searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Perde bir odanın stilini tamamlayan en önemli dekorasyon öğelerinden biri. Perde için hangi fonksiyonda kullanılacağına göre nasıl bir kumaş tercih etmeli, renk ve desen tercihleri neye göre yapılmalı, uzunluğu nasıl olmalı? Tüm bu sorulara evinize en yakışan cevapları bulabilmeniz için faydalı bir rehber hazırladık.

1 - İŞLEV

Perde seçerken ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey, işlevinin ne olacağına karar vermek. Pencereden gelen ışığı önlemek için karartıcı perde mi istiyorsunuz? Yoksa doğal gün ışığını biraz geçirsin ve ışığı süzerek yumuşak bir atmosfer yaratsın mı istersiniz? Mahremiyet sizin için önemli mi ve evinizin dışarıdan görünmesini önlemek için mi perde takıyorsunuz? Perdenin odalardaki işlevine karar verip kumaş ve nitelik tercihlerini buna göre yapmalısınız.

*Yukarıdaki fotoğraf Marina Ankara 1+1 örnek dairesinde çekildi. Dilerseniz buradan projemizi daha detaylı inceleyebilirsiniz.

2 - KUMAŞ

Seçtiğiniz kumaş perdenin nasıl duracağında, doğal olarak odanın nasıl görüneceğinde büyük rol oynar.

Pamuklu kumaştan yapılan perdelerin kullanımı rahattır, temizlemesi kolaydır ve güneş ışığının eve süzülmesine izin verirler. Karartmalı ya da evi göstermeyen bir perde tercih ediyorsanız, astarlı pamuklu seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Ketenin doğal dokusu ışığı güzel bir şekilde dağıtır, görünümü ve duruşu da odaya çabasız bir şekilde estetik bir görünüm kazandırır.

Kadife perdeler kullandığınız her odaya dikkat çekici ve vurucu bir hava getirir. Karartma özellikleri de güçlü olduğundan yatak odalarında, yoğun dokuları ve duruşu dolayısıyla da büyük salonlarda sık sık tercih edilirler.

*Yukarıdaki fotoğraf Ege Vadisi 4.5+1 örnek dairesinde çekildi. Dilerseniz buradan projemizi daha detaylı inceleyebilirsiniz.

3 - RENK / DESEN

Perdelerin renk seçimi konusunda birçok iç mimar ya duvarınızla aynı renk skalasında bir ton ya da odanızın genel renklerine zıt, çarpıcı bir ton seçmek gerektiğini söylüyor.

Keten ya da kadife gibi kumaşlar ile düz renk bir perde, zamansız klasik bir seçim olacaktır. Mavi, gri gibi güçlü tonlar odanıza cesur bir dokunuş yapabilir; evinizde fazlaca renk ve eşya varsa bej tonları ile sakin ve aydınlık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Odanıza sade renkler ve minimal bir yerleşim hakimse, desenli perdeleri adeta bir tasarım öğesi gibi kullanmak mümkün. Desensiz koltuklar, sade ve modern mobilyalar, mono renk bir halı ile iri desenli zıt renkli bir perde odaya bir doku katacaktır.

*Yukarıdaki fotoğraf Sinpaş Gökorman projemizin örnek dairesinde çekildi. Dilerseniz buradan projemizi daha detaylı inceleyebilirsiniz.

4 - UZUNLUK

Uzunluk söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken 2 kriter var: Perde uzunluğu ve perdeyi asacağınız aparatın konumu ve yüksekliği. Perde uzunluğu konusunda tüm iç mimarlar ve ev dekorasyonu meraklıları aynı fikirde: Perde uzunluğu tam olarak tavandan yere kadar olmalı ve perde yerde birikmemeli. Eğer pencerelerin önünde kalorifer petekleri varsa perdenin boyunu petekler üzerinde kalacak şekilde kestirmek yerine stor perdeler tercih etmek daha estetik bir seçim olabilir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey de korniş yerine perde çubuğu kullanıyorsanız onu tam olarak nereye monte edeceğiniz. Eğer aparatı pencere ile tavan arasında, pencerenin hemen üstüne takarsanız arada bir duvar boşluğu kalacak, bu karşıdan bakıldığında görüntüde bir boşluk yaratacaktır. Hatta eviniz olduğundan daha basık bile görünebilir. Bu aparatı tavana yakın, yüksek bir noktaya monte etmek ise duvarlarınızı olduğundan daha yüksek gösterecek ve perdelerinizi ortaya çıkarmaya yardımcı olacak, unutmayın!

*Yukarıdaki fotoğraf Queen Bomonti örnek dairesinde çekildi. Dilerseniz buradan projemizi daha detaylı inceleyebilirsiniz.

tags Etiketler: perde, dekorasyon, stil

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz