searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Mutfak Dolaplarımızı Düzenliyoruz!

Nefis yemeklerin piştiği, sohbetlerin edildiği ve evimizde en fazla vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan mutfaklarımızı düzenlemek için pratik fikirlerle geldik!

 

Açık ve Kapalı Rafın Düellosu

Mutfak evin en çok zaman geçirdiğimiz bölümlerinden birisi ve keyifli sohbetler, güzel anılar ve lezzetler bırakmasıyla oldukça önemliler.

Günde birkaç saatimizi geçirdiğimiz alanlardan birisi olan mutfakta yemek pişirmenin bir eziyete dönüşmemesi için istediğimiz eşyalara hemen ulaşabilmek önemli. Bu kadar zaman geçirirken estetik bir görüntünün de ruhu okşayacağı kesin.

Bu noktada mutfak dolaplarının düzenlenmesi hem estetik görüntü hem de işlevsellik açısından önem taşıyor. Evlerimizdeki mutfaklar kimi zaman dilediğimiz boyutta olmasalar bile biraz değişikliğe giderek bu durumu avantaja çevirmek mümkün.

Son dönemlerde mutfaklarda en çok rastlanan modellerden birisi açık raf modeli. Mutfaklara daha geniş bir görünüm sağlayan açık raflar aynı zamanda kapakları ortadan kaldırması ve hemen ulaşılabilir olmasıyla da oldukça kullanışlı bulunuyor.

Mutfak alanınızın dar olduğunu düşünüyorsanız duvarları ne kadar kullanabildiğinizi bir gözden geçirin. Duvarların boş kaldığı mutfaklarda saklama alanı, işlevsellik ve estetik görünüm konusunda ulaşılabilir bir potansiyel olduğunu fark edeceksiniz.

Duvarlara monte edeceğiniz raflara günlük kullanımda sıkça kullandığınız tabakları yerleştirerek kendinize ekstra alan sağlayabilirsiniz. Dekoratif anlamda şık olduğunu düşündüğünüz tabakların varlığı da rafların sizdeki algısını daha iyi bir konuma getirecektir.

Başka bir alternatif olarak var olan dolapların kapaklarını ortadan kaldırmak açık raf sistemine geçişte size kolaylık sağlayabilir. Bu sayede açık raflarda yer aldığında tozlanacağını veya kirleneceğini düşündüğünüz eşyalarınızı yine kapalı alanlarda tutabilir, açık rafları da zevkinize göre değerlendirebilirsiniz.

 

Tasarımcıların Önerileri

Londralı Ward&Co. tasarımcıları bazı tasarımlarında açık ve kapalı rafları bir arada kullanıyorlar. Üst dolaplarda yine açık raflar kullanılırken alt dolaplar kapalı olarak tutuluyor. Yapılan değerlendirmelerde bu sayede mutfaklara derinlik de kazandırıldığı açıkça ortaya konuyor.

Mutfak tasarımcısı Sally Hinks, alanları tasarlarken mutfakta kullanılan cihazlara ve cihazların yerleştirilmesinin önemine dikkat çekiyor. Bu cihazların yerleştirilmesinin tezgah alanları için ekstra önemli olduğunun altını çizen Hinks, mikrodalga fırın veya kahve makinesi gibi makinelerin kullanımları için dolapların kullanılabileceğini ifade ediyor.

* Kahve ünitesi ve açık raf uygulamalarının görüldüğü görsel Sinpaş Boulevard Çankaya 4+1 örnek daireye aittir.

Duvarlara monte edilen raflarla birlikte artık hayatımızın vazgeçilmezi olan kahve keyfine farklı bir soluk getirmeniz mümkün olabilir. Bu sayede Hinks’in söz ettiği elektronik aletin işlevsel kullanımını sağlar ve tezgahlarınızda daha fazla alan bulabilirsiniz.

Bu noktada yine Hinks’in açık rafların yerleştirilmesinde dikkat edilmesi gerektiğini belirttiği konuysa rafların yerleşimi. Doğru yerleşim yapılamazsa hayal kırıklığına uğranabileceğini belirten başarılı tasarımcı, ayrık bir görünümden kaçınmak için dolaplarla açık rafların daha yakın kullanılması görüşünde.

 

Dolapların Olmazsa Olmazı: Aksesuarlar

Mutfak tasarımcılarının ciddiye alınması gereken bir kısmı mutfaktaki alt ünitelerin çekmeceler olarak kullanılırken, üstlerin dolap olarak kullanılması yönünde görüş bildiriyorlar. Çekmecelerin kazandırdığı derinlik, işlevsellik ve saklama alanı avantajları daha mutfakta çok daha işlevsel olabiliyor.

Ancak bu bir alternatif ve alt ünitede çekmecelerin olmadığı mutfaklar diğerlerinden daha zor kullanılır olmayabilir. Zira raf içine yerleştirilebilen ekstra aksesuarlar sayesinde hem raflara derinlik kazandırabilir hem de daha verimli bir saklama alanı oluşturabilirsiniz.

Dolaplarda ne saklarsanız saklayın rafların dikey alanını daha iyi kullanmalısınız. Bu noktada raf içi sepetler sayesinde tabaklarınızı ayırabilir veya küçük kupalarınızı daha iyi muhafaza edebilirsiniz. Kupalar için bir diğer alternatif de raflar içine yerleştirilen kancalar olacaktır.

Her mutfak kendine özgü anıları, alışkanlıkları beraberinde getirir. Günde birkaç saatimizin geçtiği bu alanların daha etkili kullanımını sağlayabilmek adına bu alternatifler hem ekonomik hem de işlevsel olacaktır.

Tüm bunların dışında mutfağınızda güzel vakit geçirmenizi sağlayacak diğer önerilerimiz için blogdaki diğer yazılara da göz atmayı unutmayın!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz