searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Patili Dostlarımız İçin Zehirli Şeyler

Ailenizin patili bireylerini her zaman mutlu etmek ve rahat hissettirmek istediğinizi biliyoruz. Siz yemek yerken yanınıza gelip sevimli hareketler yapan kedinize veya köpeğinize karşı koymak ne kadar zor olsa da onun sağlığı için bunu yapmanız gerekebilir.

Frontiers In Veterinary Science dergisinde yayınlanan iki uzman veterinerin yaptığı araştırmaya göre, evcil hayvanların zehirlenmesine sebep olan en yaygın yiyecekleri sizin için derledik. Patili çocuklarınızın güvenliği ve sağlığı için bu ürünlere dikkat etmenizi öneririz.


Çikolata, kahve ve kafein

Güzel bir yaz günü, siz çikolatalı dondurmanızı yerken köpeğiniz veya kediniz size doğru yaklaşıyorsa, ona muhakkak karşı koymalısınız çünkü kakao bazlı ürünler, kahve ve kafein; evcil hayvanlar için zehirli gıdaların başında gelir.

Bu ürünlerin karın ağrısı gibi hafif nöbetlerden ölüme kadar pek çok olumsuz etkisi olabilir. Çikolatanın türüne bağlı olarak bitter veya sütlü hiç fark etmez, bir hayvanı hasta etmek için küçük bir parça yeterlidir.

Bunlara ek olarak, kafein ve kahve de benzer şekilde zehirli etkiye sahiptir. İlk semptomlar hayvan bu ürünü yuttuktan 2 ile 4 saat sonra ortaya çıkar. Huzursuzluk, aşırı susama, idrar kaçırma ve kusma… Bunu hızlı kalp atışları izler ve bu durumlarda hayvana çok hızlı müdahale etmek gerekir. Aksi taktirde maalesef anormal kalp ritmi veya solunum yetmezliğinden hayvanlar hayatını kaybedebilmektedir.


Ksilitol

Evcil hayvanlar için en yaygın toksik yiyeceklerden bir diğeri de içerisinde ‘ksilitol’ adı verilen yapay tatlandırıcı kullanılarak hazırlanmış olan ürünlerdir. Ksilitol; şekersiz sakız, şekerleme, ekmek, unlu mamuller gibi ürünlerde sıklıkla kullanılır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı diş bakım ürünlerinde de kullanılır.

Zehirlenme belirtileri ürünü aldıktan 30 ile 60 dakika sonra başlayabilir ancak bazı durumlarda 12 saate kadar da uzayabilir bu süreç. Başlıca semptomlar kusma, uyuşukluk, hareketleri kontrol edememe, çökme, hipoglisemi şeklindedir.


Soğan, Frenk Soğanı, Sarımsak, Pırasa

Soğan, Frenk soğanı, sarımsak ve pırasa gibi ‘allium’ ailesine ait bitki türleri genellikle kedi ve köpekleri hasta eder. Köpek veya kedinin sadece küçük bir parça soğan veya sarımsak yemesi durumunda, kanlarında tehlikeli bir değişim başlar.

Allium zehirlenmesinin başlıca belirtileri; kusma, ishal, karın ağrısı ve iştahsızlık olarak sayılabilir ve yaklaşık birkaç gün sonra ortaya çıkar. Etkilenen hayvanlarda hızlıca anemi gelişir ve halsizlik, hızlı nefes alma, yüksek kalp hızı, mukoza zarlarında soluk renk ve kahverengi idrar gibi semptomlar görülür.


Alkol

Evcil hayvanlar etanolü sindirdiğinde, gastrointestinal kanaldan hızlıca emilir ve beyne ulaşır. Bir saat içerisinde hayvanlarda depresyon, hareket kontrol kaybı, uyuşukluk, sedasyon, yüksek vücut ısısı gibi sonuçlar görülebilir. Hayvanlar komaya girebilir ve tehlikeli derece solunum yavaşlayabilir.

Ancak etanol sadece yiyecek ve içeceklerde bulunmaz. Boya, vernik, ilaç, parfüm, gargara gibi pek çok antifriz türleri de bu bileşiği içerir.


Üzüm

Çiğ, kuru veya pişmiş fark etmeksizin tüm üzüm türleri köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Bununla beraber yapılan araştırmalara göre tüm köpeklerde benzer bir sonuç görülmeyebilir. Bazı hayvanlar ise üzüm yedikten sonraki 24 saat içerisinde kusma, ishal, iştahsızlık, uyuşukluk ve karın ağrısı yaşamıştır.


Şerbetçiotu

Çoğunlukla alkol yapımında kullanılan şerbetçiotu, hayvanlar için ciddi bir risk taşır. Evcil hayvanlar tarafından yutulduğunda; anksiyete, hızlı kalp atışı, nefes nefese kalma, kusma, karın ağrısı nöbetleri başlayabilir. Ne yazık ki o anda tedavi edilse bile ölüm riski devam edebilir.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz