searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Sezon Başladı: Şehir Ve Devlet Tiyatroları

Sonbahar şehre birçok kültürel aktivite ile birlikte geliyor. Yazın bizimle birlikte tatile giren, yazlık kentlere taşınan popüler mekanlar kapılarını yeniden açıyor.

Şehirde havalar soğuduğunda en sevilen aktivitelerden biri tiyatroya gitmek. Şehir ve Devlet Tiyatroları da  yıllardır oynanan kült oyunları, yeni nesil tek kişilik performansları, sizi kahkahaya boğacak komedileri, eğlenceli müzikalleri ve dramlarıyla yeni sezona perdelerini açtı bile.

Kökleri Hasan Ali Yücel’in çabalarıyla kurulan Devlet Konservatuarı kapsamında 1940 yılına ve Tatbikat Sahnesi’ne dayanan Devlet Tiyatroları, 1949 yılından beri şimdiki organizasyonu ve ismiyle birlikte şehrin kültürel rotasına yön veren kurumlardan biri. 1 yıl sonra ilk sezonunda toplam 14 oyun sergileyen  Devlet Tiyatroları, her yıl kadrosuna yeni oyunlar ve oyuncular ekleyerek büyümeye devam etti. Devlet Tiyatroları’nın genel müdürlüğünü üstlenen isim, yurt dışında eğitim alıp ülkeye döndükten sonra, bir süre Şehir Tiyatroları’nın sanat yönetmenliğini de yapmış olan Muhsin Ertuğrul’du.

Şehir Tiyatroları’nın tarihi ise 1914 yılında kurulan Darülbedayi-i’ye dayanıyor. 1934 yılından bu yana ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında, Şehir Tiyatroları ismiyle oyunlar sergilemeye devam ediyor.

Günümüzde her sezon Devlet Tiyatroları’nda yaklaşık 100 oyun sergileniyor. Şehir tiyatroları ise yaklaşık 50 oyunuyla her hafta yüzlerce izleyiciye perdelerini açıyor. İki kurum da halkı tiyatro ile buluşturma, bu köklü kültürü yaşatma misyonunu taviz vermeden sürdürüyor. Oyunların 10 gün öncesinde satışa açtıkları biletler, Devlet Tiyatroları için tam 18, indirimli ise 12 lira. Şehir Tiyatroları için de bilet fiyatları aynı, ancak oyunlar için neredeyse 1,5 ay öncesinden  bilet alınabiliyor.

Harika oyunları ve uygun bilet fiyatları sonucu, bu tiyatrolara bilet bulmanın ne kadar meşakkatli olduğunu biliyorsunuzdur. Hamlet gibi kapalı gişe oynayan, biletleri hızlıca tükenen oyunlar için size önerimiz, 10 gün önce saat 10.00’da satışa açılan biletler için tam o saatte bilgisayar başında olmanız! Bir diğer seçenek de oyun başlamadan fuayede bekleyip boş kalan koltukları değerlendirmek olabilir. Eğer bir oyunu izlemeyi gerçekten istiyorsanız ve düzenli tiyatro izleyicisiyseniz, emin olun zamanla siz de kendi kültür sanat püf noktalarınızı geliştirmeye başlayacaksınız.

Çocuklar için de tiyatro bambaşka bir sanat deneyimi. Başka insanlarla birlikte sahnedeki kurguyu izlemek, onlar için büyüleyici ve içinde kayboldukları bir aktivite. Şehir Tiyatroları’nda da Devlet Tiyatroları’nda da çocuk oyunları, kurulduklarından beri her sezon küçük izleyicileriyle buluşuyor. Bu bizim için de, çocuklarla geçireceğimiz bir haftasonunda harika bir kültür sanat alternatifi oluyor. Her yaştan izleyici için alternatifler sunan Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın programlarını mutlaka inceleyin. Şehirde olmanın tadını çıkarın!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz