searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Mevsimlik Gıdalar Buzlukta Nasıl Saklanır?

Yazın en sıcak günleri, pazar tezgahları harika sebze ve meyvelerle dolu!

“Sebze Meyveyi Mevsiminde Yemek Neden Önemli” içeriğimizde de bahsettiğimiz gibi, eğer çok sevdiğiniz şeyleri mevsimi dışında da tüketmek istiyorsanız bunun en sağlıklı ve çevre dostu yolu onları zamanında bol miktarda alıp doğru yöntemlerle saklamaktan geçiyor.

Bazen ne pişireceğimizi bilemediğimizde, yoğun bir günün ardından çok yorgun olduğumuzda, buzlukta depoladığımız yiyecekler hayat kurtarıyor! Peki hangi sebze meyve buzlukta en doğru şekilde nasıl saklanır, sizle paylaşmak istiyoruz. Siz de favori gıdanızı mevsiminde buzluğa atın, daha sonra tadını çıkarın!

Buzluğa attığınız yiyeceklerde buz yanığı oluşmasını önlemek için nasıl önlemler almanız gerektiğine ilişkin içeriğimize de dilerseniz buradan göz atabilirsiniz.

TAZE FASULYE

Taze fasulyenin kılçıklarını ayıklayıp, pişirecekmiş gibi hazırladıktan sonra dilerseniz kaynar suda birkaç dakika pişirip, dilerseniz hiç pişirmeden, havasını aldığınız kilitli poşetler içinde buzlukta saklayabilirsiniz. Direk buzluktan çıkarıp pratik bir şekilde tüketmek için, fasulyeyi domates ve soğanla birlikte soteleyip, sıcakken porsiyonlar halinde paketleyip de buzluğa kaldırabilirsiniz.

BAMYA

Bamyayı ayıkladıktan sonra hiç yıkamadan kilitli poşetlerde buzluğa kaldırabilirsiniz. Çünkü haşlamadan buzluğa atacaksanız yıkadıktan sonra tamamen kurumasını beklemezseniz, yumuşak iç yapısı nedeniyle buz yanığı olma ihtimali yükselecektir. Bir diğer seçenek ise tıpkı taze fasulye gibi domates ve soğanla birkaç dakika soteledikten sonra buzluğa kaldırmak. Soğanını pişireceğiniz zaman eklemeyi tercih ediyorsanız da kaynar suya bastırıp çıkardığınız bamyayı dilimlediğiniz domateslerle birlikte poşetlerde saklayabilirsiniz.

ENGİNAR

Ayıklayıp çıkardığınız enginar kalbini buzlukta uzun süre bozulmaya uğramadan saklamanın en iyi yolu şoklamaktır. Limon tuzu eklediğiniz kaynar suda 2 dakika tutup çıkardığınız enginarları musluğun altında soğuk suya tutun ve hemen poşetleyip buzluğa kaldırın. Küçük bir not, buzluktaki yiyecekleri tüketeceğiniz zaman öncelikli sebzelerden biri enginardır, çünkü buzlukta kalma süresi 4-5 aydan fazla uzadığında ilk zamanki lezzetini kaybetme ihtimali yükselir, unutmayın.

KUŞKONMAZ

Yılın sadece birkaç ayı pazar tezgahlarında bulabildiğimiz kuşkonmazı da tıpkı enginar gibi şoklama yöntemiyle buzlukta saklayabilirsiniz.

ISPANAK

Ispanağı ister şoklayarak ister çiğ halde buzluğa kaldırabilirsiniz. Şoklayacaksanız, iki dakika kaynar suya beklettikten sonra çıkardığınız gibi porsiyonlayıp kilitli poşetlerle buzluğa kaldırmalısınız. Çiğ koyacaksanız ise ıspanakları yıkadıktan sonra sebze kurutucu ile iyice kurutmalısınız, ardından kullanacağınız şekilde doğrayarak buzlukta saklayabilirsiniz.

BİBER

Çarliston, sivri, kırmızı, her çeşit biberi çekirdeklerini ayıklayıp dilediğiniz şekilde dilimleyerek buzlukta saklayabilirsiniz. Eğer kırmızı biberleri közleyerek saklamak istiyorsanız, közledikten sonra kabuğunu soyup, çekirdeklerini ayıklayıp yıkayın. İyice kuruduktan sonra kullanacağınız kadarını porsiyonlayarak buzluğa kaldırın.

MAYDANOZ-FESLEĞEN-DEREOTU

Salatalara ve yemeklere lezzet katan maydanoz, fesleğen, dereotu gibi otları yıkayıp, iyice kurutup buzluğa kaldırabilirsiniz. Bir diğer pratik yöntem ise kestiğiniz yeşillikleri bir miktar su ile birlikte buz kalıplarına koyup dondurmak. Ardından donmuş yeşillik kalıplarını bir buzdolabı poşedine alabilir, ihtiyaç duydukça bu kalıpları alıp yemeklerin içinde kullanabilirsiniz.

BEZELYE

Bezelye buzlukta en çok saklanan sebzelerden biri ve saklama yöntemi gerçekten çok basit: Ayıklayıp bir poşete koyun ve buzluğa kaldırın! Eğer şokladıktan sonra buzluğa koyacaksanız mutlaka kullanacağınız kadar porsiyonlara ayırmalısınız, ancak şoklamadan koyacaksanız dilediğiniz büyüklükte bir poşet ile saklamanız yeterli. Çünkü öyle olduğunda birbirine yapışmayacaklar ve istediğiniz kadar alıp, tekrar buzluğa kaldırabileceksiniz.

BARBUNYA

Barbunyayı da tıpkı bezelye gibi ayıkladıktan sonra direkt olarak poşetleyip buzluğa kaldırabilirsiniz.

SOĞAN

Soğan her mevsimde yetişiyor ve lezzetini koruyor. Ancak yemek yaparken pratik olsun istiyorsanız ve çok lezzetli bir soğan bulduysanız, küp küp kesip buzlukta saklayabilirsiniz. Yemek yaparken buzluktan ihtiyacınız kadar alıp kalanını tekrar geri koyabilirsiniz.

ÇİLEK

Smoothie’ler ya da pastalar içinde kullanabileceğiniz çilekleri birbirlerine yapışmamaları için öncelikle bir tabak ya da tepsi içinde buzlukta dondurmalısınız. Ardından poşetlere koyup saklayabilirsiniz.

VİŞNE

Vişneyi de çekirdeklerini ayıkladıktan sonra, tıpkı çilek gibi önce bir tepside birbirlerine değmeden dondurup ardından poşetlerle buzluğa atabilirsiniz.

ŞEFTALİ

Şeftali tatlılara katmak için ya da çocuklara püre yapmak için yazın en çok kullanılan meyvelerden biri. Mevsiminde aldığınız şeftalileri kış için buzlukta saklamak istiyorsanız tek yapmanız gereken kabuklarını soyup, dilimleyip, havasını iyice aldığınız poşetlerle buzdolabına kaldırmak, hepsi bu!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz