searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Sürekli Üşüyorsanız Sebebi Bu Olabilir; Soğuk İntoleransı

Kalabalık bir ortamda kat kat giyinmenize rağmen herkesten fazla mı üşüyorsunuz? Elleriniz, ayaklarınız veya burnunuz; bedeniniz ısınsa dahi her zaman çok soğuk mu kalıyor? İşte tüm bu sorunların sebebi aslında soğuk intoleransı olabilir!

Soğuk intoleransı öyle rahatsız edici bir durumdur ki, ne kadar çok kıyafet giyinirseniz giyinin bir türlü ısınamazsınız ve kendinizi sürekli rahatsız hissedersiniz. Peki nedir bu soğuk intoleransı? Neyden kaynaklanır? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Soğuk intoleransı nedir?
Soğuk intoleransı, çeşitli sağlık problemleri nedeniyle yaşanan anormal üşüme durumuna denir. Yeteri kadar kalın giyinilmesine rağmen geçmeyen bir üşüme hali, ellerde ve ayaklarda aşırı soğukluk yaşanmasıdır.

Soğuk İntoleransına Ne Sebep Olur?
Vücudumuzun sıcaklığını belirleyen birkaç farklı sistem vardır. Bunlardan biri, beynin hipotalamus adı verilen bölümüdür. Bu bölümü vücudumuzun termostatı gibi hayal edebilirsiniz. Isınma ve soğuma konusundaki çalışmalardan hipotalamus sorumludur ve vücudumuza gerekli mesajlar buradan gider.

Hipotalamus ayrıca tiroid bezini, metabolizmanın hızlanması veya yavaşlaması konusunda yönlendirir. Tiroid de bu sistemin çok önemli bir parçasıdır çünkü vücudumuzda ısı ve yakıt oluşumu vücudumuzun düzgün çalışması gerekir.

Bunlara ek olarak vücudumuzda ısı yaymaya yardımcı olan kan akışı ve vücut ısısını korumaya yardım eden vücut yağı da oldukça önemlidir. İşte soğuk intoleransına bu süreçlerin birinde veya birkaçında yaşanan bazı sorunlar sebep olmuş olabilir. Bunlar dışında, yaşanan bazı sağlık sorunları da soğuk intoleransına sebep olur. Bunlardan bazıları:

1- Anemi
Vücudun yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretememesi durumunda ortaya çıkan sağlık durumudur. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri olmadığından, vücudun çeşitli bölgelerine oksijen gidemez ve bu durum da soğuğa karşı duyarlılığın artmasına sebep olur. Anemi ayrıca yorgunluk, solgun bir cilt, düzensiz kalp atışı gibi belirtilere de sahiptir.

2- Hipotiroidizm
Tiroid bezinin vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar tiroid hormonu üretememesi durumunda ortaya çıkan sağlık problemidir. Kandaki tiroid hormonlarının seviyesi düşer ve hipotiroid yaşanır. Tiroidlerimiz metabolizma düzenlenmesinde rol oynadığından, hipotiroid durumunda maalesef soğuk intoleransı yaşanabilir. Aynı zamanda yorgunluk, kuru cilt, saç dökülmesi ve incelmesi, yorgunluk, kilo alımı, kabızlık gibi sağlık sorunları da yaşanabilir.

3. Periferik Arter Hastalığı (PAD)
Kan taşıyan damarların yani arterlerin daralarak, vücudumuza giden kan akışının azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle bacaklarda kan dolaşımını bozar. Sonuç olarak ayak tabanında ciddi bir soğukluğa sebep olur.

4- Şeker Hastalığı
Şeker hastalığı, kan şekerinde yükselmeye neden olan bir sağlık sorunudur ve kontrolsüz bırakılırsa gözlerde, kalpte, böbrekte, beyin ve ayaklarda sağlık sorunlarına yol açar. Böbrek hastalığı ve kan dolaşımıyla ilgili sorunlara yol açabilir, böylelikle de soğuk intoleransı ortaya çıkar.

5- Anoreksiya
Ciddi bir kilo kaybına yol açan, bir çeşit yeme bozukluğudur. Anoreksiya hastaları olan insanlar ciddi anlamda zayıftırlar ve metabolizmaları bozulur. Kötü ve sağlıksız beslenme sebebiyle vücudun sıcaklığı düzenleme yeteneği de bozulur ve soğuk intoleransı yaşanır. Özellikle vücudun sıcaklığını korumaya yarayan vücut yağı da minimuma indiğinden, normalin üstünde bir üşüme yaşanır.

Tüm bunlara ek olarak bazı ilaçların yan etkisi olarak da soğuk intoleransı gelişebilir. NYU Lngone Health'de Alerji Uzmanı/İmmünolog Dr. Tania Elliott, bazı tansiyon ilaçlarının ellerinize ve ayaklarınıza giden kan akışını etkileyeceğinden, soğuk intoleransına sebep olabileceğini açıklamıştır.

Soğuk İntoleransının Belirtileri Nelerdir?
1- Ellerinizde ve ayaklarınız hiçbir şekilde ısınmıyor, her zaman çok soğuk kalıyorsa,
2- Elleriniz ve ayaklarınız sadece çok soğuk olmakla kalmıyor, aynı zamanda soluk mavi bir renge dönüyorsa,
3- Kat kat giyinmenize rağmen bir ortamda her zaman en soğuk hisseden kişi siz oluyorsanız,
4- Elleriniz ve ayaklarınız dışında burnunuzun ucu da her zaman çok soğuksa, buna ek olarak cildinizde kuruluk ve bacaklarınızda karıncalanma/uyuşukluk varsa,
5- Soğuk havalarda dışarıdayken kızarıklık, kaşıntı veya şişlik gelişirse,
6- Cildinizin rengi daha soluk ve renksizse,

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz