik bu filmde başrolü ünlü hip hop sanatçıMos Def’le paylaşıyor. Jack Black’in karakteri Jerry manyetik güçlere sahiptir ve bir gün video kaset kiralamak için gittiği dükkandaki tüm filmleri bozduğunu fark eder. Dükkan sahibi batacağını düşünürken Jerry filmleri yeniden çekebileceklerini teklif eder ve remake filmleri yapmaya başlarlar. Dükkan sahibi bunun çok kötü bir fikir olduğunu düşünürken dükkana gelen müşteriler aynı fikirde değildir. İkili kendilerini beklenmedik bir şekilde sinemanın büyülü dünyası içinde bulur.

BONUS:

YÜREĞİMDEKİ DİKENLER / THE THORN IN THE HEART (2009)

Eğer Michel Gondry sinemasıyla yeni tanışıyorsanız ve yönetmenin hayatını, yaratıcılığının kaynağını merak ediyorsanız, Yüreğimdeki Dikenler harika bir belgesel film. Gondy’nin kalabalık ailesiyle Fransa’nın kırsalında çocukluğundan beri geçirdiği zamanlarda çekilen videolara bol bol yer verdiği bu otobiyografide yönetmen bizle geçmişini ve belgesel yapım sürecinde keşfettiği aile sırlarını paylaşıyor. Michel Gondry’nin kültürüyle, zekasıyla ve ona ilham veren ailesiyle tanışmak için bu film harika bir seçenek, mutlaka izlemelisiniz.
tags Etiketler: Film, sanat

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz