searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Sürdürülebilir Seyahat Önerileri

2022 dünya limit aşım gününe çok az kalmışken; insanlar olarak yaşadığımız gezegene verdiğimiz zarar ortada. Bu noktada herkese bir sorumluluk düştüğü kesin ve hayatın her alanında daha sürdürülebilir bir yaşama geçiş yapmak aslında çok basit adımlarla mümkün. Hareketin en güzel hâli, seyahatin de sürdürülebilir olması için neler yapılabileceğine gelin birlikte bakalım.

 

Sorumluluk Herkesin

Sürdürülebilir bir yaşamın sorumluluğunun etkilerini bizleri ve bizden sonra gelecek nesilleri de etkileyecek. Güzelliğine şahit olduğumuz ve daha fazlasına da şahit olmak için seyahatlere başvurduğumuz yerlerin bizden sonraki nesillere de aktarılabilmesi için sürdürülebilir yaşamı anlamamız gerekiyor.

Seyahatlerin ve turizmin sürdürülebilir olması insanlığın gündemine ne yazık ki yeni gelen bir konu. 1992 Rio Çevre Zirvesi ile adını ilk kez duyduğumuz ekoturizm kavramı da tam olarak bu zirvede ortaya atılmıştı. Ekoturizm devletlerin turizm çerçevesinde alabileceği ekolojik önlemleri de bireylerin seyahatlerinde yönelebileceği alternatifleri de tanımlıyor.

Dünyada her sene 1,4 milyardan daha fazla insanın seyahat ettiği biliniyor. Bu süreçte ortaya çıkan ayak izi etkisini bir düşünün. İşte bu nedenle hepimizin daha sorumlu davranması, daha duyarlı bir anlayışla hareket etmesi gerekiyor.

 

Bize Düşen Nedir?

Öte yandan devletlerin almaları gereken önlemler pek tabii daha kapsamlı ancak insanlar olarak bizlerin alacağı önlemler küçük ama yadsınamayacak kadar önemli.

İşleri kolaylaştırmak için bir “to do list” oluşturmak ve önlemleri küçük ve daha büyük adımlar olarak ikiye ayırmak mümkün. Örneğin seyahat esnasında termos, cam pipet taşımak, tek kullanımlık plastik yerine tek kullanımlık olmayan ve uzun süre kullanılabilen ürünleri kullanmak bu küçük adımlara sıralanabilir.

Bunun dışında seyahat planlamaları yapılırken eve daha yakın alanları tercih etmek, gidilen noktalarda daha uzun süre kalarak tatilin tadını çıkarmak ve sadece popüler olduğu için tercih edilen yerlerden kaçınmak bir çırpıda akla gelebilecek diğer öneriler.

Zira özellikle sosyal medyanın etkisiyle birlikte sezon içerisinde pek çok farklı koy, belde ve bölge daha popüler hale gelebiliyor ve buraya yapılan seyahat akınları sonrasında ekosistem çok ciddi bir zarar görüyor.

Öte yandan seyahate gidilen yerlerin yerel kültürlerini tanımak da aslında oldukça sürdürülebilir bir aktivite. Zira buralardaki yerel lokantalar, dükkanlar doğaya daha az zarar vererek üretim yapıyor olacaklar. Bu sayede o kültürün de sürdürülebilir olmasına katkı sağlandığını da unutmamak gerek.

Daha kapsamlı adımlar için düşünmek gereken ilk durum ulaşımda alternatifler oluşturmak. Örneğin seyahat edeceğiniz bölgeye birkaç araba birlikte gitmek yerine kişi sayısının elverdiği doğrultuda ortak araçlarla gitmek olabildiğince önemli bir fark yaratacaktır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da hava yolunun mümkün olduğunca daha az kullanılması. Veriler turizm sektörünün sebep olduğu küresel karbon salınımının dörtte üçlük oranının sadece havacılıktan kaynaklandığını bize gösteriyor.

Karbon salınımının en düşük olduğu ulaşım aracı da tren. Trenlerin kullanılması seyahatin keyfini ve sürdürülebilirliğini arttırmak adına olabilecek en iyi yollardan birisi.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz