searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

  • Proje *
  • Ad *
  • Soyad *
  • E-mail *
  • Telefon No *

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Mutluluğun Sırrı: Hygge, Lykke, Lagom

Hayatta yaptığımız birçok şeye ‘Neden?’ diye sorulsa, muhtemelen çoğumuz ‘Mutlu olmak için’ deriz. Mutlu olmak için yaşıyoruz. Her anın tadını çıkarmak, huzurlu ve farkında olmak için; kitaplar okuyor, meditasyon yapıyor ve yeni yöntemler keşfetmeye çalışıyoruz.

 

 

Rahatlık ve huzur, kuzeyin soğuk coğrafyalarında, mutluluk dolu bir yaşam felsefesi olarak karşımıza çıkıyor. İskandinavlar için mutlu olmak bir yaşam kültürü denilebilir. Danimarkalılar’ın Hygge’si ve Lykke’si, İsveçliler’in Lagom’u, mutluluğa bir kapı aralıyor. Peki birkaç yıldır epey popüler olan bu konseptler; Hygge, Lykke ve Lagom nedir?

Danimarka Rahatlama Sanatı: Hygge

Bir süredir sık sık duyuyoruz, Danimarka kültürüne ilişkin en popüler yaşam stili Hygge’yi. Ya da bir yaşam felsefesi demek daha doğru, peki Hygge nedir?

Hygge; insanların mutlu, rahat, zamanın içinde ve farkında olması demek. Bir diğer deyişle ‘samimiyet yaratma sanatı’, kendinizle, evinizle ve sevdiklerinizle.

Soğuk bir coğrafyanın kasvetli atmosferinin getirdiği karanlık duygulardan arınıp mutlu olabilmek için çabalayan Danimarkalılar, aradıkları sıcak atmosferi Hygge’de bulmuşlar.

 

 

Hygge felsefesinin özünde; mumlar, yumuşacık çoraplar ve bir kupa çay ile günün yorgunluğunu atmak, güne kahvenizi yudumlayarak sakince başlamak ya da arkadaşlarınızla birlikte yemek pişirip masa başında buluşmak gibi sıcak anlar var. Kısaca Hygge şöyle bir şey: ‘İyi düzenlenmiş, estetik açıdan hoş ve rahat bir ortamdan aldığınız iyi his’.

Evinizde mumlar yakarak, sade ve ihtiyacınız kadar eşyayla sıcak bir atmosfer yakalayabilirsiniz. En sevdiğiniz köşede yumuşacık çoraplarınız içinde battaniyenizin içine gömülüp çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, Hygge bir dekorasyon konsepti değil, bir düşünce biçimi!

 

 

Lykke

Danimarkalılar, dünya mutluluk endekslerinde çoğu zaman ilk sıradalar. Bunun temel sebebi olarak, Danimarka’nın kendine değer veren insanların ülkesi olması gösteriliyor. Danca’da mutluluk anlamına gelen ‘Lykke’ ise, çoktan bir mutlu yaşam konseptine dönüştü bile.

Kopenhag’daki Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü CEO’su Meik Wiking ise Lykke’nin, 6 kategorinin gerçekleşmesinin bir sonucu olduğunu söylüyor.

Wiking’e göre evrensel mutluluğun 6 temel ön koşulu var: birliktelik, para, sağlık, özgürlük, güven ve iyilik.

Bireysel mutluluğun, herkesin mutlu olabildiği koşullarda gerçekleşeceğini savunan bu fikre göre, Danimarkalılar, eşit ve aynı pozitif koşullara sahip oldukları için mutlular. Birbirinin ihtiyaçlarına kayıtsız kalmamak ve kuvvetli iletişim, bu konseptte öne çıkan iki önemli nokta.

Lykke, Hygge ile birlikte bir bütün oluyor. İçsel ve duygusal tarafı ağır basan Hygge felsefesi, daha toplumsal ve ekonomik boyutları bulunan Lykke konsepti ile birleşerek, mutlu yaşamın anahtarı oluyor.

 

 

Lagom

Lagom İsveççe’de ‘ne az ne çok, tam kararında’ demek. Kişisel gelişim çerçevesinde içsel anlamları bulunsa da, İsveçliler bu kelimeyi bir ölçü birimi olarak da kullanıyor. Peki ‘Tam olması gereken miktar’ nedir?

Lagom: The Swedish Secret of Living Well kitabının yazarı Lola Akinmade-Åkerström Lagom’u şöyle tanımlıyor: ‘Optimal olan. Belirli bir anda, belirli bir etkileşim veya durum hakkında vermeyi seçtiğimiz karar, bireysel olarak veya grup içinde kendimizi bulduğumuz en iyi bütünsel seçim’.

Sağlıklı ve doğal beslenmeden, zarafet ve dinginlik yayan bir eve kadar, hayatınızın tüm yönlerine uyum sağlama sanatı olan Lagom, epey kişisel bir konsept. Bizi hayatta daha dengeli, sorumluluk sahibi olmaya davet ediyor. Åkerström ‘Lagom’un bizim için istediği şey, bir nesneyi veya bir mobilya parçasını korumanın nedenini içtenlikle sorgulamamız.’ diyor.

Lagom felsefesinde, sade ve nötr tonlarda renklerin kullanımı ve minimalizm öne çıkıyor. Bu felsefe bizi geri dönüşüme, daha az tüketmeye ve israf etmemeye, yaşam tarzımızı tamamen değiştirmeden, ancak küçük hileler uygulayarak, sürdürülebilir bir şekilde yaşamaya çağırıyor.

 

 

Bu üç yaşam felsefesine ilişkin, Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü CEO’su Meik Wiking’in Hygge: Danimarkalıların Mutluluk Sanatı, Lykke: Dünyanın En Mutlu İnsanlarının Sırları kitapları ve Linnea Dunne’nin Lagom: İsveçlilerin Dengeli Yaşama Saatı kitabı Türkçe’ye de çevrildi. Dengeli ve mutlu yaşamın sırlarını derinlemesine incelemek ve hayatlarınıza küçük dokunuşlar yapmak için bu kitapları okumak güzel bir başlangıç olabilir.

tags Etiketler: Mutlu Yaşam

#liveinsinpaş

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz