searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sokakta karşılaştığımız ve başlarını okşadığımız, beslediğimiz, ilgilendiğimiz hayvanların karşılıksız sevgilerine tanık olmak, paha biçilemez güzellikte bir durum. Eğer evinizi bir evcil hayvanla paylaşıyorsanız, hayvan sevgisinin bambaşka olduğunu zaten bilirsiniz, değil mi? Sokaktaki canların hayata tutunabilmeleri için ilgi ve sevgimize ne kadar muhtaç olduklarını da öyle.
Peki sokağınızda, mahallenizde yaşayan, her gün karşılaştığınız sokak hayvanları için neler yapabilirsiniz? Onlarla nasıl ilgilenmelisiniz? Emin olun sadece birkaç basit adım atarak onlar için yaşamı kolaylaştırmak mümkün.

 

Kedi ve Köpek Evleri Yapın
Yaşadıkları sokakları hayvanların yaşam şartlarına uygun hale getirmek, özellikle kış aylarının zorlu koşullarında hayatta kalabilmeleri için kritik derecede önemli. Kalın mukavva kartonlar, sunta, strafor gibi malzemelerden yapabileceğiniz yuvaları naylonla kaplayıp, altına bir yükselti yerleştirerek su geçirmez bir hale getirebilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız battaniye, kazak gibi eşyalarınızı da bu evlerin içine koyabilir, sokaktaki dostlarınız için sıcacık ve konforlu bir sığınak oluşturabilirsiniz.
Dilerseniz Miyhav’ın kedi köpek evi yapmak üzerine hazırladığı rehber niteliğindeki içeriğe buradan göz atabilirsiniz.
*Görsel: Miyhav.com

 

Mama ve Su İstasyonları Kurun
Hangi mevsim olursa olsun, sokaktaki hayvanların su ya da mama bulması, özellikle şehir koşullarında, gittikçe zorlaşıyor. Bu sokaktaki dostlarımızın yetersiz beslenme sonucu hastalanmalarına yol açıyor, bu da ömürlerini kısaltıyor. Burada bize düşen görev, kurduğumuz kedi ve köpek evlerinin yakınlarına periyodik olarak mama ve su koymak. Siz de özellikle yaz aylarında kapınızın önüne bir kap su, bir kap mama koyabilir, dostlarımızın sokaktaki yaşamına destek olabilirsiniz!

 

İhtiyacı Olan Dostlarınıza Geçici Yuva Olun
Bazen yolda yürürken ya da yaşadığımız çevrede yardıma muhtaç, hasta hayvanlara rastlayabiliyoruz. Böyle durumlarda hasta hayvanları hızlıca bir veterinere götürüp, mümkünse iyileşme sürecinde evinizde, terasınızda, balkonunuzda misafir etmeniz, onlara geçici yuva olmanız, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 

İhtiyaç Halinde Belediyeye Haber Verin
Zor durumda olan bir hayvan gördüğünüzde, ona yardım edemeyeceğinizi düşünüyorsanız kısa bir araştırmadan sonra o anda bulunduğunuz bölgenin belediyesini telefonla arayabilir, onların tedavilerinde yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca bazı belediyelerin veteriner hizmetleri müdürlükleri, sokak hayvanlarını ücretsiz kısırlaştırarak onların yaşamlarına destek olabiliyor. Bu sayede sokaktaki dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir ömür sürmesine yardımcı olabilirsiniz.
Eğer çevrenizde bir hayvanın şiddete, istismara maruz kaldığına tanık olduysanız, İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konan ‘HAYDİ (Hayvan Durum İzleme Mobil İhbar Uygulaması) hattı ile şikayetlerinizi ilgili kuruma ulaştırabilirsiniz. HAYDİ’yi AppStore ve Google Play üzerinden cihazlarınıza indirebilirsiniz.

 

Barınaklara Destek Olun
Bulunduğunuz bölgedeki barınaklara mama desteğinde bulunmak sokaktaki canlara yardım eli uzatmanın en güzel yollarından biri. Hatta dilerseniz Çak Bi Pati, Ormana Mama, Mama Kumbarası, Mama Desteği oluşumları ve Yedikule Hayvan Barınağı üzerinden bu desteklerinizi online olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

 

Onları Sevin
Küçük dostlarımızın bizden en büyük beklentileri sevgi! Gördüğünüz bir kedinin ya da köpeğin başını okşamanızın onu ne kadar mutlu ettiğini tahmin bile edemezsiniz! Unutmayın, onlar bizleri karşılıksız seven kadim dostlarımız! Emin olun sokak hayvanlarını sevmek, onlara olduğu kadar size de iyi gelecek!

 

Onları Sahiplenin
Bütün canlıların başlarını sokacak bir yuvaya ihtiyaçları var. Özellikle büyük şehirlerde sokakta yaşayan dostlarımız artık güvende değil. Gerek barınmaları gerekse de yiyecek bulmaları günden güne zorlaşıyor. Bu sebeple sokak hayvanlarına yapabileceğimiz en büyük iyilik onlara sıcak evimizi açarak, huzurlu ve güvenli bir yaşama sahip olmalarını sağlamak. Bütün sokaklar yardıma muhtaç hayvanlarla dolu, eğer sizin de maddi durumunuz ve evinizin koşulları bir hayvanın sorumluluğunu üstlenmeye uygunsa, alerjik bir hastalığınız yoksa, bir sokak hayvanı sahiplenebilir, onunla birlikte mutlu bir yaşam sürebilirsiniz!

 

Haytap’a ait, sokak hayvanları hakkında yanlış bilinenler sıralandığı faydalı içeriğe de dilerseniz buradan ulaşabilir, bilgilerinizi tazeleyebilir ve aklınızdaki bazı soruların yanıtlarınızı bulabilirsiniz.

tags Etiketler: Konforlu Yuva, Bakım, Sevgi

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz