searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Permakültür Nedir? Yaşam Alanlarında Nasıl Yapılır?

Büyük şehirlerde küçücük bir tarım alanının veya bahçenin, altın kadar değerli olduğunu söyleyebiliriz. Permakültür sistemleriyle yaşam alanlarınızda, bahçeniz veya balkonunuz olmasa dahi, ekolojik faaliyetler gerçekleştirmek mümkün! Eğer siz de bahçenizi, balkonlarınızı veya evinizin güneş alan boş bir noktasını ekolojik faaliyetler için ayırmak istiyorsanız, sizi permakültür ile tanıştıralım!
Toprakla uğraşmaya başlamadan önce, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak ihtiyacınız olan temel bilgileri edinebilirsiniz. Topraksız tarım sistemleri, kompost, kardeş bitkiler gibi permakültürün popüler başlıklarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Permakültür Nedir?
Permakültür kavramına bu ismi veren Bill Mollison, ‘Permakültür: Bir Tasarımcının El Kitabı’ adlı eserinde permakültürü şöyle açıklamaktadır: Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir. Sürdürülebilir tarım olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değildir.

Permakültür kelimesi İngilizcede permaculture, ‘permanent agriculture’ yani ‘kalıcı’ ve ‘tarım’ kelimelerinin birleşmesinden geliyor.

Bulunduğumuz yüzyılın en temel problemlerinden biri olan çevre sorunlarının çözümü olan sürdürülebilir yaşama doğru ilerlemek için oldukça başarılı bir sistemdir. Permakültürün en temel direktifi, kendimizin ve çocuklarımızın sorumluluğunu üstlenmek ve ekolojik, karbon ayak izimizi sıfırlamaktır.

Topraksız Tarım Yapılır mı?
Eğer bahçeniz veya toprak ekebileceğiniz geniş balkon/terasınız yoksa, üzülmeyin. Çünkü topraksız tarım teknikleriyle evinizin boş bir duvarında, koridorda veya ofisinizde dahi tarım yapabilmeniz mümkün! Sizlere temel olarak bahsedeceğiz topraksız tarım teknikleriyle ilgili alabileceğiniz online eğitimlerle, siz de vakit kaybetmeden evlerinizde tarımsal faaliyetlere başlayabilirsiniz!

 

1- Hidroponik Sistem
Hidroponik sistem, eski bir dikey tarım tekniğidir. Özellikle evlerinizin boş duvarlarında, kolonlarınızda veya ofisinizde dahi uygulayabileceğiniz bir sistemdir. Hidroponik sistemde, su içinde mineral besin çözeltileri ile topraksız bitki yetiştirilir. Bitkiler ihtiyaçları olan tüm vitamin ve mineralları bu çözeltilerden alır. Marul, maydanoz, dereotu, nane, fesleğen vb. yeşillikleri kolaylıkla bu sistem ile yetiştirebilirsiniz. Bu sistemi hazır bir kit olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Ayrıca Hidroponik olarak yetiştirilen bitkilerin, toprakta yetiştirilen bitkilere oranla %30'a kadar daha fazla büyüdüğünü de söylemeden geçmeyelim!

 
 

2- Akuaponik Sistem
Bir diğer yaygın topraksız tarım yöntemlerinden diğeri ise aquaponik sistemlerdir. Bu sistem ile hem balık hem de bitki yetiştirilebilir. Balık yetiştiriciliğinden elde edilen besin açısından zengin su bitkiler için doğal bir gübre sayılarak bitkilerin yetişmesine yardımcı olur. Bitkiler ise balıklar için suyu temizlemeye yardımcı olur. Bitkilerin yeteri kadar ışık alması için güneş alan bir yerde konumlandırılır veya gün ışığı yoksa, ışık kaynağı eklenir. Bitkiler çok hızlı ve etkili bir şekilde suyun kirliliğini temizlediğinden, balık yetiştirmek için kullanılabilecek en güzel sistemlerden biridir. Çünkü balıklar çok hızlı ve sağlıklı büyürler. Aquaponik sistem düşük su kullanımı, organik gübreleme, katlı sistem ile küçük alanlarda tarım yapabilme gibi avantajlara sahiptir.

 
 

Kompost nedir?
En basit hali ile açıklarsak, organik atıkların bir araya getirilerek çürütülmesi ile hazırlanan kaliteli ve doğal bir gübredir. Kompostu her ortamda hazırlayabilirsiniz. Üstelik yumurta kabukları, meyve/sebze kabukları gibi her gün çöpe attığımız malzemeleri de dönüştürmemize yardımcı olur. Hazırlayacağınız bu kompostu her türlü bitki ve çiçeklerinizde kullanabilirsiniz. Kompost sayesinde toprak daha iyi hava alır ve suyun daha iyi tutulmasını sağlar. Ayrıca toprağın vitamin ve mineral yönünden de zenginleşmesine yardımcı olur. Kompostun her zaman nemli kalması gerekir o yüzden arada sulama yapabilirsiniz. Fakat çok sulu olmamalı, doğrudan güneş görmemeli ve yağmurdan da korunmalıdır.

 
 

Kardeş Bitkiler Yöntemi nedir?
“Kardeş bitkiler” [companion planting] sistemi, bitkilerin birbirine yarayan özelliklerini kullanmayı ve birbirine zarar vermelerini önlemeyi amaçlayan oldukça faydalı bir tarım yöntemidir. Gölge oluşturma, toprağa besin maddesi sağlama, zararlıları kaçırma, yararlı böcekleri çekme gibi özelliklerle birbirine fayda sağlayan bitkiler birbirinin yakınına ekilir. Uyumsuz olanlar ise birbirinden uzağa ekilir. Böylelikle maksimum verim sağlanır. Kardeş bitkilere örnek verecek olursak; domates ile uyumla büyüyen soğan, havuç, maydanoz ve salatalık yakın olarak ekilebilir. Fakat lahana domates için uyumsuz bitkidir, uzağa ekilmelidir.

 
 

Eğer bu sistemleri hazır olarak satın almak, evinizde veya bahçenizde vakit kaybetmeden kullanmak isterseniz aşağıdaki işletmelerin ürünlerini inceleyebilirsiniz. Bununla beraber eğitim veren atölyelerden veya YouTube kanallarından faydalanarak, bu sistemleri sıfırdan kendiniz de tasarlayabilirsiniz.

Hobi Tarım
https://bitkiyetistirmekabini.com/urun-kategori/hidroponik-sistemler-topraksiz-tarim/

 

Ova Çiftlik
https://ovaciftlik.com/urun/ovafarm-topraksiz-tarim-baslangic-hobi-seti/

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz