searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Mutfak Düzenleme Rehberi

Mutfakta vakit geçirmek çok rahatlatıcı ve keyifli, hatta bazen neredeyse terapi gibi, değil mi? Bizce aradığınız her şeye kolayca erişebildiğiniz, düzenli ve ferah bir mutfaktaysanız, kesinlikle öyle!

Sizin için mutfaktaki eşyalarınızı nasıl düzenleyebileceğinize ilişkin hayatınızı kolaylaştıracak bir rehber hazırladık.

Birkaç küçük değişiklik ve düzenlemeyle mutfağınızı size özel, kullanışlı bir mekana dönüştürmek mümkün!


Yemek Pişirme Gereçleri ve Baharatlar

Mutfağı düzenlemeye mutfağın kalbi, tüm leziz yemeklerinizi pişirdiğiniz ocağın etrafından başlayabilirsiniz. Hangi elinizi kullanıyorsanız yemek pişirirken sürekli kullandığınız gereçleri ocağın o tarafına yerleştirmeyi deneyin. Böylece bir şeye ihtiyacınız olduğunda uzanıp almanız kolaylaşacak, daha pratik hareket edebileceksiniz. Ocağın diğer tarafına ise çok sık olmasa da kullandığınız, limon sıkacağı, konserve açacağı gibi gereçleri koyabilirsiniz. Pişirme alanınızı düzenlemeyi tamamlamak için son dokunuş ise baharatlar. Baharatlarınız yemek pişirirken çeşitli lezzet keşifleri için sürekli elinizin altında olsun diye ocağın bir yanına da onları yerleştirebilirsiniz.


Tencereler, Tavalar, Pişirme Cihazları

Yemek pişirdiğiniz tavalar, tencereler ve cihazları düzenlerken de ocak çerçevesinde bir bakış açısıyla hareket edebilirsiniz. Öyleyse tekrar hangi elinizi kullandığınıza göre bir mantık geliştirin ve en çok kullandıklarınızı ocağın o tarafındaki dolaplardan birine ya da duvara monte ettiğiniz asacaklara yerleştirin. Fritöz, blender, ekmek kızartma makinesi gibi cihazlarınızı yerleştirirken ise en çok kullandıklarınızı tezgahta tutabilir, diğerlerini dağınıklık yaratmamaları için dolapların içinde saklamayı tercih edebilirsiniz.


Tabaklar ve Bardaklar

Çoğu mutfakta en çok yer kaplayan şeyler tabaklar ve bardaklar oluyor. Bunları nereye yerleştirmek en pratik ve etkili olur kararını verirken mutfaktaki alışkanlıklarınızı düşünebilirsiniz. Örneğin bardakları bulaşık makinesine en yakın dolaba yerleştirmek size temiz bardakları yerleştirirken oldukça pratik gelebilir. Ya da tabakları ocağa yakın bir dolapta saklamak yemek servisi yaparken büyük kolaylık sağlayabilir.


Kiler ve Buzdolabı

İster mutfağınızda ayrı bir oda ister ekstra bir dolap olsun, kiler mutfağın olmazsa olmazlarından. Bakliyatları ve çeşitli gıdaları kilerde cam kavanozlar içerisinde saklamak neyden ne kadar kaldığını kolayca takip edebilmek açısından size kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bakliyatlar, konserveler, kahvaltılıklar gibi gruplamalar yapar, kilerinizi bu şekilde raflara bölüp yerleştirirseniz size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yukarıda sözünü ettiğimiz gruplama mantığını aynı şekilde buzdolabında da uygulayabilirsiniz. Bir rafta kahvaltılıklar, bir rafta içecekler, kapaktaki rafta yumurtalar ve soslar gibi bölümlemeler yapabilirsiniz. Bu şekilde kilerde ve dolapta neler olduğunu gördüğünüzde neyi ne zaman tüketmeniz gerektiğini de hatırlayarak gıda israfının önüne geçebilirsiniz.


Kahve ve Çay

Eğer siz de evde çay ve kahve demlemeyi seviyorsanız mutfağınızda mutlaka malzemelerinizi düzenlediğiniz bir alan olacaktır. Elbette altın kural her zaman birbiriyle ilişkili gereçleri ve malzemeleri birbirine yakın konumlandırmak. Bu yüzden çay ve kahvelerinizi de hazırladığınız makinelerin yanına yerleştirin. Dilerseniz bambu bir düzenleyici ya da şık bir tezgah üstü rafına içeceklerinizi ve malzemelerinizi dizebilir, mutfağınızda keyifli bir köşe yaratabilirsiniz.


Çöp Kutuları ve Temizlik Malzemeleri

Her mutfakta nereye koyulacağı düşünülen, ortalıkta durduğunda dağınıklık yaratan ve başka bir yere kaldırmak isteyeceğiniz iki şey var diyebiliriz: çöp kutuları ve temizlik malzemeleri. Eğer uygun yeriniz varsa lavabonun altındaki dolaba çöp kutularınızı ve temizlik malzemelerinizi koymak oldukça pratik bir kullanım sağlayacak. Eğer yeterince yeriniz yoksa bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici gibi sık kullandığınız malzemelerin dışındaki her şeyi banyoda ya da ardiyenizde depolayabilirsiniz. Eğer bir balkonunuz varsa, çöp kutularını burada tutmayı da düşünebilirsiniz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz