searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Masalların Büyülü Dünyası ve Storytelling

Gelin itiraf edelim, büyümüş de olsak masallara bayılıyoruz, değil mi? Hepimiz çocukken büyüklerimizin anlattığı, sihirli sözcüklerle dolu masalların büyülü dünyasında inanılmaz yolculuklara çıktık ve nefis uykulara daldık. Masallar sayesinde hayallerimizde gezerken Çizmeli Kedi’yle selamlaştık, Kırmızı Başlıklı Kız’la yemeğimizi paylaştık, Rapunzel’i kulesinden kurtarmaya çalıştık ya da Pamuk Prenses’in dertlerine ortak olduk. Ama günün sonunda rahat yataklarımızda mışıl mışıl Uyuyan Güzeller de bizler olduk. Gel zaman git zaman büyüdük ve masalların yardımıyla her daim hatırlayacağımız mutlu anılar biriktirdik.
Kısacası, hepimiz masalların büyülü dünyasında hiç bitmesini istemediğimiz gezintilere çıktık. Çocukken duyduğumuz masalları küçüklerimize anlattık ve o masalları ilk gün duyduğumuz kadar heyecanlandık. Yaşımız büyümüş olsa da masallara olan sevgimiz hiçbir zaman azalmadı. Şimdi, içindeki masal sevgisi bitmeyenlerin odağında ise Storytelling var. Son yıllarda trend olan Storytelling sayesinde hikaye anlatıcıları eşsiz masalları bizlerle buluşturmaya devam ediyor.
Bu içeriğimizde sizleri harika bir masal yolculuğuna çıkartıyoruz. Gelin, masalların büyülü dünyasına ve storytelling hakkındaki bilgilere hep birlikte göz atalım.

Dünyada Masal Kültürü
Birbirinden farklı mekanlar, olağanüstü kahramanların başlarından geçen olağanüstü olaylar…
Her kültürün kendine özgü, kendi kahramanlarını yarattığı masalları, neredeyse tüm dünya dillerine çevrilen, her milletten çocukların mutlu uyku arkadaşları olarak yüzyıllardır hayatlarımıza dokunuyor. Bu masalların yaratıcılarını ve en bilinen masallarını sizin için listeledik.

 

Grimm Kardeşler
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’den Rapunzel’e, Hansel ve Gretel’den Kırmızı Başlıklı Kız’a kadar dünyanın en çok bilinen masallarının yaratıcıları Grimm Kardeşler olarak bilinen Alman iki kardeş Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm. Bugün dünyada en çok anlatılan masalların sahipleri olan bu yazarların eserleri popülaritesini artırarak bugüne geldi ve dünyanın her yerindeki çocukların ortak noktası oldu. Herkesin sevgilisi olan Grimm Kardeşler’in masallarını sevdiklerinize anlatırken çocukluğunuz gözünüzün önünde canlanacak!

 

La Fontaine
Hepimiz, hayatımız boyunca mutlaka bir La Fontaine masalı dinlemişizdir. Fabl türündeki masalların önde gelen yazarlarından biri olan La Fontaine, masallarında genellikle hayvanları kullandı. Nüktedan anlatımlı eserlere sahip olan yazarın en önemli yapıtları 12 kitaptan oluşan La Fontaine’den Masallar olarak biliniyor ve neredeyse tüm dünya dillerine çevrildi. Yazarın masalları, sevdiklerinize ilham verecek nefis bir okuma deneyimi sunuyor.

 

Hans Christian Andersen
Kibritçi Kız masalını bilmeyen var mı? Belki de hepimiz hayal kurmayı o masum kibritçi kızdan öğrendik. Bu masalın yaratıcısı ve ülkemizde Andersen’den Masallar kitabıyla bilinen, İskandinav masal kültürünün en bilinen temsilcisi Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen. Çocuklarınız için harika bir hediye olacak olan Andersen’den Masallar kitabı, onların hayal güçlerine büyük katkılar sağlayacak.

 

Ezop Masalları
Rivayete göre milattan önce 6.yüzyılda Ezop’un anlattığı masallar Sokrates’e kadar uzanmış, Sokrates de bu masalları nazım haline dönüştürüp yayılmasını sağlamış. Bilinen en eski masalların yazarlarından biri olan Ezop, Yunan masal kültürünün en önemli temsilcisi. Yazarın Ezop Masalları olarak bilinen eserlerinden birçoğu yüzyıllarca kulaktan kulağa anlatılarak günümüze kadar gelmeyi başardı. Ağustos Böceği ile Karınca, Karga ile Tilki gibi ölümsüz eserlerin sahibi Ezop’u okumadıysanız, çocuğunuzla birlikte bu masallarda keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

Binbir Gece Masalları
Hepimiz çocukken şunu içimizden geçirmişizdir ‘’Keşke Alaaddin’in Sihirli Lambası’na sahip olsam da 3 dilek hakkım olsa, ne şekerler, ne çikolatalar, ne oyuncaklar dilerdim.’’ diye. Arap masal kültürünün en bilindik eserleri arasında yer alan Binbir Gece Masalları’ndan olan bu masal, Ali Baba ve Kırk Haramiler ile birlikte birçok dünya diline çevrildi. Bitmek tükenmek bilmeyen hayal gücüne sahip olan bu masalları henüz okumadıysanız, mutlaka kitap listenize almanızı öneriyoruz. Kim bilir, belki bir kahramanla tanışırsınız ve hayatınız değişir!

 

Storytelling Kültürü
Masallar, destanlar, gelenekler… Yazılı olarak ya da kulaktan kulağa günümüze ulaşan muhteşem hikayelere sahip unutulmaz eserler. Bu eserleri günümüze taşıyan ve son yıllarda ülkemizde yükselen bir trend olan bir sanat formu var: Storytelling. Diğer bir deyişle hikaye anlatıcılığı, oldukça ilgi gören bir kültür. Peki, nedir bu storytelling? Aslında bilinen en eski sanat formlarından biri olan storytelling, herhangi bir hikayeyi, dinleyicilere aktarırken interaktif bir şekilde dinleyicinin hayal gücünü teşvik eden bir anlatım biçimi.
Modern hikaye anlatıcılarımızdan biri olan Nazlı Çevik Azazi, kurduğu Seiba isimli Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi ile bu geleneği günümüzde de yaşatmayı ve yeni hikaye anlatıcıları yetiştirmeyi amaçlayan, Almanya’da eğitim almış bir dans ve tiyatro pedagogu. Siz de hikaye anlatıcılığı alanına ilgi duyuyorsanız, Azazi’nin Seiba’da verdiği eğitimlere buradan ulaşabilir, storytelling alanında kendinizi geliştirebilir ve unutulmaz masalların gelecek nesillere aktarılmasında rol oynayabilirsiniz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz