searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Mutlaka İzlemeniz Gereken Bilim Kurgu Filmleri

Tüm dünyada bilim kurgu filmleri fanları tarafından 2 Ocak’ta kutlanan Bilim Kurgu Günü, aslında bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’un doğum günüdür. Geleceğe Dönüş, Matrix, Terminatör, V For Vendetta, Interstellar, Star Wars, Jurrassic Park gibi sayabileceğimiz pek çok klasikleşmiş bilim kurgu filmleri, bugün hala pek çok yazara ve yönetmene ilham veren yapımlardır.

Siz de bilim kurgu seviyorsanız veya bu macera dolu türü keşfetmek için uygun bir an yakalamak istiyorsanız işte tam zamanı! Sizin için hazırladığımız bilim kurgu filmleriyle heyecan dolu bir sinema keyfine hazır olun!

 

Snowpiecer - Bong Joon-ho / 2013

2019’a damga vuran ödüllü film Parazit’in yönetmeni Bong Joon-ho’nun yönettiği Snowpiecer, dünyanın bir buz küresine dönmesinden sonra yeryüzünde yaşayan son insanların, 1.001 numaralı vagonda yaptığı tren yolculuğunu anlatıyor. Ana teması sınıf farkı olan filmde, trenin ön tarafında yolculuk yapan elitlerle trenin arka tarafında yolculuk yapan yoksulların mücadelesi işleniyor.

 

Inception – Christopher Nolan / 2010

Çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb, insanların bilinçaltının en savunmasız olduğu rüya gördükleri anlarda, onların bilinçaltına girip bu sırları çalar. Bu özel yetenek ona çok büyük bir ün vermekle beraber hayatındaki en önemli şeyi kaybetmesine de sebep olur. Bu durumu düzeltmek için eline bir fırsat geçen Cobb, bu kez rüyalardan fikir çalmak yerine başkalarının zihinlerine bazı fikirleri yerleştirmelidir. Christopher Nolan’ın eşsiz eserlerinden biri haline gelen Inception’ı mutlaka izlemenizi öneririz.

 

Matrix - Lana Wachowski / 1999

İlk filmiyle 1999 yılında seyirciyle buluşan Matrix, büyük bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson’ın ‘Neo’ adlı programı kırması ve Matrix dünyasını araştırması sonucunda yaşadığı maceraları anlatır. Yaşadığı dünyanın aslında bir simülasyon olduğunu öğrenen Thomas, Morpheus önderliğindeki ekibe katılır ve dünyayı bu simülasyondan kurtarmak için çalışmaya başlar.

 

Galaxy Quest - Dean Parisot / 1999

20 yıl önce televizyonda yayınlanan ve o dönemlerin en sevilen programlarından biri olan Galaksiyi Kurtarmak İçin, bir anda yayından kaldırılır. Program yayından kaldırılınca, programdaki uzay gemisi NSEA Koruyucu ekibindeki oyuncular büyük bir boşluğa düşer. 20 yıl sonra diziyi izleyen uzaylılar bunun bir belgesel olduğunu düşünerek dizideki üç oyuncuyu yanlarına ışınlar ve eşsiz bir macera başlar!

 

A Clockwork Orange – Stanley Kubrick / 1996

Anthony Burgess’in kaleme aldığı aynı isimli kitaptan uyarlanan filmde, 15 yaşındaki Alex’in şiddet eğilimli arkadaşlarıyla beraber kurduğu çeteyi anlatır. Çevreye dehşet saçan bu çetenin lideri Alex’tir ve suçlar açığa çıktığında yakalanıp göz altına alınır. Hapse atılmayan Alex, rehabilitasyon amaçlı bir deneye kobay olur. Bu deneyde şiddete meyilli kişilerin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Ama kullanılan yöntemler de en az o kadar insanın doğasına aykırıdır.

 

Back To The Future - Steven Spielberg, 1985

Bilim kurgunun efsane ismi Steven Spielberg’in sinema tarihine kazandırdığı en önemli filmlerden biri olan Geleceğe Dönüş, bir gencin yanlışlıkla 1985 yılından 1955 yılına gitmesini anlatır. Filmdeki genç geçmişe gittiğinde, henüz lise öğrencisi olan anne ve babasıyla tanışır ve yanlışlıkla annesi ona âşık olur. Film, Marty’nin bu hatayı düzeltmek için gösterdiği çabayı hem eğlenceli hem de heyecan verici bir şekilde izleyiciye aktarıyor.

 

Brazil - Terry Gilliam / 1985

Terry Gilliam’ın bir kült haline gelmiş George Orwell’a ait 1984 isimli romanına gönderme yaptığı Brezilya; gri ve stres yaratan geniş açılı çekimleriyle, devlet memuru olan ve evrak işleriyle tüketilen bir adamı çarpıcı bir görsel gösteriyle anlatıyor. Bürokrasi ve teknolojinin içinde boğulan Sam, kendini rüyalarıyla izole eder ve rüyalarında hep aynı kadını kurtardığını görür. Her şeyi bilgisayar başında kontrol ederek çalışan Sam, bir gün Jill Layton isimli bir genç kadının terörist olmakla suçlandığını görür ve bir yanlışlık olduğunu fark eder.

 

Blade Runner - Ridley Scott / 1982

Philip K. Dick’in Android’ler ‘Elektrikli Koyun Düşler mi?’ adlı hikayesinden uyarlanan Blade Runner; Nexus 6 kopyalarının öldürülmesiyle görevli bir polisin, robotları aramasıyla başlar. Kopyaların peşindeki polis robotları aramak üzere Los Angeles’a gelir ve 2019’un Los Angeles’ı oldukça kirli ve karamsardır. Binaların tepesinden alevler yükselir. 2017 yılında çekilen Blade Runner 2049’la da hikayenin heyecanını sürdürmeye devam edebilirsiniz!

 

BONUS: Dünyayı Kurtaran Adam - Çetin İnanç / 1982

Türk sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olan Dünyayı Kurtaran Adam, Uzay Çağı’ndan Galaksi Çağı’na geçildiği bir dönemde dünyayı ele geçirmeye çalışan Sihirbaza karşı Murat ve Ali’nin mücadelesini anlatır. Dünyanın korucu yüzeyini aşmak için insan beynine gereksinim duyan Sihirbaz, Murat ve Ali’nin bulunduğu gemileri kendilerine doğru çeker ve mücadele başlar! Başrollerde Cüneyt Arkın ve Aytekin Akkaya’yı izlediğimiz bu kült film, Türk sinemasının en önemli bilim kurgu filmlerinden biridir.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz