searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Ne Çok Ne Az: Kapsül Gardırop

Dolabınızda hala üzerinde etiketi olan parçalarınız, indirimde olduğu için aldığınız ama giymediğiniz kıyafetleriniz varsa ve sürekli ‘Giyecek hiçbir şeyim yok!’ diye düşünüyorsanız, kapsül gardırop sizin için kurtarıcı olabilir.

Peki nedir bu kapsül gardırop? Önce onu açıklayalım… Kapsül gardırop, sınırlı sayıda parçayla oluşturulan bir gardıroptur. Bu parçaların modası geçmeyecek, daha çok nötr renklerden oluşan klasik parçalar olması önemlidir. 

Kapsül gardırop sevdiğiniz, üzerinize tam oturan ve köşeye atmak yerine her birini severek giydiğiniz parçalardan oluşmalıdır. Sayısını isteğinize bağlı belirleyebilirsiniz, önemli olan gerçekten giyeceğiniz az miktarda kıyafeti seçebilmek... 

Neden Kapsül Gardırop?
Kapsül gardırobun ne olduğunu öğrendik. Peki neden kapsül gardırobumuz olmalı? İşte buna verebileceğimiz pek çok yanıttan bazılarını sizler için sıraladık.

- Son yıllarda tüketicilerin kıyafetleri tek kullanımlık gibi düşünüp sürekli alışveriş yaparak hızlı üretime sebep olmamaları için sürdürülebilir moda hareketi başlamıştır. Az sayıda ve uzun ömürlü kıyafetlere sahip olmak sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir. 

- Kapsül gardıroba sahip olmak kıyafet seçimini de kolaylaştıracaktır.  Böylelikle hem zaman tasarrufu sağlayacak hem de kararsız kalma sorununu ortadan kaldıracaktır.

- Belli bir dönemde giymek üzere az sayıda kıyafet seçmek, sık sık alışveriş yapıp para harcamayı engelleyeceği için bütçenize de faydalı olacaktır.

- Kısıtlı sayıda kıyafetiniz olacağı için düzenli bir gardırobunuz olacak ve dolabınızı toparlamak için harcayacağınız süreden de tasarruf etmiş olacaksınız.

Peki Kapsül Gardırop Nasıl Hazırlanır?

 

Öncelikle işe hiç giymediğiniz, size büyük ya da küçük gelip üzerinize olmayan, rengi veya şekli artık tarzınız olmayan kıyafetleri tamamen ayırarak başlayın. Kalan kıyafetlerin sevdiğiniz, size yakışan, tarzınıza uyum sağlayan ve hemen modası geçmeyecek kıyafetlerden oluştuğuna emin olun.  

Daha sonra ne kadarlık bir süre için hazırladığınızı belirleyerek başlayabilirsiniz. Bazı insanlar 3, bazıları 6 aylık bir dönem için hazırlık yaparlar. Eğer ilk defa kapsül gardırop yapacaksanız 3 aylık bir dönem için hazırlanmak kendinizi denemeniz açısından da faydalı olacaktır. 

Belli bir sayı belirleyebilirsiniz. Bu bir zorunluluk olmasa da hangi kıyafetin kalacağına karar verme aşamasında sizi sınırlayarak daha net karar vermenizi sağlayabilir. 

Giymeyeceğiniz kıyafetleri çıkardınız, ne kadarlık bir dönem için kapsül gardırop yapacağınızı ve kaç tane kıyafetten oluşacağını belirlediniz. Şimdi bu dönem boyunca nereye gideceğinizi yani ne için giyineceğinizi belirleme zamanı. Mesela işe gidiyorsanız ve iş yerinde kıyafetle ilgili uyulması gereken kurallar varsa, haftanın 5-6 günü orada geçtiği için iş hayatını ön planda tutarak planlama yapmanız gerekir veya evden çalışıyorsanız daha spor, günlük kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bu şekilde günlük yaşantınızı göz önünde bulundurarak doğru seçimi yapmanız önemli. 

En sevdiğiniz ve en çok kullandığınız, günlük ihtiyacınız olan kıyafetleri belirlediniz. Son olarak montunuzu, şapkanızı, çantanızı, ayakkabılarınızı, güneş gözlüğünüzü ve aksesuarlarınızı da seçtiyseniz. Kapsül gardırobunuz hazır demektir!  

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Lagom felsefesine göre çok fazla ve çok az arasındaki çizgide nasıl yürüyeceğimizi öğrendiğimizde, mutlu olmanın ne demek olduğunu keşfederiz.  

tags Etiketler: lagom, kapsül, gardırop

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz