searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Lavanta Bakımı

Eşsiz kokusu ve görüntüsüyle ne zaman karşımıza çıksa hem gözümüzü hem de gönlümüzü hoş eden bitkilerden biri olan lavantalara genel olarak dış mekanlarda rastlıyoruz. Bununla birlikte bu eşsiz bitkiye evlerimizde de bakabilmek ve onun güzelliğini iç mekanlara taşıyabilmek mümkün! Birkaç küçük detaya dikkat edildiği takdirde lavantaların kokusuyla bezenmiş bir alana sahip olabilmek için gelin detaylara birlikte göz atalım!

 

Kokusuyla Büyüleyen

Lavantayı her zaman dış mekanlarda görüyor olmak göz korkutucu olabilir. Örneğin orkideler de genel olarak dış mekanlarda sıkça kullanılan bitkilerdendir ve evde bakımı da birçok bitkiye göre gerçekten daha zordur.

Bununla birlikte lavanta bakımında işler çok daha kolay. Bu güzel bitkinin sağlıklı ve mutlu büyüyebilmesi için dikkat edilmesi gereken iki temel nokta güneş alma süresi ve toprağındaki nemin durumu.

Yaz aylarında sulamasına daha da dikkat edilmesi gereken lavanta, toprağı yeterli neme sahip olduktan sonra güneş ışığını 4-5 saat yakın almayı oldukça sever. Bu güzel bitkinin uygun bakım yapıldığı takdirde güzel çiçeklerini açmak için de yaz aylarını beklediğini hatırlatmakta fayda var!

Lavanta yetiştirirken kullanılacak saksının drenaj delikleri olmalı ve mümkün mertebe kilden yapılmış saksılar tercih edilmeli. Bu sayede toprağın neminin daha uygun bir şekilde ayarlanabileceğini söylemek mümkün.

Öte yandan yazın güneş ışığına dikkat edildiği gibi kışın da oda sıcaklığına dikkat edilmesi gerek. Bu noktada lavantanın yer aldığı odanın 10 ile 30 derece arasındaki bir sıcaklık arasında ayarlanması önem taşıyor.

Sabah ve akşam saatlerinde sulanmayı seven bu eşsiz bitki toprağı nemli olduğu sürece susuzluğa da dayanıklı olmasıyla bakımı daha kolay bitkiler arasına giriyor. Bununla birlikte sulama yaparken toprağın yanı sıra bitkinin yeşil yapraklarını da sulamayı ve eğer mümkünse her gün aynı saatte sulama yapmayı unutmayın. Bu rutin lavantanızın mutluluğunu da arttıracak ve bitkilerini açması için ona alan sağlayacak.

Her canlı gibi lavanta da zaman içerisinde gelişen ve büyüyen bir bitki. Bu noktada senede bir lavantanızı daha büyük bir saksıya almak onun gelişimini ve güzelliğini koruması açısından değerli olabilir.

Dağlarda yetişen bir bitki olmasından aldığı güçle dayanıklılık kapasitesi yüksek olan lavantanın bu dayanıklılığından yararlanmak da mümkün. Çiçeklerinin kurutulmasından sonra giysilere konulan yapraklarıyla kıyafetleri böceklerden koruyan bu güzel bitkinin Batı Anadolu tarafında yetiştirilen türlerinden ağrı kesici olarak da yararlanılıyor.

Bir diğer deyişle kendini koruduğu gibi bizleri ve kıyafetlerimizi de koruyan lavantanın harika yağının faydalarına da göz atmakta fayda var!

 

Tarih Boyu Özel: Lavanta Yağı

Lavantanın güzelliği ve görüntüsü dillere destan! Bununla birlikte bu eşsiz bitkinin eski zamanlardan bu yana kullanıldığını ve kullanım amacının da ona isim verdiğini biliyor muydunuz?

Lavantanın yapraklarından oluşturulan lavanta yağı Antik Roma ve Antik Yunan’da banyoların vazgeçilmeziydi. Nitekim “Lavanta” sözcüğünün Latince içerisinde “Yıkanmak, temizlenmek, berraklaşmak” anlamına gelen “Lavare” sözcüğünden geldiği düşünülüyor.

En çok kullanılan esans yağlarından biri olan lavantanın evde yapılması mümkün. Lavanta yapraklarını kurutun. Kuruttuktan sonra yaprakları iyice ezin ve bir cam kavanozun içerisine yerleştirin. Kavanozun içine 2 cm boşluk kalacak biçimde zeytinyağı, aspir yağı veya badem yağını ekleyin.

48 saat boyunca güneş ışığı altında bıraktığınız bu karışımı 5-6 hafta bekletmek gerekiyor. Sonrasında ortaya çıkan yağdan lavantayı süzerek kullanmak mümkün.

Tarihten bu yana kişisel temizlik için kullanılan bu yağın ağrıların ve stresin azalmasında, uyku kalitesini yükseltmede etkili olduğu biliniyor. Bununla birlikte, kronik veya ciddi bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz veya hassas bir bünyeye sahipseniz gerek lavanta yağı gerekse de diğer yağları kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz