searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Kuzey Avrupa'dan Bir Felsefe: Lagom İle Tanışın!

İsveççe “ne çok az, ne çok fazla” anlamına gelen Lagom, tüm İskandinav ülkelerinde kabul edilmiş bir yaşam felsefesidir.

Uçlarda alışkanlıklara sahip olmaktansa daha dengeli bir yaşamı savunan Lagom, mütevazi olmayı ve anı yaşamayı beraberinde getiriyor.

Büyük şehirlerde geçirdiğiniz stresli ve hızlı yaşam, bazen sizleri de ‘farklı bir yaşam mümkün mü?’ diye düşündürüyor mu? Eğer bu soruyu bir kez dahi kendinize sorduysanız, tam olarak doğru yerdesiniz.

 

Lagom’un nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

1600’lü yıllarda Batı Avrupa’da oluşan gıda krizinden etkilenen İsveç halkı, kralın emriyle daha tasarruflu bir yaşama geçer ve halkın elinde bulunan gıdalar tek bir yerde toplanır. Bu şekilde herkese yetecek kadar orantılı ve idareli olarak dağıtılan bu gıda ürünleri sayesinde herkes kriz dönemini atlatır. Ardından daha minimalist ve tutarlı bir yaşam anlayışını benimserler.

Linnea Dunne’nin Lagom: İsveçlilerin Dengeli Yaşama Sanatı kitabında anlattığı şekilde Lagom felsefesinin temel adımları;

⦁ Saatlerce çalışarak değil, gerçekten verimli ve yeterli çalışarak kendinize yarar sağlayabilirsiniz. Bu yüzden çalışırken kendinize saat başı beş dakikalık molalar verin.

⦁ Yapmak istediklerinizin listesini çıkarın. Ancak isteklerinizin gerçekçi olduğundan ve listeyi olabildiğince kısa tuttuğunuzdan emin olun!

⦁ Sevdiğiniz insanlarla bol bol vakit geçirin. Onlarla yaşadığınız anların tadını çıkarın.

⦁ Sosyal medyada sizi geliştiren, iyi hissettiren, eğlendiren hesapları takip edin. Kendinizi kötü hissettiren paylaşımlardan ve hesaplardan uzak durun.

⦁ Ne kadar yoğun olursanız olun, günü mutlaka sevdiklerinizle zaman geçirerek kapatın.

Lagom hayatınızdaki her şeyden kurtulmak mıdır?
Lagom, hayatınızdaki her şeyden kurtulmak değil, gereksiz zaman harcadığınız şeyleri ve dikkat dağınıklığınızı azaltmaktır. Peki, Lagom'u nasıl yaşarsınız? Bunun için herkese uyabilecek temel kurallar yok. Çünkü herkesin mutluluk beklentisi veya mutlu olduğu şeyler aynı değil.

Buradaki fikir, strese neden olan bazı şeyleri ortadan kaldırmak, bunun yerine dünyanıza daha fazla mutluluk getirmek ve böylelikle hayatınızı iyileştirmektir.

Lagom, hayattaki her şeyin doğal bir dengesi olduğuna inanır. Çok fazla ve çok az değil arasındaki çizgide nasıl yürüyeceğimizi öğrendiğimizde, mutlu olmanın ne demek olduğunu keşfederiz. Yani doğru formülü öğrendiğinizde, sizin için hazırlanmış madde madde tavsiyelere ihtiyacınız olmayacak!

Peki Lagom nasıl yaşanır?
İsveç yaşam biçimi benzersizdir çünkü yaşamı biraz daha mutlu eden çeşitli uygulama ve gelenekleri içerir.

Örneğin, birçok İsveçli, birlikte kombin edebilecekleri giysilere daha kolay erişip stresi azaltmak için kapsül gardırop kullanıyor. Kapsül gardıroplar kıyafet seçme sürecini basitleştirdiği için çamaşır yıkamak, alışveriş yapmak ve hatta giyinmek için daha az zaman ve emek harcamanıza yardımcı olur.

Biraz daha somutlaştırmak istersek, yaşamımızı oluşturan temel konularda aşağıdaki gibi uygulamalar yapabilirsiniz.

 

Dengeli beslenin
Her öğünde ya hep ya hiç demek zorunda değilsiniz. İster tatlı ve sağlıksız ister sağlıklı bir şey olsun, o anda tam ihtiyacınız olanı yemek her zaman en iyisidir. Sürdürülebilirlik, Lagom'un en önemli noktalarından biridir. Bu nedenle yemeklerinizi önceden planlamaya çalışın ve yalnızca ihtiyacınız olanı satın alın.

Evinizdeki fazla ürünleri temizledikten sonra, gerçekten ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi satın almamaya çalışın.

Küçük molalar verin
İsveçliler bireyin enerjisini dengelemenin gücüne inanırlar. Kendi İsveç Lagom sürümünüze erişmek istiyorsanız, zaman zaman biraz Fika alıştırması yapın. Fika, İsveççe “sevdiklerinizle çok ihtiyaç duyduğunuz sosyal zamanları geçirdiğiniz kahve ve kek molası” anlamına gelir. İsveç kültüründe sevdiklerinize vakit ayırmak, molalar vermek ve tüm stresi arkada bırakıp başka şeyler düşünmek gerçekten çok önemlidir.

Dramayı hayatınızdan çıkarın
Gerçek İsveç Lagomu'na ulaşmak, hayatınızda ihtiyacınız olmayan şeylerden nasıl kurtulacağınızı öğrenmek demektir. Bunun için evdeki dağınıklıktan kurtulmaktan daha fazlasını yapmalısınız. Çünkü hayatta fazlalık olabilecek şeyler sadece eşyalar veya yiyecekler değildir, fazlalık olan duygular da vardır.

Hayatınızda sizi duygusal olarak ağırlaştıran şeyler nelerdir? İşyerinde çok mu fazla zaman geçiriyorsunuz veya arkadaşlarınızla yeterince zaman geçirmiyor musunuz? Hayatınıza herhangi bir değer katmayan dramaya aşırı yatırım yapmanıza izin veriyor musunuz? Bu düğümü çözmek, hayatınıza büyük bir hafiflik kazandıracak.

 

Fazla eşyalarınızdan arının
Dağınık bir ev, dağınık bir zihin yaratır. Bu, İsveç Lagomunun yaygın bir kavramıdır. Evinizdeki tüm odalara sırasıyla girin ve bulduğunuz her öğeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Acımasız olun. Gereksiz eşyalardan arınmak, sizi daha hafif kılacaktır.

 

Satın alma konusunda daha bilinçli olun
Bu günlerde herhangi bir şey satın almak ne kadar kolay değil mi? Çevrimiçi alışveriş ve temassız ödemeler, aşırıya kaçmayı çok kolaylaştırıyor. Lagom, hayatınıza ne getirdiğiniz konusunda biraz daha bilinçli olmanızı istiyor. Herhangi bir şey satın almadan önce, ona gerçekten ihtiyacınız olduğundan emin olun.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz