searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Şehirde Sürdürülebilir Yaşam Önerileri

İşi ve evi arasında her gün mekik dokuyan, şehrin kimi zaman kaos denilebilecek hızlı temposuna ayak uydurmaya çalışan her şehirli, daha sakin ve doğayla iç içe bir hayatın hayalini kurmuştur. Ama kabul edelim, şehrin ruhu ve alışkanlıklarımız bir şekilde bizleri şehirde tutmaya yetiyor ve bu kaosu seviyoruz. Hareketli ve enerjik şehir hayatından kopamıyorsak, hayatımızda minik değişiklikler yaparak, daha doğa dostu ve sürdürülebilir bir yaşama kavuşmak mümkün.

Sizin için şehirde uygulayabileceğiniz sürdürülebilir yaşam önerilerini sıraladık:

1. TASARRUFLU LED AMPÜLLER

Akkor ampuller yerine, tasarruflu led ampuller kullanın. Led ampuller daha uzun ömürlü olduğundan enerji tasarrufu yaparken aynı anda daha az tüketiyor olacaksınız.

 

 

2. KENDİ SEBZELERİNİZİ YETİŞTİRİN

Balkonunuza ya da pencerenizin önüne koyacağınız birkaç saksıda, kendi sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz. Maydanoz, roka, fesleğen gibi evde yetiştirmesi çok kolay ve uygun bitkilerden kendi taze sebze bahçenizi oluşturmak çevre dostu olduğu kadar, size kendinizi iyi hissettirecek bir yaşam önerisi.

3. ATIKLARINIZDAN KOMPOST GÜBRE ÜRETİN

Evde bitki yetiştirmek demişken, doğa dostu bir diğer sürdürülebilir yaşam önerisi de, kendi gübrenizi evdeki atıklardan yapmak. Bitkileriniz, sebze-meyveleriniz için; sebze meyve kabukları, yumurta kabukları, çay-kahve posası gibi doğal atıkları kullanarak besleyici kompost gübre üretebilirsiniz.

4. TASARRUFLU DUŞ BAŞLIĞI KULLANIN

Bulaşıkların makinede yıkanması gerektiği, böylece sudan büyük ölçüde tasarruf edilebileceği yıllardır bildiğimiz bir enerji ve su tasarrufu önerisi. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde duştaki su kullanımımızı azaltacak etkili çözümler de karşımıza çıkıyor. Bir kişinin duştaki ortalama su kullanımı olan 50 litre, tasarruflu duş başlıklarıyla nerdeyse yarıya inebiliyor.

 

 

5. ÇÖPLERİNİZİ AYRIŞTIRIN

Şehirde sürdürülebilir bir yaşam için evlerde yapılması gereken en önemli uygulamalardan biri de çöpleri ayrıştırmak. Kağıt, plastik ve cam çöpleri ayırıp geri dönüştürmek, çevresel atıkları ve kirliliği azaltıyor. Birçok şehirde belediyelerin ayrıştırılmış çöpleri evlerin önünden alıp dönüşüme götürmesi uygulamaları yapılıyor. Şehrinizdeki bu çevreye duyarlı uygulamalardan haberdar olarak daha sürdürülebilir bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

6. PLASTİK KULLANIMINIZI AZALTIN

Plastik dayanıklı olduğu kadar, zehirli bileşenleri de içinde barındıran ve evlerimizde çokça kullandığımız bir madde. Doğada çözünmesi nerdeyse yüz yılları bulan ve zamanla toksik atıklara dönüşen plastikleri dönüştürmenin de; hayvan, bitki ve insan sağlığı, türlerin devamlılığı açısından hayati önemi var. Evlerde plastik kullanımını azaltmak için ‘Evinizde Plastik Detoksu’ içeriğimizi okuyabilir ve evinizde uygulayabileceğiniz basit ama etkili önerilere göz atabilirsiniz.

7. KİMYASAL TEMİZLİK MALZEMELERİ KULLANIMINI AZALTIN

Kimyasal temizlik malzemelerinin büyük kısmı, içerdikleri tüm zehirli bileşenler ile birlikte doğrudan kanalizasyona akıp sonunda su sistemlerimize karışıyor. Bu kimyasallar sadece toprağı ve su kaynaklarını değil, soluduğumuz havayı da tehdit ediyor. Kimyasal temizlik malzemeleri yerine geçebilecek sirke, karbonat, limon gibi doğal ürünleri kullanmak, hem sizin için hem de doğa için daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir seçenek.

8. TELEFONUNUZU UÇAK MODUNDA ŞARJ EDİN

Akıllı telefonlarımızın elimizden düşmediği bir zamanda yaşıyoruz. Kullanımı bu kadar yoğun olunca da telefonların sürekli şarj edilmesi gerekiyor ve evde her an bir telefon, bazen sabaha dek şarjda olabiliyor. Telefonlarınızı sadece aceleniz olduğunda değil her zaman uçak modunda şarj etmek, zamandan tasarruf ederken, enerji kullanımınızı düşürmenize yardımcı olacak.

9. YENİDEN KULLANILABİLİR SU ŞİŞELERİ

Dışarı çıkarken pet şişeleri kenara bırakıp, yanınıza tekrar tekrar kullanabileceğiniz cam veya paslanmaz çelik mataralar almanız, plastik kullanımınızı epey azaltacak bir günlük yaşam alışkanlığı olacaktır. Buna yanınızda taşıyacağınız kahve mug’ınızı da ekleyebilir, sürdürülebilir alışkanlıklarınızı ikiye katlayabilirsiniz.

 

 

10. PAZARLARDAN ALIŞVERİŞ YAPIN

Nitelikli ve taze sebze-meyveye ulaşmanın çok kolay olmadığı şehir hayatında, semt pazarları ve organik pazarlar bir nevi kurtarıcılarımız. Pazarlardan yapacağımız alışverişler sayesinde sağlıklı beslenirken, yerel üreticiye destek olmak ve evimizdeki yiyecek israfının önüne geçmek, yeni alışkanlığımızın çevreye faydalı sonuçlarından olacaktır.

 

 

11. YENİDEN KULLANILABİLİR ALIŞVERİŞ ÇANTALARI

Evlerimizde biriken plastik poşet yığınlarından kurtulmanın en doğa dostu çözümü, yerine yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları ya da pazar arabaları kullanmaktır. Çantanıza koyacağınız, yer kaplamayacak küçük bir alışveriş filesi ile bunu günlük bir alışkanlığına dönüştürebilirsiniz.

 

 

12. TOPLU TAŞIMA VE BİSİKLET KULLANIN

Şehirlerde hava kirliliğinin %70’i araçlardan salınan gazlardan kaynaklanıyor. Kişisel araçların kullanımı da bunun büyük yüzdesini oluşturuyor. Bu yüzden toplu taşıma kullanmak bir şehirlinin sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarında önemli bir rol oynuyor. Bisiklet kullanımı ise hem çevreci hem de aktif ve sağlıklı bir ulaşım alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. İşe giderken toplu taşıma ya da bisiklet kullanmak çevre için olduğu kadar sağlığınız için de faydalı olacak.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz