searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Probiyotik Zengini Fermente Çay: Kombuça

Son zamanların wellness trendlerinden biri olarak kombuçayı mutlaka duymuşsunuzdur. Sağlıklı yaşam düşkünlerinin, beslenme uzmanlarının düzenli olarak içmemizi öğütlediği bu içecek aslında yeşil çayın veya siyah çayın biraz şeker ve kombuça bakterileriyle fermente edilmesiyle yapılıyor. Kombuçayı fermente eden bu bakteriler “Scoby mantarı”nda bulunuyor, yeni evde kendi kombu çayınızı yapmak için bu mantarı kullanıyorsunuz. Yaklaşık 1 hafta – 10 gün süren fermente süresi sonucunda kombuçayı çeşitli baharatlar ve meyvelerle tatlandırarak kendi özel karışımızı oluşturup harika bir lezzet yaratabiliyorsunuz.

Birçok beslenme uzmanı fermente içecekler içmeye alışkın değilseniz kombuçanın dikkatli, kararınca tüketilmesi gerektiğini de ekliyor. Aslında bu tamamen sizin vücudunuzun vereceği tepkiye bağlı. Baş ağrısı, mide ağrısı, bağırsaklarda huzursuzluk gibi belirtiler gözlemlerseniz sizin için uygun miktarı belirlemek üzere tüketim alışkanlıklarınızı yeniden değerlendirebilirsiniz.

Peki kombuçayı bu kadar sağlıklı ve faydalı yapan nedir? Fermentasyon sırasında açığa çıkan bakteriler tam olarak neye iyi geliyor?

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

Bağırsakların sağlıklı çalışması kilo vermekten iyi uyumaya, stresi azaltmaya, vücudu ve psikolojiyi birçok açıdan etkiliyor. İşte tam bu noktada kombuçanın içindeki laktobasil bakteriler kilit önem taşıyor. Sindirimi oldukça kolaylaştıran bu bakteriler bağırsaklarda sağlıklı bir yapının oluşmasını doğal bir şekilde destekliyor.

ANTİOKSİDANLAR

Yeşil çayla yapıldığı için kombuça çok zengin bir antioksidan kaynağı. Bunun sonucunda da etkili bir ödem sökücü ve kan şekerini düzenleyici bir içecek.

PSİKOLOJİK SAĞLIK

Kombuça içeriğindeki antioksidanlar ve probiyotikler sayesinde, beyin sağlığını ve ruh sağlığını iyileştirmeye yardımcı. Aslında en basit anlamıyla, günlük modunuzu yükseltiyor. Yapılan bilimsel çalışmalar probiyotiklerin depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu da ortaya koymuş. Hem az evvel söylediğimiz gibi, kombuça bağırsakları sağlıklı bakterilerle doldurur ve sağlıksız bağırsak stres kaynaklı psikolojik rahatsızlıklara yol açabileceğinden, kombu çayı bu şekilde psikolojik olarak iyileştirici özellikler taşır diyebiliriz.

KİLO VERME

Kombuça içindeki yeşil çayın da etkisiyle metabolizmanızı hızlandır ve kontrollü kilo verme süreçlerinizde yardımcıdır.

KAN ŞEKERİ

Araştırmalar henüz çok yeni olsa da, kombuçanın kan şekerini dengelemek ve karaciğer fonksiyonlarını optimize etmek konusuna yardımcı olabileceği ortaya koymuş.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Kombu çayı hem fermantasyonu hem de laktobasilus bakterileri sayesinde bağışıklığı güçlendirmede de oldukça etkili. Bakterilerin yanı sıra içerdiği antioksidanlar sayesinde de kombuça bağışıklık sistemini destekliyor.

tags Etiketler: çay, probiyotik, kombuça

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz